Dziewczyny do boju

„Dziewczyny do boju!” autorstwa Kaelyn Rich – ” to dość skomplikowane …


Książka „Dziewczyny do boju!” jest dla dziewczyn, które mają coś do powiedzenia, dziewczyn, które chcą coś z siebie wyrzucić, dziewczyn, które są gotowe użyć swojego głosu, by skończyć z niesprawiedliwością.

Nie ma co ukrywać, że książka „Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki” jest prześlicznie wydana, w formie poradnika, ze złotymi myślami, planami, rysunkami, zaznaczeniem ważnych kwestii. Ale o czym jest?

Na początek przybliżę słowo aktywistka. Jak podaje PWN, aktywista to bardzo aktywny członek jakiejś organizacji. W książce znajdują się historie prawdziwych aktywistek, dziewczyn, które zmieniły historię lub działają w danym temacie obecnie.

Książka ma zachęcić dziewczyny do podjęcia działań, zmian, niezależnie od tego, czy te zmiany zaczniemy od szkoły, miejscowości, w której mieszkamy czy np. kraju. Warto, aby zacząć działać.

W obecnych czasach płeć piękna ma znacznie lepiej, niż np. kilkanaście lat temu. Uprawiają sporty, które tylko chcą, na medycynę czy studia prawnicze idzie znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Mimo wszystko nadal gdzieś tam tkwi przekonanie, że kobietom wiele nie wypada, że nic nie znaczą. A nie jest to prawdą. Bo kto nam zabroni! – moje ulubione ostatnio powiedzenie.

Może być trudno zmienić sposób myślenia ludzi, jeśli pewne przekonania wtłaczano im do głowy w okresie dorastania. Należy zrozumieć te zależności i zastanowić się, jakie nowe metody mogą przynieść zmianę.

Pisarska zachęca również do tego, aby znaleźć własne autorytety – ale takie wśród kobiet. Wpierać je w ich działaniach, tak aby płeć piękna była zauważalna. W trakcie lektury natkniemy się również na słowniczek, który ma nam przybliżyć tożsamości rasowe (Czarnoskórzy, Lantix czy np. Rdzenni Amerykanie), etniczne i kulturowe (Amemsa, API), związane z orientacją seksualną czy osób z niepełnosprawnością.

Kiedy mówimy, boimy się, że nasze słowa nie zostaną usłyszane lub nie będą dobrze przyjęte. Ale kiedy milczymy, nadal się boimy. Więc lepiej mówić.

Audre Lorde

W książce zawarte są również informacje dotyczące tego, jak pisać petycje, jak przeprowadzać protesty, czy poruszać się w mediach. Jak dbać o własne prawa czy prawa innych osób.

Co ja o tym wszystkim sądzę? Książka na pewno jest inna niż te, które do tej pory czytałam. Z początku miałam mieszane uczucia, bo czy chciałabym, aby moja córka brała udział np. w protestach? Ważne jednak aby głębiej się nad tym zastanowić, poznać problem. Ideologię tego, że kobiety, mimo iż w obecnych czasach mają dużo do powiedzenia, to mimo wszystko nadal jest to mało. Warto, aby Te, które chcą walczyć o lepsze jutro dla kobiet robiły to, ale oczywiście z założeniem, że nie krzywdzą działaniami drugiego człowieka.



Tytuł: Dziewczyny do boju! Poradnik młodej aktywistki
Tytuł oryginału: Girls Resist! A Guide to Activism, Leadership, and Starting a Revolution
Autor: Kaelyn Rich
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Ilość stron: 242
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Gdy myśli do Majdanka wracają -Stefania Perzanowska-zaczytanyksiazklholik.pl

„Gdy myśli do Majdanka wracają”, Stefania Perzanowska

Wspomnienia lekarki z obozu koncentracyjnego w Lublinie. Stefania Perzanowska, z zawodu lekarka internistka, została aresztowana przez Niemców w listopadzie 1942 r. za działalność w ruchu oporu. Po niemal dwumiesięcznym pobycie w więzieniu w Radomiu, w styczniu 1943 r. wysłano ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie, nazywanego Majdankiem.


Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny, Linda Friel John Friel, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny”, Linda Friel, John Friel

Niniejsza książka dotyczy dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i została napisana specjalnie dla nich przez autorów, którzy również należą do tej grupy. (…) Napisaliśmy ją, aby przypomnieć tym z nas, którzy zdrowieją, na czym to zdrowienie polega, i że jest ono procesem, nie wydarzeniem. To także książka dla tych spośród nas, którzy wciąż błądzą w mroku – są sceptyczni,