Blog książkowy - Nie tylko historia miłosna - Przed grudniem - Joana Marcús - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie tylko historia miłosna – „Przed grudniem”, Joana Marcús


„Przed grudniem” to powieść, która zyskała ogromną popularność na platformie Wattpad, a po wydaniu w formie książki stała się bestsellerem w Hiszpanii. Czy u nas w Polsce również zyska taką popularność? Autorka, Joana Marcús wciąga czytelnika w historię miłości i namiętności, gdzie każdy dzień prowadzi nas bliżej nieuchronnego grudnia, który stanowi punkt kulminacyjny narracji.

Moje miasteczko jest małe, wciąż ci sami ludzie, te same miejsca… Wszystko się bardzo powtarza. Chciałam spróbować czegoś nowego.

Główną bohaterką jest Jenny Brown a dokładnie Jennifer Michelle Brown, i to w jej świat wpadamy na całego. Wir emocji, miłości i wyborów, które kształtują jej życie. Nastolatka rozpoczyna studia z dala od domu. Dla niej to zupełna nowość być zdaną na samą siebie. Autorka w ciekawy sposób ukazuje wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się młoda kobieta, wkraczając w dorosłość. Bardzo tęskni za rodziną, przyjaciółmi a wyjazd na studia oznacza również związek na odległość z chłopakiem, Montym. Ich związek wydaje się idealny, ale niespodziewanie odkrywa, że musi zmierzyć się z zasadami związku na odległość i otwartością. To wyzwanie stawia przed nią pytania o granice, zaufanie i samoakceptację, tym bardziej że chłopak proponuje jej nieoczekiwane rozwiązanie – otwarty związek. Kiedy tylko o tym się dowiedziałam, już czułam, co może się z tego narodzić.

Nawet jeśli sypiasz z innymi, wiesz, że kochasz tylko swojego partnera. To świadczy o sile naszej relacji. Czy to nie genialne?

Joana Marcús zgrabnie ukazuje dynamikę tego nietypowego porozumienia, kreśląc obraz relacji opartej na zaufaniu, ale jednocześnie narażonej na zawirowania emocjonalne. Sprytnie balansuje między romantyzmem a realizmem, przedstawiając zawiłości związku Jenny i jej chłopaka. Otwarcie na związki z innymi osobami na czas rozłąki staje się źródłem konfliktów i niepewności, zwłaszcza kiedy Jenna zaprzyjaźnia się z przyjacielem chłopaka swojej współlokatorki. To, co na początku wydaje się niewinną znajomością, stopniowo przeradza się w subtelny konflikt, badający granice przyjaźni i lojalności. Marcús zgrabnie kreśli psychologiczny portret postaci, ukazując ich wewnętrzne rozterki i dylematy. To, co mnie kłuło w oczy i bolało to to, jak Jenny była traktowana przez swoją rodzinę. Owszem kochali ją a ona ich, ale w przypadku jej studiów, było to dla nich poniekąd jej widzimisię i nie zawsze mieli pieniądze na jej akademik. Przed nią musieli zaspokajać potrzeby i oczekiwania jej czworga, starszego rodzeństwa.

Coś jednak wiem. Widzę, jak się zachowujesz, gdy jesteś z nami, i jak, kiedy z nim rozmawiasz. Ty się go boisz, Jen.

Najbardziej porywającym elementem powieści jest odliczanie czasu do grudnia. Każde wydarzenie, każde spotkanie, staje się krokiem w kierunku nieuniknionego punktu zwrotnego. To jakby zegar biologiczny, który rytmizuje i napina fabułę. Czy miłość Jenny przetrwa do końca roku?

Powieść czyta się bardzo przyjemnie, język, którym posługuje się Autorka, jest płynny i pełen emocji. Wczuwamy się w myśli i uczucia bohaterów. Dialogi są naturalne często zabawne, a opisy miejsc i sytuacji malownicze, co nadaje powieści dodatkową głębię. Jenny Brown okazuje się dziewczyną jakby z równoległej rzeczywistości, dlatego miło obserwowało mi się jej ewolucję, jej zmieniające się relacje z innymi postaciami i wpływ decyzji na jej życie. To, czego mi trochę w tej powieści zabrakło, to ciut dłuższego i bardziej rozwiniętego zakończenia sceny kulminacyjnej.

„Przed grudniem” to nie tylko historia miłosna, ale również opowieść o dojrzewaniu, podejmowaniu trudnych decyzji i szukaniu własnej tożsamości w relacjach z innymi. Wraz z bohaterką przeżywamy momenty radości, smutku, zadumy i euforii, co sprawia, że historia staje się niezwykle realistyczna i łatwa do identyfikacji. Joana Marcús zgrabnie wplata te tematy w romantyczną narrację, tworząc książkę, która moim zdaniem z pewnością zasługuje na swoją popularność. Książka skłania do refleksji nad naturą związków i ceną, jaką płacimy za ich trwałość. Dla czytelników poszukujących intrygujących historii o miłości, to lektura, która z pewnością przypadnie do gustu.

Tytuł: Przed grudniem
Autor: Joana Marcús
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 28-11-2023
Ilość stron: 660
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Cena rynkowa: 54,90 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Codex Gigas

Codex Gigas – największa książka świata?

Codex Gigas, choć nazywany „Biblią Diabła”, z samym diabłem – poza jedną, choć ogromną ilustracją – nie ma za wiele wspólnego. Manuskrypt powstał bowiem w klasztorze benedyktynów w Podlažicach (które obecnie stanowią część miasta Chrast). Klasztor ten nie przetrwał burzliwego okresu wojen husyckich (1419–1436), a stworzony przez Czechów rękopis porwali Szwedzi.


Fale grawitacyjne

Trochę nauki – „Fale grawitacyjne. Nowa era astrofizyki”

14 września 2015 roku zaczęła się era nowej astronomii, która przez najbliższe stulecia kształtować będzie naszą wizję świata, opartą na obserwacji nie światła, lecz fal grawitacyjnych emitowanych przez ruchy i drgania ciał niebieskich.