Kopciuszek i szklany sufit, Laura Lane, Ellen Haun, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dawno, dawno temu … – „Kopciuszek i szklany sufit”, Laura Lane, Ellen Haun


„Baśnie z naszego dzieciństwa wymagają remake’u! Laura Lane i Ellen Haun go zrobiły. Dowcipna, ostra jak brzytwa interpretacja najsłynniejszych historii pokazuje Disneyowi, gdzie jego miejsce”.

Większość z nas zna takie bajki jak „Mała syrenka”, „Śpiąca Królewna”, „Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Mulan” czy „Piękna i bestia”. Autorki w książce „Kopciuszek i szklany sufit” zamieściły dwanaście całkiem nowych wersji tych bajek. Parodie. Zyskały one przez to wymiar feministyczny. Czy dobrze?

Większość kobiet nie ma możliwości, żeby rzucić pracę, stając w obronie tego, w co wierzą – ponieważ muszą płacić rachunki.

Co prawda bajki rozpoczynają się od słów: Dawno, dawno temu … ale zostały przetworzone na czasy obecne, na to, co w obecnym świecie się dzieje, jak postrzegane są kobiety, różne ugrupowania. Bohaterki opowiadań zmagają się z prawdziwym życiem, które nie ma za wiele wspólnego z księżniczkami i baśniami, które znamy z dzieciństwa.

– Nie możesz być lesbijką, wydajesz się taka normalna – zauważył król.
– Jestem normalna…

Bajki czytało się z uśmiechem na twarzy, zawarte w książce ilustracje dodatkowo uatrakcyjniały przekaz. Książka kierowana jest do dorosłego czytelnika, głównie dlatego, iż zna on oryginalne wersje bajek, natomiast autorki zachęcają, aby sięgały po nią również młodsi czytelnicy. Przedstawione bajki obalają stereotypy. Autorki chciały zwrócić uwagę na nierówności społeczne, wygląd, oczekiwania względem małżeństwa, nierówności płacowe, dyskryminację rasową. Czy warto po nią sięgnąć? Dla kilku zawartych w niej opowieści moim zdaniem warto. Nie każde opowiadanie pokochałam od razu, niektóre nie przemówiły do mnie do dzisiaj. Jak wspomniałam na początku, opowieści zyskały wymiar feministyczny. Czy dobrze? To już zależy od nas samych, jaki mamy do tego stosunek, podejście. Moim zdaniem warto sięgnąć po książkę i przekonać się samemu co w trawie piszczy.Tytuł: Kopciuszek i szklany sufit
Tytuł oryginału: Cinderella and the glass ceiling: and other feminist fairy tales
Autor: Laura Lane, Ellen Haun
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 27-01-2021
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 45,90 zł
Tłumaczenie: Danuta Górska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Dziennik prowincjonalnej damy - E.M. Delafield - zaczytanyksiazkoholik.pl

Bridget Jones lat trzydziestych XX wieku – „Dziennik prowincjonalnej damy”, E.M. Delafield

„Dziennik prowincjonalnej damy” to humorystyczna powieść autorstwa E.M. Delafield, opowiadająca historię życia i przygód pewnej wiejskiej pani domu z prowincji w Anglii. Powieść jest prowadzona w formie dziennika, w którym bohaterka z humorem relacjonuje swoje codzienne zmagania, przeżycia i frustracje.


Marcin Margielewski, Modelki z Dubaju, zaczytanyksiazkoholik.pl

Marcin Margielewski ze swoją najnowszą książką „Modelki z Dubaju”,

Autor na wstępie swojej książki tłumaczy, dlaczego książka nosi taki, a nie inny tytuł. Słowo „modelki” „to częste określenie dziewczyn, które zarabiają pieniądze, uprawiając seks w słynących z bogactwa krajach arabskich – jakże krzywdzące dla tych, które zarabiają na sesjach zdjęciowych i pokazach mody. Wybrałem go jednak specjalnie – właśnie po to, by zwrócić na to uwagę, by tym paradoksem uporządkować pojęcia”.