Rozmowa z Kirą Zielińską o Jej powieści „Wszystkie nasze poplątane ścieżki” i literackich inspiracjach v- Wywiad - Kira Zielińska

Przez poplątane ścieżki życia: rozmowa z Kirą Zielińską o powieści „Wszystkie nasze poplątane ścieżki” i literackich inspiracjach


„Wszystkie nasze poplątane ścieżki” to niezwykła opowieść, która wciąga czytelników w skomplikowany świat głównego bohatera, Redy. Rozmawiamy z Autorką, Kirą Zielińską, aby poznać inspiracje, przesłania i wyzwania związane z tą powieścią. Przesłanie o potrzebie wsparcia w trudnych chwilach, relacje międzyludzkie i proces tworzenia literatury – to tylko niektóre z tematów, które omawiamy. Zapoznaj się z tym wywiadem, by poznać autorską wizję i głębszy sens „Wszystkich naszych poplątanych ścieżek”.


[Zaczytany Ksiązkoholik] Co zainspirowało Panią do napisania tej niezwykłej opowieści, jaką są „Wszystkie nasze poplątane ścieżki”?
[Kira Zielińska] Mężczyzna – pierwowzór Redy.

[ZK] Głównym bohaterem książki jest Reda, siedemnastolatek, którego życie nie jest łatwe. Dlaczego wybrała Pani tak młodą postać jako głównego bohatera?
[KZ] Chciałam rozrysować Czytelnikowi psychologicznie Redę. Właśnie w tym wieku przeżył sporo trudnych chwil, a one zdeterminowały jego przyszłość. Rzutowały na wiele późniejszych, przełomowych decyzji. Zawsze w mniejszym lub większym stopniu nosimy w sobie przeszłość. Czytelnik ma okazję przyjrzeć się Redzie z bliska, samodzielnie go ocenić – bo ja tego nie robię – a potem obserwować jego zmianę i dojrzewanie. Chciałam też pokazać rozwój jego relacji z Martą – to była niełatwa, ale bardzo trwała przyjaźń, a rozpoczęła się właśnie w młodzieńczych latach.

[ZK] Książka porusza wiele tematów związanych z trudnymi sytuacjami życiowymi, takimi jak toksyczne otoczenie i uzależnienia. Jakie są według Pani najważniejsze przesłania dla czytelników, którzy mogą przeżywać podobne trudności?
[KZ] Chciałabym, żeby wiedzieli, że nie są sami. Żeby pozwolili sobie pomóc. Żeby się nie wstydzili o tę pomoc poprosić. Wsparcie – osób bliskich, ale także zupełnie postronnych – potrafi dodać skrzydeł i zaufać samemu sobie. Pomaga przejść przez trudny czas i nie czuć osamotnienia i bezradności.

[ZK] Jaką wiadomość lub uczucie chciała Pani przekazać czytelnikom za pomocą relacji między postaciami w książce?
[KZ] Żadna z relacji opisanych w powieści nie jest prosta. Różnimy się między sobą, mamy odmienne charaktery, temperamenty, ale także cele życiowe, priorytety i wyzwania. Ta różnorodność wielokrotnie rodzi nieporozumienia. Chciałam jednak pokazać, że przyjaźń i miłość to relacje, o które warto walczyć i które trzeba pielęgnować – bo łatwo je stracić.

[ZK] Czy w trakcie pisania „Wszystkich naszych poplątanych ścieżek” napotkała Pani na jakieś trudności lub wyzwania? Jak sobie z nimi radziła?
[KZ] Ta historia jest ze mną od lat. Zaczęłam ją pisać w 2019 roku – pochłonęła mnie, tworzyłam ją dniami i nocami. Potem na skutek osobistych wydarzeń odłożyłam na bok na kilka lat. Wróciłam do tekstu w minionym roku. Trzy razy zmieniałam imię głównej bohaterki. Wyrzuciłam jedną czwartą tekstu. Napisałam dwa razy tyle. Poszatkowałam i poprzestawiałam rozdziały. Dopisałam prolog. Dołożyłam bohaterowi dodatkowe dziecko. Wyciągnęłam mu z ust i wyrzuciłam większość przekleństw. Rozkochałam się w nim literacko na nowo. Było wiele trudności, ale wierzyłam w tę książkę i udało mi się ją doprowadzić jako projekt do końca.

JAKA JEST PANI DEWIZA ŻYCIOWA?
Jeśli idziesz na szczyt, to musi być pod górkę.

RADA, KTÓRA ZAPADŁA PANI GŁĘBOKO W PAMIĘCI?
Żyj po swojemu, nikt nie przeżyje życia za ciebie.

NAWYKI DECYDUJĄCE O SUKCESIE?
Myślę, że szczęście, determinacja i spory nakład pracy.

CO CENI PANI W LUDZIACH?
Szczerość, otwartość, konsekwencję, wewnętrzną siłę, stanowczość i posiadanie pasji, dzięki której każdy dzień ma sens.

CZY JEST JAKAŚ POSTAĆ/OSOBA, KTÓRĄ PODZIWIA PANI SZCZEGÓLNIE I ZA CO?
Jest wiele wspaniałych osób, które można podziwiać i się nimi inspirować. W moim najbliższym otoczeniu są nimi moi rodzice.

