elefonistka z ulicy Próżnej, Weronika Wierzchowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Koniec XIX wieku w powieści pt. „Telefonistka z ulicy Próżnej” autorstwa Weroniki Wierzchowskiej


„Nigdy jednak nie należy lekceważyć szarej myszki…”. Jak przebiegło moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Weroniki Wierzchowskiej?

Dzięki autorce możemy przenieść się do XIX-wiecznej Warszawy. Jest to okres wielkich zmian nie tylko technologicznych, ale również społecznych czy gospodarczych. Bohaterka, której losy będziemy mogli śledzić to typowa szara myszka o imieniu Hanna. Ma ona dosyć nudnej codzienności. Pochodzi z rodziny robotniczej, tak więc na zbyt wiele nie może liczyć. Pracuje jako telefonistka. Chcąc poczuć trochę adrenaliny, pewnego razu podnosi słuchawkę i podsłuchuje rozmowę. Jej świat w jednym momencie odwraca się do góry nogami. Poznając bogatą rodzinę arystokratów, wpada w sam środek intryg i tajemnic. Co zrobi z pozyskanymi informacjami? Czy to, że podsłuchiwała, wyjdzie na jaw?

„Pyta pan, czemu się w to zaangażowałam? Czemu ryzykowałam życie, chcąc ocalić nieznajomą? – Pokręciła głową. – Powinnam powiedzieć, że z przyzwoitości, bo tak trzeba, nie wolno przejść obojętnie, gdy komuś może stać się krzywda. Prawda jest taka, że wpakowałam się w tę kabałę przez nadmierną ciekawość wywołaną brakiem celu w życiu i poczuciem ogólnego bezsensu. Ostatnio dręczyły mnie myśli, że tylko wegetuję i niczego nie doświadczam, niczego prawdziwego nie przeżywam. W dodatku poznałam Zochę, która jeszcze szerzej otworzyła mi oczy. To niezwykła kobieta, emancypantka, wyzwolona, niezależna, bezczelna i wyniosła. Byłam nią zafascynowana, właściwie ciągle jestem. Żeby pan widział, jak wpadła do mieszkania Siergieja zupełnie bez lęku. Ja się czaiłam na schodach i sama nie odważyłabym się nawet zajrzeć do środka… A właśnie, skąd pan właściwie wie o tym, co zaszło?”

„Nigdy jednak nie należy lekceważyć szarej myszki i gotowych na wszystko jej przyjaciółek!” – zdecydowanie się z tym zgadzam. Hanka pokazała nam, do czego jest zdolna kobieta. Pełna odwagi, pomocna innym, pomimo niebezpieczeństwa się nie cofnie. Książka Weroniki Wierzchowskiej skradła moje serce. Ostatnio dość często wczytuję się w powieści, które przeniosą mnie do innej epoki, ale będą jednocześnie lekką i przyjemną lekturą. Warto wspomnieć o okładce, która oddaje ducha powieści. Powieść z nutką kryminalną powinna przypaść do gustu tym, co kochają literaturę obyczajową. Dodatkowo ci, którzy mieszkają w Warszawie, mogą przenieść się w czasie, śledząc starodawne miasto.Tytuł: Telefonistka z ulicy Próżnej
Autor: Weronika Wierzchowska
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 08-04-2021
Ilość stron: 304
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Bez planu B - Andrew i Lee Child - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bez planu B”, Andrew i Lee Child

„Bez planu B” to powieść sensacyjna autorstwa Andrew i Lee Child, która z pewnością zainteresuje miłośników gatunku. Fabuła książki skupia się na Jacku Reacherze, byłym oficerze wojsk specjalnych, który został oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił. Reacher jest zmuszony do ucieczki i samotnej walki o swoją niewinność. „Jedno tragiczne zdarzenie. Dwóch świadków. Dwa sprzeczne zeznania.”


Żywy Las, Iwona Szul, zaczytanyksiazkoholik.pl

Debiutancka powieść młodej autorki Iwony Szul „Żywy Las”

„Ale, żeby historia była ciekawa, trzeba do niej wezwać Bohatera i Potwora. Bohater musi być szlachetny, a Potwór straszny.Młody mężczyzna budzi się w tytułowym Żywym Lesie pozbawiony pamięci. Spotyka tam czarownicę, która wyjaśnia mu, że nazywa się Leon, jest księciem wielkiego królestwa, a przede wszystkim Bohaterem wybranym przez tajemniczą, wieloosobową siłę