Między prawda a grzechem, Witold Wyrwa, zaczytanyksiazkoholik.pl

O pragnieniu zrozumienia i szukaniu prawdy – „Między prawdą a grzechem”, Witold Wyrwa


Nieznośny żar, powracające wspomnienia, duszące pragnienia, niemożność pojęcia, żal, tęsknota, rozdzierający ból – to wszystko miesza się w Michale, choć sam nie wie, jak długo. Zapijając rozpacz, stracił poczucie czasu i niepostrzeżenie znalazł się na równi pochyłej, która przyśpieszy jego drogę na szafot.

Źródło: Witold Wyrwa

Nie mogę przekroczyć doświadczenia, a doświadczenie musi być moim doświadczeniem. Z tego wynika, że nic poza moim ja” nie istnieje; ponieważ to, co jest doświadczeniem, je jego [jaźni] stanami.” – F.H. Bradley

Tłumaczenie komuś własnej depresji ma tyle sensu co analiza chemiczna wlewu podczas chemioterapii.”

Delektuję się tą chwilą i czekam na drugą część. Kończę rytuał rozpoczynający codzienne znieczulanie. Wychodzę. Remedium zaczyna działać.

Za każdym razem, kiedy tak wyjątkowe książki mogę objąć patronatem medialnym, jest mi niezmiernie miło i czuję wyróżnienie. Czym zatem jest ta wyjątkowość owej powieści? Otóż zacznę od tego, że ta lektura nie jest dla każdego. Jest to powieść psychologiczna i ukazuje wrażliwość autora. Wrażliwość na depresję, alkoholizm, obłęd czy życie bez miłości. Chyba największe wrażenie wywarł na mnie fragment o dziewczynce, która marzyła, aby na Gwiazdkę otrzymać strój baletnicy, coś na wzór Dzwoneczka z Piotrusia Pana. Jakaż jej radość była ogromna, kiedy Mikołaj wysłuchał jej prośby. Rano jej radość pryska jak bańka mydlana, kiedy to przy stole siedzi pijany konkubent matki. Znęca się nad nią (fizycznie i psychicznie) za to, iż dziecku podarowała prezent, przecież bezsensownie wydała pieniądze. Praktycznie cała książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, wraz z okładką, gdyż jest nieszablonowa, a każdy z czytelników może rozumieć ją inaczej. Utwór nie należy do prostych, należy czytać go z uwagą i w skupieniu. Jest przepełniony emocjami, a czytelnik jeszcze długo po jego zakończeniu zastanawia się i analizuje pewne kwestie. Brak miłości w dzieciństwie odbija się mocnym echem w dorosłości. Autor swoją wrażliwość i wnikliwość przenosi w trymiga na czytelnika. W wielu kwestiach jesteśmy my zwykli ludzie podobni do bohaterów powieści, każdy z nas boryka się ze swoimi demonami, mniej, lub bardziej destrukcyjnymi. Część z nas podziela losy bohaterów. Taka właśnie jest powieść. Zapewne każdy z nas we własnym otoczeniu znalazłby odpowiedniki bohaterów przedstawionych przez autora. Po „Między prawdą a grzechem” zdecydowanie warto sięgnąć.

Ze smutkiem jest się zawsze samemu, mimo to lubimy się nim pochwalić jak raną zdobytą na wojnie. Im większa rana, tym bardziej ją eksponujemy jak bohater wojenny dumny ze swojego poświęcenia. W zamian otrzymujemy trochę współczucia …”


Książkę możecie zamawiać TUTAJ lub TUTAJ


Tytuł: Między prawdą a grzechem
Autor: Witold Wyrwa
Gatunek: psychologiczna
Wydawnictwo: Witold Wyrwa
Data wydania: 07-01-2022
Ilość stron: 254
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie czytelnicze - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Podsumowanie czytelnicze – październik 2022

Jak co miesiąc nadszedł czas na podsumowanie. Tym razem zrecenzowanych w październiku książek. Mam nadzieję, że wśród nich znajdzie się taka, która Was zainteresowała. „Wszechświat zawsze pomaga nam spełnić marzenia, nawet najbardziej błahe.” – Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam…, Paulo Coelho


Wywiad - Joanna Szelagowska - 2 - Zaczytanyksiazkoholik.pl

O autorytetach, ulubionych książkach i autorach z Joanną Szelągowską

Zapraszam Was do lektury rozmowy z Joanną Szelągowską, autorką książki pt. „Anioł z rubinowym sercem”, która to powieść kilka dni temu miała premierę. Opowieść zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Polsce pełnej magii i tajemnic, to piękna opowieść m.in. o wybaczeniu i dojrzewaniu. Tym razem macie możliwość poznać bliżej Autorkę tej wyjątkowej powieści.