Blog książkowy - Mroczne zakamarki umysłu- „Niespokojny umysł”, Kay Redfield Jamison - zaczytanyksiazkoholik.pl

Mroczne zakamarki umysłu – „Niespokojny umysł”, Kay Redfield Jamison


„Niespokojny umysł” to głęboka, osobista podróż przez ludzką psychikę, prowadzona przez renomowaną psycholożkę, terapeutkę i wybitną badaczkę w zakresie chorób afektywnych Kay Redfield Jamison, która sama zmaga się z psychozą maniakalno-depresyjną. Książka ta stanowi zarówno medytację nad naturą choroby psychicznej, jak i ekscytującą analizę związku między kreatywnością a manią. Autorka dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami z tą chorobą, oferując zarówno intymne wglądy, jak i spojrzenie z perspektywy zawodowej.

Byłam w ostatniej klasie szkoły średniej, gdy wystąpił u mnie pierwszy epizod choroby maniakalno-depresyjnej; kiedy zaczął się atak, dość szybko straciłam głowę.

Jamison nie unika trudnych tematów. Opisuje swoje własne doświadczenia z manią i depresją z głęboką szczerością i otwartością, co pozwala czytelnikowi odczuć intensywność tych stanów emocjonalnych. Jej zdolność do wyrażenia tych trudnych uczuć w sposób zarówno piękny, jak i prawdziwy, czyni tę książkę wyjątkową.

… W takich okolicznościach denerwująco łatwe okazało się utrzymywanie mojej rodziny i przyjaciół w psychologicznym dystansie: „By uspokoić otoczenie, napisał Hugo Wolf, niekiedy udawałem osobę szczęśliwą i w dobrym nastroju…a wyglądało to tak, jakbym czuł się we własnej skórze Bóg wie jak dobrze. Jednak ma dusza pozostawała w śmiertelnym śnie, a serce krwawiło z tysiąca ran”.

Jednak „Niespokojny umysł” to nie tylko opowieść o osobistej walce z chorobą psychiczną. Jamison bada również związek między chorobą afektywną dwubiegunową a kreatywnością, rzucając światło na rolę, jaką może odgrywać ta diagnoza w życiu twórczym. Jej analizy są mądre i przemyślane, prowokując do głębszych refleksji nad naturą ludzkiego umysłu.

Choroba, która kilka razy niemal mnie zabiła, zabija dziesiątki tysięcy ludzi każdego roku: większość z nich to osoby młode, większość umiera niepotrzebnie, a często są to najbardziej twórcze i utalentowane jednostki.

Napisana z empatią i nadzieją, książka ta ma potencjał dotarcia do szerokiego grona czytelników. Dla tych, którzy sami zmagają się z chorobami psychicznymi, może stanowić źródło pocieszenia i zrozumienia. Dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć naturę ludzkiego umysłu i kreatywności, jest to fascynująca lektura. „Niespokojny umysł” to książka, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu, zachęcając do refleksji nad życiem, miłością i nadzieją.

Miałam szczęście, że nie zginęłam z powodu mojej choroby, miałam szczęście, ponieważ otrzymałam najlepszą z możliwych opiekę medyczną oraz dlatego, że zawsze byli ze mną przyjaciele, znajomi i rodzina.

Tytuł: Niespokojny umysł
Tytuł oryginału: An unquiet mind
Autor: Kay Redfield Jamison
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 20-12-2023
Data wydania: 1995
Data 1. wyd. pol.: 2018
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Filip Rybakowski
Cena okładkowa: 64,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bez pożegnania, Harlan Coben, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bez pożegnania” autorstwa Harlana Cobena

Bestsellerowy thriller Harlana Cobena już 13 sierpnia na NETFLIX! Tylko jeden człowiek zna prawdę. Ken Klein. Posądzony przed jedenastoma laty o zgwałcenie i zamordowanie dziewczyny młodszego brata, Willa, ścigany przez FBI, rozpłynął się w powietrzu, a po jakimś czasie ludzie uznali, że zginął.


Zuzanna Gajewska-Burza-zaczytanyksiazkoholik.pl

Skrywane latami tajemnice – „Burza” autorstwa Zuzanny Gajewskiej

Bohaterką powieści jest właścicielka zakładu pogrzebowego w Młynarach – Ewelina Zawadzka. Kobieta samotnie wychowuje córeczkę i stara się jej zapewnić dobre życie. Pewnego dnia Młynary nawiedza burza stulecia, która rozsiewa po okolicy martwych ludzi. Jedno z ciał zostaje znalezione koło dawnego młyna wodnego. Denatem okazuje się blogerka, która