Empatia.

Koniecznie od deski do deski – „Empatia. Poradnik dla wrażliwych” autorstwa Judith Orloff


Dla tych, co za dużo myślą i czują.

Judith Orloff, autorka dzisiaj recenzowanej książki jest lekarką a za sobą ma czternaście lat studiów medycznych na USC i UCLA. Z racji tego, że jest osobą empatyczną przez te wszystkie lata wyspecjalizowała się w leczeniu osób takich jak ona – wysoko wrażliwych.

Nasza wrodzona zdolność do empatii jest źródłem najcenniejszych ludzkich cech

Jego Świątobliwość XIV Dalejlama

Czym zatem jest ta cała empatia i kim są osoby empatyczne? Empaci są jak gąbki – tak to określiła pisarka – wchłaniają wszystko, stres, radość, pozytywną i negatywną energię. Według badań osoby wysoko wrażliwe to ok. 20% populacji. Takie osoby często nazywa się przewrażliwionymi i radzi się im aby miały grubszą skórę. Są częściej zawstydzane niż wspierane, są chronicznie zmęczone i chciałyby się zakopać gdzieś głęboko. Empatyczne dzieci wiecznie czują, że gdzieś nie pasują, najlepiej znalazłyby się w swoim świecie, pośród gwiazd. Empatia jest lekarstwem, którego świat potrzebuje.

Jeśli czujesz, że nie pasujesz do tego świata, to dlatego, że jesteś tu, żeby stworzyć lepszy

Autor nieznany

Wyróżniamy poniższe typy empatów (można należeć do jego typu lub do kilku naraz):

 • fizyczni
 • emocjonalni (przechwytują cudze emocje, np. kiedy empata siedzi w kinie obok osoby w depresji, sam wychodząc z kina jest nieszczęśliwy, mimo że oglądał komedię)
 • intuicyjni (senni, prokognitywni, senni, mediumiczni, roślinni, ziemscy, zwierzęcy)

Szkodliwy bodziec, np. czyjaś złość, tłumy, czy jasne światło, mogą osobę empatyczna wytrącić z równowagi. Jej próg sensorycznego przeciążenia jest bardzo niski.

Ludzie wrażliwi co prawda cierpią bardziej niż ci niewrażliwi, ale jeśli to zrozumieją i pokonają cierpienie, odkryją rzeczy niezwykłe

Jiddu Krishnamurti

Niewydolność kory nadnerczy to częsty problem zdrowotny u osób empatycznych. Jak walczyć z tą niewydolnością? M.in. opieraj swoją dietę na produktach nieprzetworzonych, ćwicz, medytuj czy też przyjmuj witaminę C w dawkach od 2000 mg do 5000 mg dziennie.

Nadwaga to rodzaj broni mającej chronić przed cudzym stresem, naucz się chronić swoją wrażliwość na zdrowsze sposoby

Judith Orloff

Dwanaście sekretów zakochanego empaty:

 • Regularnie spędzaj czas samotnie, żeby się rozluźnić i medytować
 • Omówcie, ile czasu chcecie spędzać na życiu towarzyskim
 • Negocjuj i wprowadzaj zmiany w przestrzeni wokół siebie
 • Rozważ osobne łóżka lub sypialnie
 • Skup się na jednej kwestii emocjonalnej i nie powtarzaj się
 • Nie traktuj spraw osobiście, nawet kiedy są osobiste
 • Używaj techniki „Kanapki”: proś, a nie żądaj
 • Przestrzegaj zakazu krzyczenia
 • Nie staraj się koniecznie przypodobać ani naprawić swojego partnera
 • Reguluj otaczające cię dźwięki
 • Wynegocjuj czas na kąpiel
 • Baw się

Z książki wyciągniecie sporo informacji na temat empatii i osób empatycznych. Jak sobie z nią radzić, jak radzić sobie w otaczającym nas świecie, aby nie krzywdzić delikatnej psychiki takiego człowieka / dziecka. Jest to swoistego rodzaju poradnik, po który nie raz będę sięgała chcąc zgłębiać wiedzę i przypominać sobie pewne kwestie dotyczące tej trudnej i komplikującej życie cechy.Tytuł: Empatia. Poradnik dla wrażliwych. Dla tych, co za dużo myślą i czują
Tytuł oryginału: The Empath’s Survival Guide: Life Strategies for Sensitive People
Autor: Judith Orloff
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 17-06-2020
Ilość stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 42,90 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dziewczyna o perłowych włosach, Anna Łacina, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Dziewczyna o perłowych włosach”, Anna Łacina

Dziewiętnastoletnia Sylwia i szesnastoletnia Zuzanna mieszkają tylko z ojcem i niepełnosprawną babcią. Siostry są jak ogień i woda. Starsza to perfekcjonistka, która lubi mieć porządek we wszystkim. Idealna dziewczyna z idealnym chłopakiem. Młodsza woli chadzać swoimi ścieżkami, nawet nie zauważając wpatrzonych w nią oczu kolegi z klasy.


Mezalinas - Elżbieta Pytlarz - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Czy da się kupić miłość? – „Mezalians” Elżbiety Pytlarz

Motyw mezaliansu jest często wykorzystywany w literaturze. Miało to miejsce w takich powieściach jak np. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Trędowatwej” Heleny Mniszkówny, czy w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Mezalians oznacza zazwyczaj związek, który jest sprzeczny z obowiązującymi normami społecznymi lub moralnymi. Może to być romans między osobami o różnym pochodzeniu, statusie społecznym lub wyznaniu,