Leopolda Tyrmanda-Zły-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Książka legenda – „Zły” autorstwa Leopolda Tyrmanda


„Zły” Leopolda Tyrmanda chodził za mną już od dłuższego czasu. Wiele o tej książce słyszałam, stąd też nie mogłam przejść obok niej obojętnie i musiałam posiadać ją w swoim zbiorach. Na tak zwanym stosiku hańby „Zły” przeleżał około roku. Co chwila dochodziły nowe tytuły aż wreszcie nadeszła na „Złego” pora.

… Ludzie czekający w życiu na coś dzielą się na dwie kategorie: na tych, którzy wiedzą, na co czekają, i na tych, którzy tego nie wiedzą, a tylko czekają…

„Zły” to kryminalna, wielowątkowa powieść. Jej akcja toczy się na początku lat 50. XX wieku. Tytułowym Złym jest tajemniczy bohater, który walczy w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami i półświatkiem. Znajdziemy tutaj wątki romansu czy jak Wydawca zaznacza nawet westernu. Milicja robi wszystko, aby dowiedzieć się, kto stoi za wprowadzaniem porządku w stolicy. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. Marta Majewska – młodziutka dziewczyna, mająca chorą matkę, nawet nie zauważa, kiedy zostaje wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

…Wszyscy bredzą o jakimś cieniu, szybkim jak błyskawica, nieuchwytnym jak mgnienie oka, o błysku ciosu, pięści, o jakimś kształcie zamazanym, niewyraźnym, piekielnie zwinnym…

Tyrmand w swojej powieści pokazał nieznane mi oblicze Warszawy. Widać, że kochał to miasto. Książka jest dość obszerna, 776 stron, akcja toczy się powoli, nie ma tutaj jakichś zawiłości. Przyznam szczerze, że „Złego” musiałam wziąć na dwa razy, przeplatając książkę inną powieścią, z całkowicie innego gatunku. Autor zadbał oto, aby czytelnika zainteresować opisem społeczeństwa, życia. Ciekawostką była dla mnie także ewolucja naszego języka na przestrzeni tych siedemdziesięciu lat.

… W latach pięćdziesiątych w Warszawie wszyscy znali się choć trochę na architekturze, tak jak w swoim czasie na Alasce wszyscy znali się na poszukiwaniu złota…

Tyrmand wykreował bardzo realistycznych bohaterów, którzy mają w większości swoje zalety, ale także wady. Bardzo ciekawa jest także historia pokazująca motywy tytułowego Złego. Mroczny styl książki, prowadzony przez autora na granicy suspensu, ładnie się tu nakłada z PRL-owskim klimatem Warszawy.

Jeśli lubicie kryminały napisane w czasach PRL-u, opisy Polski Ludowej to śmiało sięgajcie po „Złego” Tyrmanda. Dla większości z nas są to całkowicie obce czasy. Szczerze … spodziewałam się czegoś więcej po tej lekturze. Wymaga ona pewnej dozy cierpliwości do dłuższej formy i umiejętności przymrużenia miejscami oka. Akcja powieści z początku toczy się wolno, dość nużąco płyną te pierwsze strony, właściwie dopiero w ostatniej części nabiera ona rozpędu.

Tytuł: Zły
Autor: Leopold Tyrmand
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 09-2022
Data 1. wyd. pol.: 1990
Ilość stron: 776
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 59,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Księga czarownic. W kotle osobowośc, zaczytanyksiazkoholik.pl i

„Księga czarownic. W kotle osobowości”, praca zbiorowa

Odrobina strachu, szczypta humoru, parę łez wzruszenia i garść radości. W ogromnym, czarnym kotle mieszają się różne osobowości, powstaje magia — pochłaniająca bez reszty. Czarownice rzucają uroki, którym nikt się nie oprze. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Uchyl wrota wyobraźni i odwiedź czternaście fascynujących, skrajnie różnych światów.


Łączniczki z Paryża, Pam Jenoff, zaczytanyksiazkhoolik.pl

„Łączniczki z Paryża”, Pam Jenoff

Zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami poruszająca historia przyjaźni i zdrady w czasach II wojny światowej. Manhattan, 1946 rok. Pewnego ranka, idąc przez halę nowojorskiego dworca kolejowego w drodze do pracy, Grace Healey widzi porzuconą walizkę, wsuniętą pod ławkę. Wiedziona ciekawością, Grace otwiera walizkę i znajduje w niej kilkanaście zdjęć kobiet. Powodowana nagłym impulsem, Grace bierze zdjęcia i pospiesznie opuszcza dworzec