Blog książkowy - Homo artist - Michał Jakub Krym - zaczytanyksiazkoholik.pl

Jak należy traktować gatunek ludzki? – „Homo artist”, Michał Jakub Krym


Michał Jakub Krym we wstępie swojej książki nakreśla nam, dlaczego podjął się napisania felietonów, co one dla niego znaczą oraz dlaczego tytuł książki to właśnie Homo artist, a nie np. Homo sapiens. Autor zawarł w niej swoje poglądy i przekonania, w sumie taka jest rola felietonów, że są utrzymywane w osobistym tonie, lekkiej formie i wyrażające punkt widzenia autora. Autor zastrzega również, że książki nie powinniśmy traktować jako pracy naukowej, gdyż takową nie jest.

Autor przedstawia hipotezę, że zdolność artystyczna była jednym z kluczowych czynników wpływających na przetrwanie naszego gatunku i że rozwój tej zdolności był związany z procesem ewolucyjnym. Krym argumentuje, że malowanie czy rzeźbienie to nie tylko wytwory kultury, ale również część naszego biologicznego dziedzictwa. Czy wraz z postępem technologicznym, człowiek może przekroczyć swoje granice i stać się nowym gatunkiem?

Michał Jakub Krym w „Homo artist” przedstawił ciekawą i oryginalną hipotezę na temat ewolucji człowieka. Czytając, wraz z autorem przemierzamy przez mitologię grecką po obecne czasy. Krym przybliżając konkretne tytuły filmów czy gier, pokazuje kierunek, w którym zmierza społeczeństwo. Budowanie naszego wizerunku w mediach społecznościowych doprowadza do zatracenia i wyidealizowania. A przecież w zdecydowanej większości przypadków tak nie jest. To, z czym muszę zgodzić się z autorem, to to, że edukacja nie idzie w tym kierunku, w którym powinna. Uczeni jesteśmy odtwarzania informacji, a nie ich przetwarzania, wyciągania wniosków. Brak dyskusji, analizy to kula u nogi zdecydowanej większości społeczeństwa. Wierzymy w to, co przeczytamy lub zobaczymy, a może warto byłoby od czasu do czasu zastanowić się nad tym? Poddać analizie, dyskusji, wyciągnąć wnioski?

„Homo artist” moim zdaniem jest warte uwagi, pokazuje obraz świata, tego, jak się zmienia i co nam umyka. Warto, aby każdy względem treści zawartej w tej książki sam wyciągnął wnioski, tym bardziej że cena do tego zachęca.

Tytuł: Homo artist
Autor: Michał Jakub Krym
Gatunek: filozofia, etyka, felietony, eseje
Wydawnictwo BookEdit
Data wydania: 09-2022
Ilość stron: 54
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 20,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Krok za tobą - Lisa Gardner - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Krok za tobą”, Lisa Gardner

„Krok za tobą” to trzeci tom serii, w której pojawiają się emerytowany profiler FBI Pierce Quincy i policjantka Rainie Conner. Thriller kryminalny amerykańskiej mistrzyni gatunku, podziwianej przez Harlana Cobena, Lee Childa i Tess Gerritsen. Bohater? Czy zabójca? Jedno wie na pewno: on wrócił. Osiem lat temu starszy brat Sharlah May Nash, w obronie życia ich obojga, zatłukł na śmierć kijem bejsbolowym ich pijanego ojca. Teraz trzynastoletnia Sharlah jest wreszcie gotowa, by rozpocząć nowe życie. Dziewczynka wkrótce zostanie adoptowana przez


Zastraszeni

„Zastraszeni”, Joanna Dulewicz

Niedługo po awansie w szeregach policji Patryk Wroński ma poprowadzić wyjątkowo trudną sprawę. W województwie świętokrzyskim na przestrzeni kilku miesięcy zostają odnalezione kolejne fragmenty ludzkiego ciała. Trop prowadzi do byłego ormowca, którego trzydzieści lat wcześniej podejrzewano o dokonanie podobnej zbrodni. Ofiarą był wówczas brat inspektor Leny Chmiel – przełożonej Wrońskiego.