Katarzyna Kielecka, Na tej samej ziemi, zaczytanyksiazkoholik.pl

Na długie jesienne wieczory – „Na tej samej ziemi”, Katarzyna Kielecka


„Na tej samej ziemi” to moje pierwsze literackie spotkanie z autorką. Wiem, że jest to drugi tom, ale czytając go nie odniosłam wrażenia, aby brakowało mi niewyjaśnionych wątków. Dla zainteresowanych część pierwsza nosi tytuł „Pod tym samym niebem”. Czy w takim razie Katarzyna Kielecka przekonała mnie do swojej twórczości?

Kinga i Lilianna, przyjaciółki. Lilianna po tym, jak odziedziczyła większą część willi po zmarłej siostrze bliźniaczce swojej babci przeprowadziła się z Suwałk do Łodzi. W swojej części zamieszkała z córeczką, pięcioletnią Nelą oraz trójnogim kotem przypominającym żbika. Drugą, mniejszą część posesji zajmował przybrany wnuk babci Apolonii Tobiasz oraz jego przychodnia weterynaryjna. Lilianna nie ma w życiu lekko, kto z resztą ma? Po tym, jak zdradził ją mąż, rozwiodła się z nim. Nie uznawał Neli za swoją córkę, mimo, iż nią była. Nie chciał wychowywać chorego dziecka. Nela chorowała na achondroplazję. Mimo choroby, było jej wszędzie pełno, nie przejmowała się tym a Lilka dokładała wszelkich starań aby córeczka wiodła jak najbardziej normalne życie, tak jak jej koleżanki i koledzy.

Achondroplazja to choroba, którą większość z nas zna pod nazwą karłowatość lub niskorosłość. Związana jest ze specyficzną budową kośćca – kości chorych są dużo krótsze, niż u ludzi zdrowych, przez co osiągają oni maksymalnie 130 centymetrów wzrostu. Mutacja kości zachodzi już w momencie prenatalnym. Choroba występuje raz na 26 000 urodzeń.

Źródło: www.medonet.pl

Wraz z Lilianną zamieszkała również Kinga, która nie chciała przebywać w samotności po tym, jak jej narzeczony Adam został członkiem wyprawy polarniczej na Spitsbergen. Był tam mechanikiem i złotą rączką. Wspierał w razie awarii rodzimych naukowców. Bardzo tęsknili za sobą, ale decyzja o wyjeździe została podjęta i nie pozostawało im nic innego, jak tylko cierpliwie czekać, aż znowu będą obok siebie.

Rozmowa Kingi z Adamem:

– Ty, a dlaczego ona przylazła do ciebie w szlafroku?
– Poszła pod prysznic, gdy wróciliśmy z tej hali, i widocznie już jej się nie chciało ubierać.
– Ale cycki miała pod tym szlafrokiem.
– No miała. Chciałabyś, żeby je odkładała na półkę do szafy za każdym razem, gdy się ze mną widzi? ….

Tobiasz kilkanaście lat temu stracił w wypadku samochodowym narzeczoną. Po dzisiaj nie udało mu się stworzyć nowego związku, żył cały czas wspomnieniami. Może przestanie być samotny dzięki którejś z nowych sąsiadek?

Mamy również tutaj Pana Władka, pijaczyna, która nie raz podpadła Kindze. Młodzi wspierają go jak tylko mogą aby wyszedł z nałogu, dają mu dorywcze prace na ogrodzie, aby zarobił sobie na nową kurtkę, sweter czy buty. Dlaczego wylądował na ulicy?

Pewnego razu do Lilianny napisał ojciec, że znalazł jakiś stary list i przez pewnego posłańca przekaże go jej. Lilka jest ciekawa co on w sobie skrywa. Kiedy ma już możliwość zapoznania się z jego treścią, dowiaduje się, że są to spisane wspomnienia i dokumenty jej dziadka. Z dokumentów dowiaduje się o pewnej tajemnicy skrytej w Górach Połabskich, a wydarzenia te miały miejsce w latach 1945. Niestety Kinga nie będzie w stanie jej towarzyszyć w tej wyprawie. Z kim się zatem tam wybierze? Czym okaże będzie owa tajemnica? Czy spełni ostatnią wolę zmarłego dawno temu dziadka?

Katarzyna Kielecka zaskoczyła mnie na duży plus. Nie wiem, czy ja jestem czytelnikiem mało wymagającym, czy rzeczywiście na rodzimym podwórku mamy coraz więcej świetnych pisarzy. Wydarzenia mają miejsce w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, natomiast nie są one tutaj na pierwszym planie. Pisarka w swojej powieści porusza ważne kwestie, takie jak m.in. bezdomność, alkoholizm, wychowywanie chorego dziecka, na którego chorobę nie ma praktycznie lekarstwa, przyjaźń, zaufanie czy wsparcie … Powieść przeczytałam migiem, nawet nie zauważyłam, kiedy dobrnęłam do końca. Lekkie pióro pisarki sprawiło, że historia bohaterów pochłonęła mnie całkowicie. Polecam z całego serca!Tytuł: Na tej samej ziemi
Autor: Katarzyna Kielecka
Cykl: Lilka i Śliwa (tom 2)
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 30-09-2020
Ilość stron: 376
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Sixteen Souls - Rosie Talbot - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Sixteen Souls”, Rosie Talbot

„Sixteen Souls” to młodzieżowa powieść grozy i romans fantasy w jednym. Połączenie zapierającej dech w piersiach przygody i romantycznych uniesień serca! W nawiedzonym Yorku nawet śmierć ma się czego bać. Szesnastoletni Charlie ma w życiu same problemy. Jest jasnowidzem w Yorku, najbardziej nawiedzonym mieście w Europie, a wszyscy jego przyjaciele są duchami. W sferze uczuć też nie idzie mu najlepiej – obiekt jego westchnień znów spotyka się z kimś innym.


Jestem żoną szejka

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Jestem żoną szejka”

Laila Shukri napisała ciąg powieści poświęconych losom kobiet w krajach muzułmańskich, wszystkie oparte na opowieściach ludzi, których spotkała lub własnych obserwacjach. Jeśli macie jakieś niejasności, wątpliwości odnośnie Emiratów, islamu i społeczności arabskiej ta książka nie ma żadnego tabu. Odpowie na każde pytanie. To wyjątkowo pouczająca i przepiękna historia jednej miłości.