elefonistka z ulicy Próżnej, Weronika Wierzchowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Koniec XIX wieku w powieści pt. „Telefonistka z ulicy Próżnej” autorstwa Weroniki Wierzchowskiej


„Nigdy jednak nie należy lekceważyć szarej myszki…”. Jak przebiegło moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Weroniki Wierzchowskiej?

Dzięki autorce możemy przenieść się do XIX-wiecznej Warszawy. Jest to okres wielkich zmian nie tylko technologicznych, ale również społecznych czy gospodarczych. Bohaterka, której losy będziemy mogli śledzić to typowa szara myszka o imieniu Hanna. Ma ona dosyć nudnej codzienności. Pochodzi z rodziny robotniczej, tak więc na zbyt wiele nie może liczyć. Pracuje jako telefonistka. Chcąc poczuć trochę adrenaliny, pewnego razu podnosi słuchawkę i podsłuchuje rozmowę. Jej świat w jednym momencie odwraca się do góry nogami. Poznając bogatą rodzinę arystokratów, wpada w sam środek intryg i tajemnic. Co zrobi z pozyskanymi informacjami? Czy to, że podsłuchiwała, wyjdzie na jaw?

„Pyta pan, czemu się w to zaangażowałam? Czemu ryzykowałam życie, chcąc ocalić nieznajomą? – Pokręciła głową. – Powinnam powiedzieć, że z przyzwoitości, bo tak trzeba, nie wolno przejść obojętnie, gdy komuś może stać się krzywda. Prawda jest taka, że wpakowałam się w tę kabałę przez nadmierną ciekawość wywołaną brakiem celu w życiu i poczuciem ogólnego bezsensu. Ostatnio dręczyły mnie myśli, że tylko wegetuję i niczego nie doświadczam, niczego prawdziwego nie przeżywam. W dodatku poznałam Zochę, która jeszcze szerzej otworzyła mi oczy. To niezwykła kobieta, emancypantka, wyzwolona, niezależna, bezczelna i wyniosła. Byłam nią zafascynowana, właściwie ciągle jestem. Żeby pan widział, jak wpadła do mieszkania Siergieja zupełnie bez lęku. Ja się czaiłam na schodach i sama nie odważyłabym się nawet zajrzeć do środka… A właśnie, skąd pan właściwie wie o tym, co zaszło?”

„Nigdy jednak nie należy lekceważyć szarej myszki i gotowych na wszystko jej przyjaciółek!” – zdecydowanie się z tym zgadzam. Hanka pokazała nam, do czego jest zdolna kobieta. Pełna odwagi, pomocna innym, pomimo niebezpieczeństwa się nie cofnie. Książka Weroniki Wierzchowskiej skradła moje serce. Ostatnio dość często wczytuję się w powieści, które przeniosą mnie do innej epoki, ale będą jednocześnie lekką i przyjemną lekturą. Warto wspomnieć o okładce, która oddaje ducha powieści. Powieść z nutką kryminalną powinna przypaść do gustu tym, co kochają literaturę obyczajową. Dodatkowo ci, którzy mieszkają w Warszawie, mogą przenieść się w czasie, śledząc starodawne miasto.



Tytuł: Telefonistka z ulicy Próżnej
Autor: Weronika Wierzchowska
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 08-04-2021
Ilość stron: 304
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nocne rozmowy

W sam raz do poduszki – „Nocne rozmowy”, Mariola Słabosz

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest …. Trudniej wytrwać w miłości, niż ją odnaleźć. Coś w tym jest … Według mnie tytuł nawiązuje do tego, że to właśnie późnymi wieczorami czy też nocami poruszamy trudne tematy do rozmów… Stąd też książka idealnie dopełniała mi wieczory.


Łączniczki z Paryża, Pam Jenoff, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Łączniczki z Paryża”, Pam Jenoff – opowieść o odwadze i wielkiej determinacji kobiet

„Łączniczki z Paryża” to „zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami poruszająca historia przyjaźni i zdrady w czasach II wojny światowej”. „W czasie wojny prawda jest tak cenna, że zawsze powinna jej towarzyszyć obstawa złożona z kłamstwa.” – Winston Churchill