Rok wśród pingwinów, Lindsay McCrae, zaczytanyksiazkoholik.pl

Niesamowita podróż – „Rok wśród pingwinów”, Lindsay McCrae


Lindsay McCrae w swojej książce przedstawia nam „fascynującą relację z wyprawy na drugi koniec świata i niepowtarzalny portret najbardziej wyjątkowych mieszkańców Antarktydy”.

Lindsay McCrae od lat marzył o podróży na Antarktydę. Zdarzało mu się wyjeżdżać na miesiąc, góra pięć tygodni, ale wymarzona podróż miała trwać prawie rok. Warunki, z jakimi miałby się zmierzyć, również miały być najtrudniejsze niż dotąd. Projekt mógł przyśpieszyć bieg jego kariery, ale wyjazdem ryzykował utratę tego, co do tej pory udało mu się osiągnąć w życiu prywatnym. Stanął przed wyzwaniem, aby wyjechać i nie stracić ukochanej.

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) to prawdopodobnie najbardziej znany nielot i największy żyjący przedstawiciel rodziny pingwinów. Jest to gatunek endemiczny i żyje wyłącznie na obszarze Antarktydy. Jego występowanie na lądzie ograniczone jest do szybko dryfującego lodu, szelfu kontynentalnego oraz okolicznych wysp między.

https://www.naukowiec.org/wiedza/biologia/pingwin_cesarski_2793.html

Gdy temperatura spada do minus sześćdziesięciu stopni, a morze wokół południowego kontynentu zamarza, pingwiny cesarskie – największe ze wszystkich pingwinów – rozpoczynają wielokilometrową wędrówkę po lodzie, aby dotrzeć tam, gdzie mają przyjść na świat ich młode. Żadne inne zwierzęta nie rozmnażają się w tak surowych, niesprzyjających warunkach. Matki i ojcowie wymieniają się rolami, a samce poszczą przez ponad sto dni najstraszliwszej zimy, aby wysiedzieć jaja i bezpiecznie sprowadzić młode pisklęta na skuty lodem świat„.

Dwunastu mężczyzn chodziło po Księżycu. A ilu spędziło cały sezon z pingwinami cesarskimi na Antarktydzie? Jednym z nich był Lindsay McCrae – a to jest jego niesamowicie szczera i fascynująca relacja.

Chris Packham, brytyjski przyrodnik

Lindsay McCrae poczynił bardzo wartościową książkę. Przybliżył nam w sposób interesujący, a zarazem prosty Antarktydę a przede wszystkim pingwiny cesarskie. Opowieść o wyprawie na koniec świata sprawia, że w trakcie czytania robi się zimno na samą myśl o warunkach, w jakich przyszło pracować autorowi opowieści. Książka jest wzbogacona w przepiękne zdjęcia z wyprawy, tych niesamowitych ptaków oraz innych cudów natury. Forma, w jakiej jest ona napisana, sprawia, że czyta się ją jednym tchem. McCrae poprzez nią chciał nam przekazać emocje, jakie nim targały podczas wyprawy życia. Nie jest to tylko opowieść o pingwinach, ale również o życiu autora, ciężarnej żonie, porodzie… Nie należy zapominać tutaj właśnie o niej, bo gdyby nie jej wsparcie i miłość, podróż byłaby znacznie trudniejsza. Mogłoby się wydawać, że taki słodki czarno-biały pingwinek jest słabym zwierzęciem. McCare przez 337 dni udowadnia nam, że tak nie jest. Warto poznać bliżej te niezwykłe ptaki. Jestem przekonana, że książka Was zachwyci tak jak mnie!



Tytuł: Rok wśród pingwinów
Tytuł oryginału: My Penguin Year: Life Among the Emperors
Autor: Lindsay McCrae
Gatunek: biografie, wspomnienia
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 18-02-2021
Ilość stron: 320
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 42,00 zł
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut

Fot. materiały prasowe


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wywiad Shadow,z aczytanyksiazkoholik.pl

Za co Shadow ceni Mario Puzo?

Zapraszam Was do lektury rozmowy z Shadow, autorem książki „Na Jawie Sen”. Dowiecie się z niej m.in. dlaczego data premiery książki – 16 sierpnia – jest ważną datą w życiu autora i nie chodzi tutaj o to, że to data wydania książki, dlaczego książka została napisana pod pseudonimem czy to, jakimi zasadami w życiu się kieruje.


Blog książkowy - Homo artist - Michał Jakub Krym - zaczytanyksiazkoholik.pl

Jak należy traktować gatunek ludzki? – „Homo artist”, Michał Jakub Krym

Michał Jakub Krym we wstępie swojej książki nakreśla nam, dlaczego podjął się napisania felietonów, co one dla niego znaczą oraz dlaczego tytuł książki to właśnie Homo artist, a nie np. Homo sapiens. Autor zawarł w niej swoje poglądy i przekonania, w sumie taka jest rola felietonów, że są utrzymywane w osobistym tonie, lekkiej formie i wyrażające punkt widzenia autora.