Kamila Cudnik - Rytuał - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Rytuał”, Kamila Cudnik


„Rytuał” jest kontynuacją historii przedstawionej w powieści „W cieniu twierdzy”, którą to książkę miałam okazję przeczytać w grudniu 2021 roku. W noc świętojańską popełniono morderstwo, które cały czas jest niewiadomą. W dodatku z Wisły zostały wyłowione zwłoki młodej pokojówki, pracownicy Waltera von Offenberga. Na domiar złego zaginęła Luiza Zagórska, której to zaginięcie policja stara się zachować w tajemnicy. Są trzy możliwości: została zamordowana, porwana lub uciekła. Aby nie wywoływać skandalu, nie zostało zgłoszone to oficjalnie na policję. Ostatni raz widziano Luizę wychodzącą z przyjęcia, podążał za nią jej narzeczony hrabia Edward Jaxa-Garlicki. W jej poszukiwania włącza się Walter, gdyż dziewczyna jest bliska jego sercu. Mają nadzieję, że spotkanie z Arturem Kulawickim pomoże wnieść co nieco do sprawy. Na jaw zaczynają wychodzić dawne tajemnice, z którymi to toruńska policja nie potrafi sobie za bardzo poradzić, zaczynają one wprowadzać do śledztwa całkiem nowe kierunki, których nawet nie brali pod uwagę.

Mgła tajemnicy spowija toruńskie mury… Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Kamila Cudnik już na samym początku książki wprowadziła mnie w klimat grozy i tajemniczości, który utrzymał się przez całą powieść. Cudnik świetnie balansuje między wprowadzaniem nowych wątków a jednoczesnym zachowaniem odpowiedniego napięcia narracyjnego. Autorka w doskonały sposób przedstawiła dramatyczne wydarzenia tamtych czasów, oddając ich realia i napięcie emocjonalne. Narracja jest prowadzona w sposób dynamiczny i zaskakujący, co utrzymywało moje zainteresowanie na wysokim poziomie. Kamila Cudnik świetnie nakreśliła postaci, ich charaktery i emocje, co sprawia, że szybko utożsamiałam się z bohaterami i przeżywałam ich losy. Autorka z powodzeniem tworzy atmosferę pełną tajemnic i intryg, a okoliczności, które rzucają światło na dawne tajemnice, są wciągającym elementem fabuły. Wydarzenia są powiązane z politycznymi konfliktami, takimi jak wojna rosyjsko-japońska i walka o prawa społeczności, co dodaje historii dodatkowej głębi. Jeśli lubicie powieści kryminalne a dodatkowo historyczne, to moim zdaniem „Rytuał” powinien przypaść Wam do gustu.

Tytuł: Rytuał
Autor: Kamila Cudnik
Cykl: Luiza Zagórska (tom 2)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller, powieść historyczna
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 26-07-2022
Ilość stron: 334
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Słodki kłamca

W sam raz na po ciężkim dniu – „Słodki kłamca”, Katarzyna Bester

Słodsza okaże się szarlotka czy właściciel kawiarni? Literatura obyczajowa z romansem w tle? Książka na osłodę dnia.


Niekochane - Hanna Dikta- zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Książka, która zapada w pamięć – „Niekochane” autorstwa Hanny Dikty

„Najważniejsza podróż w życiu… Córka, matka, babcia … Niechciane dziedzictwo czy najcenniejszy dar?„ Główną bohaterką powieści jest Monika. Informacja o śmierci matki wprawiła kobietę w osłupienie. Jak sama mawiała: spodziewała się tego później niż wcześniej mimo skończonej przez matkę siedemdziesiątki. Mama Moniki często balansowała na granicy życia i śmierci, a to