Kamila Cudnik - Rytuał - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Rytuał”, Kamila Cudnik


„Rytuał” jest kontynuacją historii przedstawionej w powieści „W cieniu twierdzy”, którą to książkę miałam okazję przeczytać w grudniu 2021 roku. W noc świętojańską popełniono morderstwo, które cały czas jest niewiadomą. W dodatku z Wisły zostały wyłowione zwłoki młodej pokojówki, pracownicy Waltera von Offenberga. Na domiar złego zaginęła Luiza Zagórska, której to zaginięcie policja stara się zachować w tajemnicy. Są trzy możliwości: została zamordowana, porwana lub uciekła. Aby nie wywoływać skandalu, nie zostało zgłoszone to oficjalnie na policję. Ostatni raz widziano Luizę wychodzącą z przyjęcia, podążał za nią jej narzeczony hrabia Edward Jaxa-Garlicki. W jej poszukiwania włącza się Walter, gdyż dziewczyna jest bliska jego sercu. Mają nadzieję, że spotkanie z Arturem Kulawickim pomoże wnieść co nieco do sprawy. Na jaw zaczynają wychodzić dawne tajemnice, z którymi to toruńska policja nie potrafi sobie za bardzo poradzić, zaczynają one wprowadzać do śledztwa całkiem nowe kierunki, których nawet nie brali pod uwagę.

Mgła tajemnicy spowija toruńskie mury… Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Kamila Cudnik już na samym początku książki wprowadziła mnie w klimat grozy i tajemniczości, który utrzymał się przez całą powieść. Cudnik świetnie balansuje między wprowadzaniem nowych wątków a jednoczesnym zachowaniem odpowiedniego napięcia narracyjnego. Autorka w doskonały sposób przedstawiła dramatyczne wydarzenia tamtych czasów, oddając ich realia i napięcie emocjonalne. Narracja jest prowadzona w sposób dynamiczny i zaskakujący, co utrzymywało moje zainteresowanie na wysokim poziomie. Kamila Cudnik świetnie nakreśliła postaci, ich charaktery i emocje, co sprawia, że szybko utożsamiałam się z bohaterami i przeżywałam ich losy. Autorka z powodzeniem tworzy atmosferę pełną tajemnic i intryg, a okoliczności, które rzucają światło na dawne tajemnice, są wciągającym elementem fabuły. Wydarzenia są powiązane z politycznymi konfliktami, takimi jak wojna rosyjsko-japońska i walka o prawa społeczności, co dodaje historii dodatkowej głębi. Jeśli lubicie powieści kryminalne a dodatkowo historyczne, to moim zdaniem „Rytuał” powinien przypaść Wam do gustu.

Tytuł: Rytuał
Autor: Kamila Cudnik
Cykl: Luiza Zagórska (tom 2)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller, powieść historyczna
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 26-07-2022
Ilość stron: 334
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Agnieszka Miklis, Pstrągi, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pstrągi”, Agnieszka Miklis

Młode małżeństwo zatrudnia opiekunkę do dziecka: atrakcyjną, choć nieco ekscentryczną Karolinę. Wkrótce potem matka dziecka umiera. Sekcja zwłok ujawnia, że została zamordowana, a poszlaki wskazują na nianię. Do akcji wkracza Roswita Rein, znana ze „Wściekłej skóry” detektywka amatorka, która zdążyła zaprzyjaźnić się z dziewczyną i nie wierzy w jej winę.


Samotna, Lisa Gardner, zaczytanyksiazkoholik.pl

Lisa Gardner amerykańska mistrzyni thrillera kryminalnego – „Samotna”

Bobby Dodge od sześciu lat należy do Specjalnej Grupy Taktyczno-Operacyjnej policji stanu Massachusetts. Pewnego wieczoru otrzymał wezwanie do awantury domowej podczas to której mężczyzna grozi bronią żonie i dziecku. Cała zdarzenie obserwuje przez lunetę. Bobby ma tylko ułamek sekundy na podjęcie decyzji, która może zaważyć na całym jego życiu.