Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz-Leonard Mlodinow-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz”, Leonard Mlodinow


Sądzisz, że świadomie kierujesz swoim życiem, podejmujesz racjonalne decyzje i z rozwagą kształtujesz swoje relacje z innymi? Jeśli tak, jesteś w błędzie. Leonard Mlodinow, autor m.in. książki „Krótkiej historii rozumu” przybliża nam tym razem nieświadomość naszego mózgu.

Leonard Mlodinow ma doktorat z fizyki teoretycznej. W swojej pracy „Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz” przedstawia nam, czytelnikom zaskakujące i egzotyczne siły działające pod powierzchnią naszych umysłów. Musimy zrozumieć, jaki wpływ ma na nasze działania ten skryty przed naszymi oczyma, podprogowy świat.

Leonard Mlodinow nigdy nie traci okazji, by uczynić naukę nie tylko przystępną, ale i rozrywkową.

Stephen Hawking

Autor próbuje nam logicznie i nieskomplikowanie wytłumaczyć jak nieświadomość wpływa na nasze świadome postrzeganie świata. Niektórzy z Was, zapewne o podprogowości słyszeli już w szkole, na studiach … Percepcja podprogowa, zwana jest również subliminalną, to nic innego jak oddziaływanie na nasz mózg bez świadomości tego z naszej strony. Dotyczy to zarówno bodźców słuchowych, jak i wzrokowych. Są one na tyle krótkie, że nasza świadomość niejako ich nie rejestruje. Zwykle trwają krócej niż 0,05 sekundy. Uświadamia nam, jak często w codzienności nasz mózg jest manipulowany.

Literatura popularnonaukowa ma to do siebie, że nie zawsze jest napisana zrozumiałym dla laika językiem. Leonard Mlodinow dał nam to, aby jego książka była zrozumiana i lekka w odbiorze. Zastanawiając się, czy zagłębiać się w literaturę dotyczącą m.in. mózgu, psychologii, świadomości, natury … Jak najbardziej tak. Czytanie „Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz” sprawiło mi radość i dostarczyło sporej dawki nowej wiedzy. Pomimo odniesień do naukowych badań, jak to w literaturze popularnonaukowej bywa, nie czułam się przytłoczona i zrezygnowana tym, że nic nie rozumiem. Z książki wyciągniemy sporo istotnych informacji dotyczących m.in tego, jak inni postępują, aby świadomie nas zmanipulować. Mlodinow w interesujący, momentami zabawny sposób prowadzi nas – czytelników przez ogrom naukowych publikacji prezentując meandry ludzkiego umysłu. Książka pokazuje, jak wiele rzeczy, zachowań czy poglądów kreuje się bez naszego wpływu. Warto pogłębiać wiedzę.

Tytuł: Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz
Tytuł oryginału: Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior
Autor: Leonard Mlodinow
Seria: Na ścieżkach nauki
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 26-04-2022
Ilość stron: 360
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 45,00 zł
Tłumaczenie: Julia Szajkowska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie czytelnicze - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Podsumowanie czytelnicze – październik 2022

Jak co miesiąc nadszedł czas na podsumowanie. Tym razem zrecenzowanych w październiku książek. Mam nadzieję, że wśród nich znajdzie się taka, która Was zainteresowała. „Wszechświat zawsze pomaga nam spełnić marzenia, nawet najbardziej błahe.” – Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam…, Paulo Coelho


Nadia Hashimi

Nadia Hashimi

Stojąc u progu kariery lekarskiej, zdecydowała się na pierwszą podróż do Afganistanu. Poznanie kraju przodków oraz doświadczenia i wychowanie autorki zaowocowały rozwinięciem pasji pisarskiej i pierwszą powieścią z fabułą osadzoną w odkrytej na nowo ojczyźnie.