Blog książkowy - Fantastyka młodzieżowa - Rubinowa kolia - Evelina Scura - zaczytanyksiazkoholik.pl

Fantastyka młodzieżowa – „Rubinowa kolia”, Evelina Scura


„Rubinowa Kolia” Eveliny Scury to pełna tajemnic powieść, której fabuła zaczyna się od tajemniczej kradzieży najcenniejszego klejnotu cesarzowej Loreny – rubinowej kolii, która mogłoby się wydawać, że nie została wykonana przez ludzkie ręce, a boskie. Ten, kto dotknie kolii, a nie należy do rodziny królewskiej, spala się w proch.

Cała Kraina Lynn wstrzymuje oddech, gdy skarbiec cesarski zostaje okradziony, a poszukiwania sprawcy wprowadzają czytelnika w świat intryg i niespodzianek. Już na samym początku dowiadujemy się, kto stoi za tajemniczą kradzieżą klejnotów, mianowicie Aliya, dziewczyna, która pochodzi z biednej, ale kochającej się rodziny. Szybko wychodzi na jaw, kto ukradł cesarzowej klejnoty i to, że złodziejka się nie spaliła po ich dotknięciu. Władczyni wysyła po nią generała Leonarda wraz z jego najlepszymi ludźmi.

Aliya świetnie włada mieczem, dziewczyna nie zna swoich biologicznych rodziców, zmarli lub zostali zabici zaraz po jej urodzeniu. Wychowywała ją babka w swojej upadającej chacie. Uciekła od niej jako dwunastolatka. Później nauczyła się idealnie władać bronią białą i wróciła w rodzinne strony, gdzie została przygarnięta przez obecnych rodziców.

Złodziejka nie chcąc być schwytaną przez żołnierzy cesarzowej, ucieka. Cały czas z tyłu głowy ma to, że matka nie będzie chciała na nią spojrzeć, nie będzie chciała jej znać, czując do niej obrzydzenie, że zawiodła swoją rodzinę.

Autorce udało się stworzyć świat, gdzie polityczne gry, magia i klątwy się ze sobą splatają. Przemierzając wraz z Aliyą krainy, widzimy, jak dziewczyna kpi sobie z żołnierzy i okazuje się dla nich nie lada wyzwaniem. Ciążąca na rubinowej kolii klątwa, która jak już wspominałam, mówi o tym, że kto jej dotknie, a nie ma królewskiej krwi w swoich żyłach, skazany jest na śmierć przez ogień. Pytanie, dlaczego Aliya przeżyła kontakt z klejnotem, staje się kluczowym elementem, który trzyma w napięciu.

W miarę rozwoju wydarzeń Aliya trafia do pałacu, a toczące się tam intrygi i plany cesarzowej wzbogacają opowieść o nowe, nieoczekiwane sceny. Autorka umiejętnie układa puzzle, odsłaniając coraz to nowe aspekty historii.

„Rubinowa Kolia” nie tylko oferuje ciekawe zwroty akcji, ale również ukazuje złożoność relacji między bohaterami oraz wprowadza elementy fantasy, które nadają opowieści niepowtarzalny charakter. Polubiłam główną bohaterkę, Aliyę. Dziewczyna jest zawzięta, dąży do celu, kocha swoją rodzinę, ma ognisty temperament i nie ugnie się przed strachem. Leonardo jest również ciekawie przedstawiony, na czym opowieść tylko zyskuje.

Evelina Scura na zaledwie 190 stronach potrafiła stworzyć barwny świat, który wciąga i trzyma w napięciu prawie do samego końca, gdyż ono mnie trochę zawiodło. Chętnie dowiedziałabym się więcej na temat finałowej sceny, a jak dla mnie zakończyło się niewiadomą i sporym domysłem z mojej strony, chyba że Autorka planuje wydać kontynuację. Mimo wszystko sądzę, że jest to książka, która z pewnością przypadnie do gustu fanom młodzieżowej fantastyki i tajemniczych opowieści.

Tytuł: Rubinowa kolia
Autor: Evelina Scura
Gatunek: fantastyka młodzieżowa
Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 26-09-2023
Ilość stron: 187
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 35,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta - Sibeal Pounder - zaczytanyksiazkoholik.pl.jpg

„Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta”, Sibeal Pounder

Najbardziej przebojowa książka świątecznego sezonu – błyskotliwa, inteligentna, napisana z sercem i z feministycznym zacięciem! Co wiemy o Pani Mikołajowej? W rzeczy samej prawie… NIC. Od setek lat wtapia się w tło bożonarodzeniowych historii. Może jednak dawno temu opacznie zrozumieliśmy tę historię? Może prawda zniknęła nam z pola widzenia, a wraz


Koty i córki

W sam raz po ciężkim dniu – „Koty i córki”, Helen Brown

Autorka do swojego domu i życia zaprasza szalonego i dającego się we znaki kotka płci męskiej – Jonasza – można śmiało powiedzieć, że poniekąd sam się wprosił. Helen opisuje swoje codzienne życie i kłopoty szczególnie z młodszą córką Lydią, która postanawia wstąpić do klasztoru buddyjskiego na Sri Lance.