Nastolatki też nie mają lekko - Maja Szanecka-Żołdak - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Osamotnienie i brak samoakceptacji w książce pt. „Nastolatki też nie mają lekko”


Bohaterem książki „Nastolatki też nie mają lekko” jest piętnastoletni Michał. Chłopiec ma lekką nadwagę, zdolności matematyczne, tylko jednego bliskiego kolegę oraz problemy z rodzicami. Kończąc szkołę podstawową, chciałby zacząć nowe życie. Czy mu się to uda?

Rodzice Michała się rozwiedli, każde z nich zaczyna życie od nowa, ale w dalszym ciągu prowadzą zażarte spory, nie potrafią dla dobra syna dojść do porozumienia. O synu przypominają sobie w momencie, kiedy chcą ze sobą powalczyć – krytykować wówczas siebie nawzajem nie zdając sobie sprawy, lub nie chcąc dostrzec tego, jak bardzo to ich dziecko obciąża psychicznie.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W klasie Michała trwa losowanie, kto komu kupuje na gwiazdkę upominek. Michał wylosował szkolną piękność Blankę. Chłopak w szkole uchodzi za ofermę, nieudacznika, koledzy dokuczają mu. Pewnego dnia zaczyna dojeżdżać do szkoły pociągiem, wspólnie z koleżanką z klasy Tamarą, która podobnie jak on, jest powodem kpin i drwin ze strony klasowych kolegów i koleżanek. W przeciwieństwie jednak do Michała Tamara nie poddaje się i nie ma zamiaru być ofiarą. Mimo iż z Tamarą zaczynają żywić do siebie sympatię, to ciągle przed oczami ma Blankę. Jego życie nabiera kolorów, kiedy Blanka odzywa się do niego poprzez komunikator internetowy. Michał nie może uwierzyć w swoje szczęście. Jakie plany względem klasowej ofermy może mieć Blanka? Czy Michał będzie umiał spojrzeć na życie tak jak Tamara?

Książka „Nastolatki też nie mają lekko” autorstwa Mai Szaneckiej-Żołdak to książka młodzieżowa, dedykowana młodzieży, ale jak to z takim rodzajem literatury bywa, okazuje się również cennym źródłem informacji dla rodziców i opiekunów nastolatków, którzy chcą zrozumieć, jakie problemy i wyzwania stoją przed młodzieżą w wieku nastoletnim. Autorka opisuje różne aspekty życia nastolatków, takie jak szkoła, relacje z rówieśnikami, problemy emocjonalne. „Nastolatki też nie mają lekko” to pozycja, która pomaga zrozumieć perspektywę młodych ludzi i podejść do nich w sposób empatyczny i konstruktywny. Książka nie tylko przedstawia realia życia nastolatków, ale również pomaga zrozumieć przyczyny i skutki ich zachowań, problemów i wyborów. Będąc dorosłymi ludźmi, wielu z nas zapomniało, że nastoletnie problemy potrafią być bardzo poważne, jako dorośli uważamy, że to nasze problemy, problemy dorosłych są o wiele ważniejsze niż jakiś tam brak np. dogadywania się naszego dziecka z rówieśnikiem. Nic bardziej mylnego. Dla dojrzewającego nastolatka są to bardzo ważne aspekty, które w przypadku braku wsparcia rodziców potrafią urosnąć do takich rozmiarów, kiedy już nastolatek nie będzie sobie w stanie sam poradzić i będzie szukał ucieczki, która może mieć katastrofalne skutki. To, co okazało się cenne i rozjaśniło nam postępowanie m.in. Blanki to to, że autorka poświęciła dziewczynie rozdział, dzięki któremu mieliśmy możliwość poznania jej samej, jak również jej najbliższego otoczenia. Ważna jest rozmowa i otwartość w relacjach z młodzieżą. „Nastolatki też nie mają lekko” polecam każdemu, bo jest to bardzo wartościowa pozycja, dla każdego, bez względu na wiek.

Tytuł: Nastolatki też nie mają lekko
Autor: Maja Szanecka-Żołdak
Gatunek: literatura młodzieżowa
Seria: Nastoletnie problemy
Wydawnictwo Skrzat
Data wydania: 01-2023
Ilość stron: 216
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 24,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Z ręką na pulsie

Dla osób o mocnych nerwach – „Z ręką na pulsie”

Lektura moim zdaniem dość odważna jak na dzisiejsze czasy, kiedy to poruszamy kwestie polityczne i wytykamy politykom to, co obiecywali, a czego nie zrobili, albo zrobili, ale nie dostatecznie dobrze. W tym przypadku chodzi o kwestie dotyczące służby medycznej – NHS


Blog książkowy - Stażysta - tom 2 - Marcin Kowal - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nadzieja na zmianę – „Stażysta”, tom 2, Marcin Kowal

„Stażysta”, tom 2, to kontynuacja fascynującej opowieści, która skupia się na dalszych losach Darwina i jego towarzyszy. Autor, Marcin Kowal, wciąga czytelnika w świat pełen przygód, tajemnic i emocji. Bohaterowie, zarówno ci znani z pierwszej części, jak i nowi, są dobrze wykreowani i rozwijają się w ciekawy sposób. To opowieść o przyjaźni, sile rodziny i walce ze swoimi wewnętrznymi demonami.