Rok wśród pingwinów, Lindsay McCrae, zaczytanyksiazkoholik.pl

Niesamowita podróż – „Rok wśród pingwinów”, Lindsay McCrae


Lindsay McCrae w swojej książce przedstawia nam „fascynującą relację z wyprawy na drugi koniec świata i niepowtarzalny portret najbardziej wyjątkowych mieszkańców Antarktydy”.

Lindsay McCrae od lat marzył o podróży na Antarktydę. Zdarzało mu się wyjeżdżać na miesiąc, góra pięć tygodni, ale wymarzona podróż miała trwać prawie rok. Warunki, z jakimi miałby się zmierzyć, również miały być najtrudniejsze niż dotąd. Projekt mógł przyśpieszyć bieg jego kariery, ale wyjazdem ryzykował utratę tego, co do tej pory udało mu się osiągnąć w życiu prywatnym. Stanął przed wyzwaniem, aby wyjechać i nie stracić ukochanej.

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) to prawdopodobnie najbardziej znany nielot i największy żyjący przedstawiciel rodziny pingwinów. Jest to gatunek endemiczny i żyje wyłącznie na obszarze Antarktydy. Jego występowanie na lądzie ograniczone jest do szybko dryfującego lodu, szelfu kontynentalnego oraz okolicznych wysp między.

https://www.naukowiec.org/wiedza/biologia/pingwin_cesarski_2793.html

Gdy temperatura spada do minus sześćdziesięciu stopni, a morze wokół południowego kontynentu zamarza, pingwiny cesarskie – największe ze wszystkich pingwinów – rozpoczynają wielokilometrową wędrówkę po lodzie, aby dotrzeć tam, gdzie mają przyjść na świat ich młode. Żadne inne zwierzęta nie rozmnażają się w tak surowych, niesprzyjających warunkach. Matki i ojcowie wymieniają się rolami, a samce poszczą przez ponad sto dni najstraszliwszej zimy, aby wysiedzieć jaja i bezpiecznie sprowadzić młode pisklęta na skuty lodem świat„.

Dwunastu mężczyzn chodziło po Księżycu. A ilu spędziło cały sezon z pingwinami cesarskimi na Antarktydzie? Jednym z nich był Lindsay McCrae – a to jest jego niesamowicie szczera i fascynująca relacja.

Chris Packham, brytyjski przyrodnik

Lindsay McCrae poczynił bardzo wartościową książkę. Przybliżył nam w sposób interesujący, a zarazem prosty Antarktydę a przede wszystkim pingwiny cesarskie. Opowieść o wyprawie na koniec świata sprawia, że w trakcie czytania robi się zimno na samą myśl o warunkach, w jakich przyszło pracować autorowi opowieści. Książka jest wzbogacona w przepiękne zdjęcia z wyprawy, tych niesamowitych ptaków oraz innych cudów natury. Forma, w jakiej jest ona napisana, sprawia, że czyta się ją jednym tchem. McCrae poprzez nią chciał nam przekazać emocje, jakie nim targały podczas wyprawy życia. Nie jest to tylko opowieść o pingwinach, ale również o życiu autora, ciężarnej żonie, porodzie… Nie należy zapominać tutaj właśnie o niej, bo gdyby nie jej wsparcie i miłość, podróż byłaby znacznie trudniejsza. Mogłoby się wydawać, że taki słodki czarno-biały pingwinek jest słabym zwierzęciem. McCare przez 337 dni udowadnia nam, że tak nie jest. Warto poznać bliżej te niezwykłe ptaki. Jestem przekonana, że książka Was zachwyci tak jak mnie!Tytuł: Rok wśród pingwinów
Tytuł oryginału: My Penguin Year: Life Among the Emperors
Autor: Lindsay McCrae
Gatunek: biografie, wspomnienia
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 18-02-2021
Ilość stron: 320
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 42,00 zł
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut

Fot. materiały prasowe


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie czytelnicze

Podsumowanie czytelnicze – lipiec 2020

Początek nowego miesiąca może oznaczać tylko jedno – czas na spis książek, które w lipcu przeczytałam i Wam zrecenzowałam. Czy są wśród nich Wasze nowe perełki?


Przyjdzie pogoda na szczęście, Wioletta Piasecka, zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie należy tracić nadziei – „Przyjdzie pogoda na szczęście”, Wioletta Piasecka

„Wioletta Piasecka zdaje się mówić, że nie należy tracić nadziei. Nawet najtrudniejsze doświadczenia da się przekuć w siłę, a z łez rozpaczy może wyrosnąć szczęście. Jeśli zawiedli Cię bliscy, ta książka jest dla Ciebie. Jeśli przytłacza Cię codzienność i poszukujesz nowej drogi