Hanna Król, Korzenie, zaczytanyksiazkoholik.pl

Niezwykła podróż – „Korzenie”, Hanna Król


Na rodzimym rynku wydawniczym pojawia się co rusz nowy autor prezentujący nam swoją powieść z gatunku fantastyki. Konkurencja jest ogromna, wybór powieści przechodzący nasze najśmielsze oczekiwania. Jak poradziła sobie Hanna Król?

Główną bohaterką jest Vittoria Ancoralis, która wraz z babcią Anielą zamieszkuje wioskę położoną w Leonii. Vittoria jest dość znaną dziewczyną, występuje w teatrze, czyta fragmenty Księgi Słów. O tyle o ile dla swoich zdolności scenicznych cieszy się wielkim uznaniem, gorzej jest w życiu prywatnym. Wśród potomków Zimowych Olbrzymów uchodziła za niziołka, mierzyła zaledwie 163 cm. Bardzo nerwowego niziołka. Tłukła się z każdym, kto odważył się skierować w jej stronę obelgę. Jej nerwowość sięgała zenitu i zaczęła stwarzać zagrożenie dla życia drugiej osoby. Uspokajające herbatki przygotowywane przez babcię nie pomagały. Zyskała miano Wariatki oraz Szalonego Krasnala. Powodem takiego zachowania jest przypadłość, choroba zwana uśpieniem dotyka potomków ludzi i smoków.

Biegła ku niej wielka, biała, żylasta bestia o krwawych ślepiach i wyszczerzonych, ostrych niczym noże podwójnych zębiskach. Vittoria chciała się ratować, ale przerażona zastygła w miejscu. W jasnej smudze zdołała zobaczyć, jak mutant skacze ku niej, wyciągając wielkie łapska z czarnymi pazurami.

Pewnego dnia wracając do chaty zauważyła, że płonie jej dom. Niestety mimo wszelkich prób nie udało się uratować życia babci. Vittoria została oskarżona o podłożenie ognia i śmierć Anieli. Przy pomocy przyjaciół dziewczyna wyrusza w podróż, chociaż tak naprawdę ucieka, aby nie zostać oskarżoną o coś, czego nie zrobiła. Ścigają ją nie tylko żandarmi, ale również stworzone do zabijania bestie oraz smok, którego urokowi nie można się oprzeć. W trakcie podróży trafia na trop swojej biologicznej rodziny. Musi stawić czoła swojej nowej, a zarazem prawdziwej tożsamości.

„Kanibalizm jest częstym zjawiskiem na viridiańskim globie, a jego źródłem są głównie upodobania kulinarne oraz podłoże seksualne. Ludzkie ciało osiąga zawrotne ceny na czarnym rynku, im młodsze tym bardziej wartościowe, a prawdziwą gratką dla smakoszy jest mięso noworodka.”

Atakujący nie mieli litości dla nikogo, a ponieważ ludzkie mięso było cenne w ich ojczyźnie, niemal każde zwłoki zostały paskudnie okaleczone. Co ciekawe, król do dziś uważa, że urodzona wówczas córka Aurelii zaginęła. Większość jest zdania (aczkolwiek nigdy głośno i otwarcie), że jako noworodek w całości trafiła pod rzeźniczy nóż. Wszak dla Bezpańskich to nie lada rarytas – wartością przewyższający złoto.

Opowieść naładowana jest różnymi istotami i ze świecą szukać tam zwykłego człowieka. Jak to z fantastyką bywa, przenosimy się do świata zgoła innego od tego, w którym żyjemy. Pozwala to oderwać się od codzienności. Pobudzić nasze szare komórki do wyobrażania sobie przedstawionego w lekturze świata. Autorka zgrabnie wplotła w dialogi dialekty różnych ras dodając tym samym całości uroku. Motyw kanibalizmu, jakże brutalny i odpychający, ale znajdujący swoje zastosowanie w wielu filmach i literaturze. Chociażby legendarny Hannibal Lecter. Drzewo genealogiczne zamieszczone na okładce ułatwiło mi znacznie pojmowanie, kto z kim i od kogo pochodzi. Często sięgałam po tę ściągę. Książka wciąga od pierwszej strony. Kto powinien po nią sięgnąć? Zdecydowanie osoby, które lubią ten rodzaj literatury i niestraszny im kanibalizm. Mimo iż książka jest dedykowana osobom od szesnastego roku życia zastanawiam się czy nie jest zbyt „brutalna” dla tak młodego czytelnika. Ale to kwestia indywidualna. Ja osobiście polecam fanom tego gatunku literatury.Tytuł: Korzenie
Autor: Hanna Król
Wydawnictwo: Alternatywne
Gatunek: fantasy
Data wydania: 07-12-2020
Ilość stron: 449
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 49,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Robert Noble -zaczytanyksiążkoholik.pl

O Nagualu Julianie i świecie Czarowników z Robertem Noble

Wywiady z autorami książek, zwłaszcza tych, które poruszają trudne, nie zawsze zrozumiałe dla nas kwestie są doskonałym sposobem na rozjaśnienie nam, czytelnikom konkretnych zagadnień. Tak też jest z rozmową z Robertem Noble, założycielem Instytutu mającego na celu szerzenie wiedzy dotyczącej świadomości, który w swoich odpowiedziach tłumaczy mi rzeczy, które okazały się dla mnie trudne, niezrozumiałe w trakcie lektury „Nagual Julian”.


Blog książkowy - Podsumowanie czytelnicze – listopad 2023 - zacyztanyksiazkoholik.pl

Podsumowanie czytelnicze – listopad 2023

Mamy … ponownie grudzień, piękny, słoneczny, śnieżny. W publikacji znajdziecie podsumowanie zrecenzowanych w listopadzie książek. Jak zawsze różnorodność gatunkowa, to, co kocham najbardziej.