Deklaracja nieśmiertelności - Szymon Ligocki - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Krakowska bohema – „Deklaracja nieśmiertelności” autorstwa Szymona Ligockiego


W pierwszym momencie Kraków kojarzy mi się z … Grzegorzem Turnauem. Akcja powieści „Deklaracja nieśmiertelności” toczy się na przełomie XIX i XX wieku w Krakowie. W dziwnych okolicznościach życie odbiera sobie wybitny artysta Grzegorz Kant. Niejasne staje się dlaczego, tuż po jego śmierci został rozkradziony jego dorobek. Mało kto też wierzy, aby mistrz sam targnął się na swoje życie. Pojawiają się pytania, a odpowiedzi nie ma.

Pewnego dnia u Alfreda Ridlau zjawia się młodziutka studentka malarstwa Lidia Preidle. Ridlau jest mężczyzną, któremu nie są obojętne wdzięki młodych kobiet, kocha absynt i związane z nim zielone wróżki. Jest uznanym wykładowcą literatury w Szkole Sztuk Pięknych i co ważne, zna doskonale twórczość Grzegorza Kanta. Jego znajomość Kanta ma pomóc w rozwiązaniu zagadki. Jako pomocnik został mu przydzielony rosyjski detektyw, Jurij Sorokin. Tropy wiodą ich w różne miejsca, śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót, a wiedza, jaką udaje im się posiąść, może doprowadzić ich do utraty życia.

Jaką rolę w całej tej grze odegrają kobiety? Studentka malarstwa Lidia, córka Kanta Juliet, czy dobrotliwa Jagódka i tajemnicza Anja? Jak to z kobietami często bywa i tutaj sporo namieszają.

Ligocki stawia pytanie: Czy bycie artystą gwarantuje nieśmiertelność?

Jednym z atutów tej powieści jest styl autora, który mnie osobiście przypadł do gustu. Ciekawie czytało mi się myśli Alfreda Ridlau, które były wplatane w dialogi bohaterów, oznaczone kursywą. Taki zabieg pozwalał lepiej go poznać. Chociaż nie ukrywam, że zanim wyjaśniło się, o co chodzi, zajęło trochę czasu. Przyznam szczerze, że powieść mogłaby być bardziej dynamiczna, jak na kryminały przystało. Na uznanie zasługują opisy Krakowa wpierane hejnalistą. Powieść jest dobrze zaklasyfikowana jako historyczny kryminał, mamy tutaj trochę historii i trochę kryminału. Dla wielbicieli tych dwóch gatunków jak znalazł.

Tytuł: Deklaracja nieśmiertelności
Autor: Szymon Ligocki
Gatunek: kryminał historyczny
Wydawnictwo: AlterNatywne
Data wydania: 30-11-2022
Ilość stron: 306
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 50,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Przeznaczenie ma twoje imię, Katarzyna Grabowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dla fanów romansów – obowiązkowo – „Przeznaczenie ma twoje imię”, Katarzyna Grabowska

Tom II zakończył się dość burzliwie. „Historia Weroniki, jedynej spadkobierczyni fortuny Floriana Skarbierskiego, i Jusufa, syryjskiego uchodźcy. Dzieliło ich wszystko: kultura, religia, status społeczny.” Weronika Skarbierska po sześcioletniej nieobecności w Polsce przyjeżdza, aby ulżyć w żałobie


Każde twoje słowo, Marta Reich, zaczytanyksiazkoholik.pl

W sam raz po ciężkim dniu – „Każde twoje słowo”, Marta Reich

„Najczęściej ranimy tych, którzy są nam najbliżsi.” Jak Marta Reich poradziła sobie z pierwszą swoją powieścią obyczajową z elementami suspensu? „Rok 2017. Karolina ma wspaniałe życie… i przeszłość z najgorszych snów. Z pozoru silna i niezależna, mierzy się z sekretami i traumami, do których trudno przyznać się nawet najbliższym. Kiedy pewnego wrześniowego poranka