Dlaczego pracujemy

Koniecznie od deski do deski – „Dlaczego pracujemy”


Co daje nam praca? „Dlaczego pracujemy”?

„Dlaczego pracujemy” autorstwa Barry’ego Schwartza. Ja chyba należę do mniejszości, gdyż lubię swoją pracę i nie piszę tego z uwagi na fakt, że być może moi pracodawcy obserwują mój profil. Ale tak na serio, tak, lubię swoją pracę, sprawia mi przyjemność, zadowala pod kątem finansowym. Autor w książce odnosi się do teorii m.in. Taylora, Smitha czy Skinnera. Według teorii pracujemy głównie dla pieniędzy.

dobre zarobki = zadowolenie pracy

Nie jest to prawdą, są osoby, które zarabiają duże pieniądze ale praca nie daje im satysfakcji, z drugiej strony znajdą się też ludzie, którym praca daje satysfakcję ale nie przynosi ona zbyt dużego wynagrodzenia. Robi się błędne koło, gdyż podnosząc pensje, aby pracownik dobrze pracował i był usatysfakcjonowany pracą, nie sprawdza się. Problem tkwi w czymś innym, chyba ogólnie w społeczeństwie i jego nastawieniu i żadne teorie, podwyżki pensji etc. nie mają racji bytu, jeśli jesteśmy negatywnie nastawieni do pracy. Schwartz przedstawia nam w książce kilkoro osób wykonujące różne prace obalające teorie wysokie wynagrodzenie = zadowolenie z pracy. Poznajemy np. Luke’a, który jest sprzątaczem w szpitalu. Do jego obowiązków należy m.in. obsługa sprzętu piorącego dywany i tapicerkę, czyszczącego i pucującego czy mycie mopem podłóg i klatek schodowych. Do jego obowiązków natomiast nie należy rozmowa z pacjentami i ich rodzinami oraz próba zrozumienia ich, ich postępowania, humorów. Nie mniej właśnie to, co nie jest wpisane w zakres jego obowiązków, sprawia, że praca jest dla niego ważna. Podam przykład: Luke posprzątał pokój sparaliżowanego po bójce chłopaka. Idąc korytarzem do kolejnego pokoju, minął jego ojca, który wracał z papierosa i od razu został zaatakowany słowami, że nie posprzątał pokoju jego syna. Luke próbował z początku się bronić ale uznał, że nie ma to sensu, gdyż ojciec cierpiący z powodu syna, który leżał w szpitalu już 6 miesięcy, nie zawsze myślał racjonalnie. Luke, przeprosił i poszedł raz jeszcze posprzątać wcześniej już posprzątany pokój. Spotykamy się też z sytuacją, gdzie rezygnuje z odkurzenia dywanów w sali, gdyż spotyka w niej zmęczone po całym dniu pracy rodziny pacjentów – nie chce im dokładać w tym momencie stresu, że zacznie hałasować im koło nosa. Luke mógłby wszystkich dookoła lekceważyć, nie zauważać byleby tylko szybko wykonać swoją pracę ale nie, liczy się z tym, jak czują się chorzy i ich rodziny i dostosowuje się do nich, wykonując swoje obowiązki. To jest to, co sprawia mu przyjemność w tej pracy, mimo niezbyt wysokich zarobków. Kontakt, zrozumienie, wsparcie, pomocna dłoń. Ale jaką przyjemność z pracy czerpałby Luke, gdyby to, co obecnie wykonuje, jest jego inwencją, stałoby się wpisane w zakres obowiązków? Moim zdaniem nie sprawiałoby mu to już takiej przyjemności, jak sprawia obecnie. W książce znajdziemy też m.in. rozdział na temat tego, jak dobra praca zamienia się w kiepską: przepisy i premie zamiast uczciwości. Czy dlatego człowiek to nie skorpion.

Jak już wiecie, TED to są książki na jeden wieczór, ale warto po nie sięgać, chwilę się zatrzymać, zastanowić. Jeśli chcecie zagłębić temat, to pod poniższym linkiem jest zamieszczony również film, książka jest kontynuacją zamieszczonego poniżej wykładu.Tytuł: Dlaczego pracujemy.
Tytuł oryginału: Why We Work.
Autor: Barry Schwartz
Seria: TED Books
Wydawnictwo: Relacja
Data wydania: 18-09-2018
Data 1. wyd. pol.: 18-09-2018
Data 1. wydania: 01-01-2015
Ilość stron: 112
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Niemożliwe nie istnieje, Kilian Jornet , zaczytanyksiazkoholik.pl

„Niemożliwe nie istnieje”, Kilian Jornet

Kilian Jornet doprowadził swoje ciało do granic wytrzymałości, doznał wielu kontuzji, a każdy kolejny jego wyczyn to balansowanie na granicy życia i śmierci. Dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej. Na swoim koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę. Najlepszy moment jest zawsze teraz.


Natalia Thiel-Dziewczyna z portretu

„Dziewczyna z portretu”, Natalia Thiel

W życiu Hani Skorskiej nic nie dzieje się tak, jak sobie wymarzyła. By oderwać się od problemów, Hania decyduje się na wyjazd do dworku dziadków, Mirosławy i Jana Doroszów, na Pomorzu. Na targu pod wpływem impulsu kupuje portret nieznanej dziewczyny. Osobliwa reakcja dziadków na obraz skłania Hanię do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kim jest dziewczyna z portretu.