Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków-Michael A. Morse, Dimitra Papagianni-zaczytanuksiazkoholik.pl-blog

„Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków”, Michael A. Morse, Dimitra Papagianni


Skoro neandertalczycy tak dobrze sobie radzili, to dlaczego wymarli, a przetrwał Homo sapiens?

Z biegiem lat dzięki odkryciom i badaniom nasze postrzeganie neandertalczyków ulega zmianie. Coraz bardziej ich obraz przedstawia nam współczesnych ludzi, podobne zachowania, rytuały, emocje: chowanie zmarłych, opieka nad chorymi, wspólne pozyskiwanie jedzenia… Autorzy w książce zaznaczają, że nie powinniśmy o neandertalczykach wypowiadać się lekceważąco i żartować z nich. Gdyby żyli w obecnych czasach, nikt nie miałby odwagi zaśmiać się im w twarz. Przeczytamy tutaj ich historię od ich zarania dziejów przez rozkwit aż po upadek. Upadek tych przedstawicieli rodzaju Homo to jedna z najciekawszych opowieści prehistorii. Neandertalczycy po niemal stu pięćdziesięciu latach badań i odkryć archeologicznych są najlepiej znanym gatunkiem ludzkim – pomijając nas. Wymarli oni mniej więcej trzydzieści tysięcy lat temat i nie da się ukryć, że są naszymi bliskimi krewnymi, z którymi całkiem niedawno dzieliliśmy planetę.

Autorzy chcą się z nami, czytelnikami podzielić swoją fascynacją na ich temat, nie ukrywają, że droga, jaką przebyli, była niezwykle ciekawa. Zdradzają nam mnóstwo ciekawostek na temat neandertalczyków.

Ważnym nurtem w badaniach nad neandertalczykami jest próba określenia istoty człowieczeństwa.

Dawno nie czytałam książki z gatunku popularnonaukowych, stąd też niezwykle miłą odmianą było móc zatracić się w czymś innym, niż fantastyka, literatura obyczajowa czy kryminalna. Michael A. Morse oraz Dimitra Papagianni jak nikt inny przybliżają nam istotę neandertalczyków, a ich opowieści na ich temat są wciągające i pouczające. Książka zawiera sporo ilustracji oraz zdjęć. Autorzy to prawdziwi znawcy neandertalczyków. Dimitra Papagianni napisała doktorat o stanowiskach neandertalskich w północno-zachodniej Grecji (skąd sama pochodzi). Specjalizuje się w paleolicie. Prowadzi wykłady na uniwersytetach w Southampton, Cambridge, Oxfordzie oraz Bath. Natomiast Michael A. Morse obronił doktorat w dziedzinie historii nauki, specjalizuje się w archeologii Wielkiej Brytanii. W swoich badaniach zajmuje się m.in. neandertalczykami, a także Celtami. Jeśli interesuje Was, Co to właściwie znaczy być człowiekiem, koniecznie musicie przeczytać „Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków”.

Tytuł: Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków
Tytuł oryginału: The Neanderthals Rediscovered: How Modern Science Is Rewriting Their Story
Autor: Michael A. Morse, Dimitra Papagianni
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 12-07-2022
Ilość stron: 240
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 55,00 zł
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut


Dodaj komentarz


Czytaj także

Klan Matejków

„Klan Matejków” autorstwa Marka Sołtysika

Tym razem poznajemy historie, perypetie, dobre i smutne chwile rodziny Matejków. Każdy z nas kojarzy prace Jana Matejko, a dzięki bogato ilustrowanej książce co chwila zatrzymujemy się na moment i podziwiamy dzieła mistrza. Książka tak samo dobra, jak „Klan Kossaków”


Zagubieni w kłamstwie

Katarzyna Grabowska w swojej najnowszej książce pt. „Zagubieni w kłamstwie”

„Zagubieni w kłamstwie” to kontynuacja „Obcej miłości”. Poznajemy dalsze losy Weroniki Skarbierskiej i jej próby odzyskania rodzinnej firmy – przetwórni. Jeśli nie czytaliście tomu pierwszego, to serdecznie Was do tego zachęcam, dlatego też nie będę się tutaj odnosiła do tego, co się wówczas wydarzyło. Kto czytał, ten wie, a kto nie czytał, to zachęcam, aby to jak najszybciej uczynił.