
Książka, która zapada w pamięć – „Walc dla Izabeli” autorstwa Natalii Thiel
„Porywająca opowieść o poświęceniu, niezłomnej walce o miłość i życie w obliczu wojennego zła”. Co jest takiego wyjątkowego w powieści Natalii Thiel?
„Koniec czerwca 1939 roku. Izabela Langer, młoda i beztroska dziewczyna, wychowująca się w rodzinie o niemiecko-polskich korzeniach, przygotowuje się do balu organizowanego z okazji rozpoczynających się wakacji. Tego wieczoru poznaje Jakuba Abramowicza – niepokornego pianistę. Mimo początkowej niechęci ich relacja przeradza się w gorące uczucie.
Sielankę przerywa wybuch wojny. We wrześniu na Warszawę spadają pierwsze bomby, rozpoczyna się okupacja i represje. Izabelę i Jakuba dzieli wiele – ona nosi niemieckie nazwisko i jej rodzina oficjalnie sympatyzuje z okupantem, on jest Żydem, prześladowanym i poniżanym. Izabela postanawia za wszelką cenę pomóc ukochanemu. Rozpoczyna się walka o życie i miłość…”
Źródło: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Tyle słowem wstępu od Wydawcy. Przepiękna historyczna powieść połączona z obyczajową. Historia toczy się dwutorowo, raz jesteśmy w okresie wojny, a raz w czasach obecnych. Czasy obecne są przedstawione jako dialog Izabeli z Teresą, dziewczyną, która wraz z rodzicami zamieszkuje dawny dom Izabeli. Kobieta wiele wycierpiała przez wojnę, strata rodziny, ukochanych osób, ale mimo wszystko się nie poddała. Swoją wytrwałością czy pomocną dłonią dla słabszych i potrzebujących skradła moje serce. Życie dało jej w kość i skutki tego odczuwała do pewnego momentu, momentu, w którym narodziła się na nowo. Autorka realistycznie przedstawiła nam ból i cierpienie milionów osób, których wojna nie oszczędziła, którzy mieli nadzieję na przeżycie i lepsze jutro. Kapitulacja Warszawy, wkroczenie wojsk niemieckich do miasta, strach, łzy, żal, wściekłość … tak wiele emocji towarzyszyło mi podczas czytania, że nie sposób tego opisać. Ale nie tylko te złe emocje. Dopingowałam Izabeli i Jakubowi, pomimo tak wielu przeszkód trzymałam za nich kciuki, gdyż ich pochodzenie tylko komplikowało ich miłość. W trakcie czytania towarzyszy nam muzyka, walc. Z początku myślałam, że będzie on tylko tłem do całej opowieści, ale pomyliłam się, odegrał on kluczową rolę w historii. Jeśli kochacie powieści obyczajowe, to śmiało sięgajcie po „Walc dla Izabeli”, nie zawiedziecie się.
Tytuł: Walc dla Izabeli
Autor: Natalia Thiel
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 07-09-2021
Ilość stron: 472
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 42,90 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

„Krąg”, Monika Tyczyńska
Mateusz Pater wraca w rodzinne strony. Na miejscu dowiaduje się o tajemniczym zaginięciu dawnego przyjaciela. Rozpoczynając poszukiwania, natrafia na wzmiankę o organizacji, na której czele stoi wpływowy i bardzo niebezpieczny człowiek. Gdy jego krewny zostaje postrzelony, już wie, że ma do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym. Zastraszenia, skorumpowanie, znikanie niewygodnych świadków – to codzienność sennego miasteczka, w którym nikt nie chce niczego wyjawić.

Rozmowa z Januszem Niżyńskim
Chciałam Was zaprosić do przeczytania bardzo interesującej rozmowy z Januszem Niżyńskim, autorem m.in. książki „Rudowłosa ze Starych Babic”, która zachwyciła wielu z nas. Dowiecie się z niej m.in. co łączy p. Janusza ze Starymi Babicami, jaki rodzaj muzyki nasz rozmówca kocha, to jak radzi sobie z hejtem, czy jak wpiera swoich czytelników w tym trudnym dla każdego czasie.