JAKIEJ MUZYKI SŁUCHA PANI W WOLNEJ CHWILI?
Ostatnio słucham Lany del Rey, Florence & The Machine i Sii.

KULTURA, W JAKIEJ POSTACI?
W każdej! Literatura, muzyka, teatr, kino…

JEŚLI ZWIERZAK W DOMU, TO JAKI?
Pies.

NIEZAPOMNIANY FILM?
„Pokuta”.

NA CO LUDZIE POWINNI ZWRACAĆ WIĘKSZĄ UWAGĘ W SWOIM ŻYCIU?
Na samo życie. Bycie tu i teraz.

GDYBY ODWAŻYŁA SIĘ PANI ZROBIĆ JEDNĄ ZWARIOWANĄ RZECZ W ŻYCIU, CO BY TO BYŁO?
Odważyłam się.. Napisałam tę książkę, zarywając każdą noc w przeciągu pół roku.

[ZK] Jakie są Pani nadzieje i oczekiwania co do reakcji czytelników na tę książkę? Jakie przemyślenia lub uczucia chciałaby Pani, żeby zostawili oni po przeczytaniu?
[KZ] Jestem na etapie dystansowania się od napisanej historii. Ta powieść mnie samą nieraz przemaglowała emocjonalnie i myślę, że wrażliwy Czytelnik też tego doświadczy. Nie mam specjalnych oczekiwań. Ja pisząc, się w tej powieści przejrzałam. Teraz czas na spotkania Czytelników z Redą, ale też ze sobą. Każda czytana książka mówi nam przede wszystkim o nas samych. Przeczytałam już kilka przedpremierowych recenzji i każdy z tej historii wyniósł dla siebie coś innego. Każdy skupił się na innym zagadnieniu. Każdego zachwyciło, wzburzyło albo zainspirowało coś innego. Tak ma być.

[ZK] Czy prace nad jakąś nową książką lub projektem są aktualnie w toku? Jeśli tak, czy może nam Pani o nich powiedzieć?
[KZ] U mnie zawsze coś jest w toku. Na co dzień odczuwam dużą potrzebę tworzenia. A więc ciągle chodzi mi coś po głowie, zeszyt z pomysłami się zapełnia, palce coś tworzą. Nie wszystko finalnie wychodzi na światło dzienne. Wiele rzeczy ląduje w szufladzie „na później”. Daję temu czas.

[ZK] Jakie książki, autorzy lub inne źródła stanowią dla Pani inspirację literacką?
[KZ] Staram się nikim szczególnie nie inspirować, ale lubię badać literaturę – szukać w książkach motywów, archetypów, symboli. Uwielbiam klasykę i czytam książki z listy „100 książek, które powinieneś przeczytać w swoim życiu”. A inne źródła inspiracji to oczywiście muzyka i kino.

[ZK] Jak duże znaczenie ma tytuł i okładka książki?
[KZ] Zarówno okładka, jak i tytuł są dla mnie integralną częścią całości. Podkreślają i wzmacniają wydźwięk opisanej historii. Tytułowe „poplątane ścieżki” to symboliczna droga, którą moi bohaterowie pokonują – droga wyboista i kręta, ale niepozbawiona też chwil szczęścia, niespodzianek. Poplątałam życiorysy bohaterów. Może dlatego w finale tak bardzo doceniają etap, do którego doszli. A pastelowa okładka jest niemal ilustracją do książkowego opisu. Reda zawsze, kiedy musiał się z czymś zmierzyć, coś sobie przemyśleć – wychodził na dach swojego domu i patrzył w niebo, albo rozpościerające się przed nim miasto. Tak jak na okładce.

[ZK] Czego w życiu się najbardziej Pani boi?
[KZ] Lęków o jutro jest całkiem sporo, a ostatnie lata pokazały nam, że w każdej chwili może być jeszcze gorzej… Trzeba jednak zachować optymizm i odsunąć od siebie myślenie o katastrofach.

[ZK] Czego życzyłaby sobie Pani w nadchodzącym czasie?
[KZ] Chciałabym się nauczyć świadomie rozporządzać swoim czasem i energią.

Grafika: Zaczytany Ksiązkoholik


Dodaj komentarz


Czytaj także

Stop alergiom, Beata Peszko, zaczytanyksiazkoholik.pl

„STOP alergiom”, Beata Peszko

„STOP ALERGIOM” jest kolejną książką Beaty Peszko, która tym razem wnikliwie zajęła się rozmaitego pochodzenia alergiami, m.in. pokarmowymi, wziewnymi, krzyżowymi, na sierść zwierząt. Autorka dużo uwagi poświęciła wpływowi mleka i jego przetworów oraz mąki pszennej na nasze zdrowie, a także nietolerancji na gluten, opisała też wiele przyczyn alergii, koncentrując się na jakości współczesnego pożywienia, dodatkach chemicznych dodawanych do żywności, GMO, zakażeniach pasożytniczych czy grzybach Candida.


Wrzeciono Boga. Kłosy- AndrzejWojaczek- zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wrzeciono Boga. Kłosy” – debiut literacki Andrzeja H. Wojaczka

Jesień 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa – niewielkiej wioski na Górnym Śląsku – szczęśliwie docierają tylko jej odległe echa. Trzynastoletni Teofil Kłosek zakrada się do okien mieszkania kierownika pruskiej szkoły, stając się świadkiem sceny będącej początkiem serii dramatycznych wypadków.