Pieskie sprawy Timona i Lusi - Maja Szanecka-Żołdak - zaczytanyksiazkoholik.pl

Los, który da się odmienić – „Pieskie sprawy Timona i Lusi”, Maja Szanecka-Żołdak


„O psach, których życie nie rozpieszczało. O wyzwaniach, z którymi zmierzyli się ich właściciele. O losie, który da się odmienić”. „Pieskie sprawy Timona i Lusi” to fascynująca i przemyślana książka, która przenosi czytelnika w świat psów i ukazuje, jakie mają one podejście do życia i jak postrzegają ludzi. Ludzi, którzy w różny sposób je traktują: od trzymania w klatce w pseudohodowli po kochającego właściciela.

Autorka, Maja Szanecka-Żołdak, poddaje analizie różne aspekty życia psów, takie jak ich zachowania, komunikacja, potrzeby i emocje, przedstawia nam ich punkt widzenia. Opowiada o tym, jak psy postrzegają nasze działania, jakie wrażenia odnoszą na co dzień, a także jakie wpływ mają na nie nasze emocje.

Książka jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego, a jednocześnie zawiera wiele ciekawych i merytorycznych informacji na temat psów i ich życia. Narrację prowadzą psy, więc dodatkowo książka zabiera nas w świat naszych małych przyjaciół. Timon buldożek francuski i Lusia york sporo przeszli, brak mi słów na ludzi, którzy tak ich traktowali. Sama mam psa i nie wyobrażam sobie, aby cokolwiek mogło mu się stać. Wiele zwierząt ma traumy z okresu szczenięcego, czy dorosłego, które są winą człowieka. Sama doświadczyłam kiedyś zaczepki przez mężczyznę, który szukał samca dla swojej suki tej samej rasy, przyznał się, że nie wierzy w hodowle FCI, więc nie widzi sensu płacić składek związkowi, a tym samym może zrobić tę rasę bardziej dostępną dla ludzi, bo może mieć tańsze szczeniaki, a przecież zapłaci mi i nawet da szczeniaka. Do tamtej pory tylko słyszałam o pseudohodowlach, a kiedy spotkałam się z człowiekiem na żywo, zabrakło mi słów, że faktycznie ludzie tak postępują. Wiele kupujących nie jest świadomych, iż nabyło psa z pseudohodowli, brak szerzenia wiedzy na ten temat tylko krzywdzi zwierzęta i poniekąd ludzi, bo często taki pies odbiega od oczekiwań. Timon i Lusia po traumach, jakie przeszli trafili do nowych domów, ale cały czas słyszymy jak ciężko im w nowych miejscach, jak trudno im dostosować się do nowego życia, zgoła innego niż te w ciasnej klatce.

… Daj mi trochę czasu. Sprawdziłem ceny, możemy za nie sporo zawołać, a jak załatwię im lewe metryki, to nawet będzie całkiem niezła kasa…

Jednym z największych atutów książki jest jej bezpośrednie i szczere podejście do tematu. Autorka nie unika trudnych tematów, takich jak agresja czy lęk, ale opowiada o nich w sposób rzetelny i zrozumiały, dając czytelnikowi narzędzia do radzenia sobie z takimi problemami u swojego pupila, np. pomysł na pójście z psem na szkolenie, jeśli nie dajemy sobie rady z jego ułożeniem. Poznajemy też specyfikę rasy buldożek francuski, Timon opowiada nam, dlaczego czegoś nie może zrobić, jakie skutki niesie za sobą posiadanie cech brachycefalicznych, czyli spłaszczonych kuf i na jakie problemy jest narażony.

„Pieskie sprawy Timona i Lusi” to wspaniała i pouczająca książka dla wszystkich miłośników psów: dużych i małych, którzy chcą lepiej zrozumieć swojego czworonoga i poprawić relacje między sobą a swoim pupilem. Książkę polecam zwłaszcza dzieciom i młodzieży, aby wiedziały, jak funkcjonuje świat i były wrażliwe na krzywdę czworonogów. Polecam ją każdemu, kto pragnie lepiej poznać świat psów i zbudować z nimi silną więź.

Tytuł: Pieskie sprawy Timona i Lusi
Autor: Maja Szanecka-Żołdak
Ilustracje: Elżbieta Moyski
Gatunek: literatura dziecięca, literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Skrzat
Data wydania: 2022
Ilość stron: 198
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 32,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Lockdown

„Lockdown”, Robert Ziębiński

Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.


Loteria życiowych szans, Izabella Frączyk, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Loteria życiowych szans”, Izabella Frączyk

Po ślubie z Adamem Magda z optymizmem spogląda w przyszłość. Wraz ze stabilizacją w życiu osobistym oraz wyjściem na finansową prostą snuje ambitne plany dotyczące rozwoju stadniny i liczy na ich szybką realizację. Niestety pojawiają się kolejne nieprzewidziane problemy i Magda ponownie musi stawić czoło przeciwnościom. Natomiast Alicja w trosce o dobro synka z dużą ostrożnością godzi się na nowy związek.