Lektura obowiązkowa – „Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów”
Ile zamieszkuje nas drobnoustrojów? „Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów”.
„Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów” to książka opisująca mikroorganizmy zamieszkujące niemal każdy zakątek naszego ciała, ich wpływ na stan naszego zdrowia oraz samopoczucia. Dokładniej, wpływ ich genów stanowiących mikrobiom człowieka. Ogromny wpływ tycich mikrobów”, Rob Knight, Brendan Buhler. Czytając tę krótką, aczkolwiek niezwykle wciągającą historię zabierani jesteśmy do zupełnie innego świata – mikroświata – którego elementy posiadają swoje własne cele i mają określone zadania do spełnienia. Wspomniany mikroświat jest paradoksalnie niezwykle wielki i… pojemny. Autor bowiem, powołując się na aktualne badania naukowe, podkreśla, że
Ciało składa się z jakichś 10 bilionów komórek ludzkich, a na nim oraz w jego wnętrzu żyje kolejne 100 bilionów komórek mikroorganizmów.
Takie liczby niełatwo sobie wyobrazić, a nie są to jedyne przywoływane fakty. Kilka dni przed lekturą oglądałam film dokumentalny o pracy naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami nauki, m.in. mikrobiologią. Największe wrażenie zrobił na mnie widok bakterii obserwowanych pod mikroskopem… Na pierwszy rzut oka – gdyby ktoś zapytał, na co patrzę – powiedziałabym z pewnością, że to jakiś układ gwiazd na niebie. Podobieństwa są zadziwiające! Różnicę stanowi skala. Z jednej strony patrzymy w niebo i zastanawiamy się, czy jesteśmy sami we wszechświecie, a z drugiej… każdy z nas stanowi wszechświat sam w sobie dla ogromnej populacji mikroorganizmów. W ciągu zaledwie ostatnich lat nauka zrobiła ogromny postęp w rozumieniu zamieszkujących nas mikroorganizmów, a nowe algorytmy komputerowe pozwalają obecnie na łatwiejszą interpretację tego ogromu informacji. Najważniejszym jednak aspektem całej lektury wydaje się wykrycie relacji pomiędzy zamieszkującymi nas drobnoustrojami a chorobami takimi jak: otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, autyzm czy depresja. Przyznam, że książka Roba Knighta poszerzyła mój horyzont wiedzy i wzbudziła głębszą ciekawość tematem. Drobnoustroje, mimo iż nie do zobaczenia gołym okiem, przenikają niemal wszystkie aspekty naszego życia i wywierają wpływ nie tylko na nie, ale także na otaczający nas świat. Polecam tę lekturę, ponieważ nie sposób przejść obojętnie obok informacji w niej zawartych. Nie sposób nie zastanowić się nad architekturą stworzenia i nie otrzeć się o kwestie natury egzystencjalnej. A jeśli do tego będziemy mogli świadomie podejmować decyzje wpływające na zdrowie nasze lub naszych bliskich, to tytuł „Na tropie mikrobiomu” staje się lekturą obowiązkową.
Tytuł: Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów.
Tytuł oryginału: Follow Your Gut: The Enormous Impact of Tiny Microbes.
Autor: Rob Knight, Brendan Buhler
Seria: TED Books
Wydawnictwo: Relacja
Data wydania: 01-01-2018
Ilość stron: 144
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 34,90 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także
„Mam ochotę go udusić! Proste sposoby na trudnych ludzi w pracy”, Martin Wehrle
Wszyscy mamy w swoim otoczeniu kogoś, kto doprowadza nas do szewskiej pasji. Niektórzy mogliby wymienić nawet kilka takich ciężkich przypadków. Zdecydowanie zbyt często z irytującymi ludźmi spotykamy się w pracy. Uważamy ich za „trudnych”, „bezczelnych” czy „toksycznych”, ale w relacjach z nimi nie umiemy być asertywni, czujemy się wobec nich bezradni i pozwalamy
Allie Reynolds
Brytyjska snowboardzistka i pisarka. Przez pięć sezonów brała udział w zawodach we Francji, Szwajcarii, Austrii i Kanadzie. Później wymieniła snowboard na deskę surfingową i wyjechała na Gold Coast w Australii, gdzie uczyła cudzoziemców języka angielskiego. Jej opowiadania publikowane były w magazynach dla kobiet w Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji i RPA. Ma dwójkę dzieci oraz kota, który myśli, że jest psem. „Rozgrywka” jest jej debiutancką powieścią.