Na tropie mikrobiomu

Lektura obowiązkowa – „Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów”


Ile zamieszkuje nas drobnoustrojów? „Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów”.

Interesująca książka, opisująca mikroorganizmy, zamieszkujące niemal każdy zakątek naszego ciała i ich wpływ na stan naszego zdrowia oraz samopoczucia – a dokładnie rzecz ujmując, wpływ ich genów, stanowiących mikrobiom człowieka – „Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów”, Rob Knight, Brendan Buhler. Czytając tę krótką, aczkolwiek niezwykle wciągającą historię zabierani jesteśmy do zupełnie innego świata – mikroświata – którego elementy posiadają swoje własne cele i mają określone zadania do spełnienia. Wspomniany mikroświat jest paradoksalnie niezwykle wielki i… pojemny. Autor bowiem, powołując się na aktualne badania naukowe, podkreśla, że

ciało składa się z jakichś 10 bilionów komórek ludzkich, a na nim oraz w jego wnętrzu żyje kolejne 100 bilionów komórek mikroorganizmów.

Takie liczby niełatwo sobie wyobrazić, a nie są to jedyne przywoływane fakty. Kilka dni przed lekturą oglądałam film dokumentalny o pracy naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami nauki, m.in. mikrobiologią. Największe wrażenie zrobił na mnie widok bakterii obserwowanych pod mikroskopem… Na pierwszy rzut oka – gdyby ktoś zapytał, na co patrzę – powiedziałabym z pewnością, że to jakiś układ gwiazd na niebie. Podobieństwa są zadziwiające! Różnicę stanowi skala. Z jednej strony patrzymy w niebo i zastanawiamy się, czy jesteśmy sami we wszechświecie, a z drugiej… każdy z nas stanowi wszechświat sam w sobie dla ogromnej populacji mikroorganizmów. W ciągu zaledwie ostatnich lat nauka zrobiła ogromny postęp w rozumieniu zamieszkujących nas mikroorganizmów, a nowe algorytmy komputerowe pozwalają obecnie na łatwiejszą interpretację tego ogromu informacji. Najważniejszym jednak aspektem całej lektury wydaje się wykrycie relacji pomiędzy zamieszkującymi nas drobnoustrojami a chorobami takimi jak: otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, autyzm czy depresja. Przyznam, że książka Roba Knighta poszerzyła mój horyzont wiedzy i wzbudziła głębszą ciekawość tematem. Drobnoustroje, mimo iż nie do zobaczenia gołym okiem, przenikają niemal wszystkie aspekty naszego życia i wywierają wpływ nie tylko na nie, ale także na otaczający nas świat. Polecam tę lekturę, ponieważ nie sposób przejść obojętnie obok informacji w niej zawartych. Nie sposób nie zastanowić się nad architekturą stworzenia i nie otrzeć się o kwestie natury egzystencjalnej. A jeśli do tego będziemy mogli świadomie podejmować decyzje wpływające na zdrowie nasze lub naszych bliskich, to tytuł „Na tropie mikrobiomu” staje się lekturą obowiązkową.



Tytuł: Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów.
Tytuł oryginału: Follow Your Gut: The Enormous Impact of Tiny Microbes.
Autor: Rob Knight, Brendan Buhler
Seria: TED Books
Wydawnictwo: Relacja
Data wydania: 01-01-2018
Ilość stron: 144
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Przeznaczenie ma twoje imię, Katarzyna Grabowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dla fanów romansów – obowiązkowo – „Przeznaczenie ma twoje imię”, Katarzyna Grabowska

Tom II zakończył się dość burzliwie. „Historia Weroniki, jedynej spadkobierczyni fortuny Floriana Skarbierskiego, i Jusufa, syryjskiego uchodźcy. Dzieliło ich wszystko: kultura, religia, status społeczny.” Weronika Skarbierska po sześcioletniej nieobecności w Polsce przyjeżdza, aby ulżyć w żałobie


Obsesja, Adrian Bednarek, zaczytanyksiazkoholik.pl

Kto na czyim punkcie ma obsesję … ? „Obsesja” autorstwa Adriana Bednarka

„Obsesja” to II tom cyklu z Oskarem Blajerem. W pierwszym tomie Oskar stracił miłość swojego życia – Luiza została na jego oczach zgwałcona i zamordowana. Oskar w odwecie pokroił twarz zwyrodnialca szlifierką. Chłopak Uniknął więzienia, ale 7 lat spędził w zakładzie psychiatrycznym.