Kopciuszek i szklany sufit, Laura Lane, Ellen Haun, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dawno, dawno temu … – „Kopciuszek i szklany sufit”, Laura Lane, Ellen Haun


„Baśnie z naszego dzieciństwa wymagają remake’u! Laura Lane i Ellen Haun go zrobiły. Dowcipna, ostra jak brzytwa interpretacja najsłynniejszych historii pokazuje Disneyowi, gdzie jego miejsce”.

Większość z nas zna takie bajki jak „Mała syrenka”, „Śpiąca Królewna”, „Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Mulan” czy „Piękna i bestia”. Autorki w książce „Kopciuszek i szklany sufit” zamieściły dwanaście całkiem nowych wersji tych bajek. Parodie. Zyskały one przez to wymiar feministyczny. Czy dobrze?

Większość kobiet nie ma możliwości, żeby rzucić pracę, stając w obronie tego, w co wierzą – ponieważ muszą płacić rachunki.

Co prawda bajki rozpoczynają się od słów: Dawno, dawno temu … ale zostały przetworzone na czasy obecne, na to, co w obecnym świecie się dzieje, jak postrzegane są kobiety, różne ugrupowania. Bohaterki opowiadań zmagają się z prawdziwym życiem, które nie ma za wiele wspólnego z księżniczkami i baśniami, które znamy z dzieciństwa.

– Nie możesz być lesbijką, wydajesz się taka normalna – zauważył król.
– Jestem normalna…

Bajki czytało się z uśmiechem na twarzy, zawarte w książce ilustracje dodatkowo uatrakcyjniały przekaz. Książka kierowana jest do dorosłego czytelnika, głównie dlatego, iż zna on oryginalne wersje bajek, natomiast autorki zachęcają, aby sięgały po nią również młodsi czytelnicy. Przedstawione bajki obalają stereotypy. Autorki chciały zwrócić uwagę na nierówności społeczne, wygląd, oczekiwania względem małżeństwa, nierówności płacowe, dyskryminację rasową. Czy warto po nią sięgnąć? Dla kilku zawartych w niej opowieści moim zdaniem warto. Nie każde opowiadanie pokochałam od razu, niektóre nie przemówiły do mnie do dzisiaj. Jak wspomniałam na początku, opowieści zyskały wymiar feministyczny. Czy dobrze? To już zależy od nas samych, jaki mamy do tego stosunek, podejście. Moim zdaniem warto sięgnąć po książkę i przekonać się samemu co w trawie piszczy.Tytuł: Kopciuszek i szklany sufit
Tytuł oryginału: Cinderella and the glass ceiling: and other feminist fairy tales
Autor: Laura Lane, Ellen Haun
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 27-01-2021
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 45,90 zł
Tłumaczenie: Danuta GórskaDodaj komentarz


Czytaj także

Korona z Czarodrzewu

Myślałam, że się rozczaruję, niesłusznie – „Korona z Czarodrzewu”

Zło nigdy nie umiera. Z Tad’em Williams’em nie miałam do tej pory do czynienia, więc trochę z dystansem podeszłam do lektury „Korona z Czarodrzewu. Ostatni król Osten Ard (tom 1)” ale z pozytywnym nastawieniem.


Stary hotel

„Stary Hotel” autorstwa Katarzyny Pylak

Czytając książkę przypomniał mi się hotel w Toruniu, w którym kiedyś nocowałam, w klimacie starego dworku. Autorka zabiera nas w XIX wiek. Poprzez książkę prowadzi nas niesamowicie miła Konstancja, której nie uderzyło do głowy to, iż jest panienką z tak zwanego dobrego domu, której mnóstwo rzeczy nie wypada jak np. gotowanie, czy to, by ogrodnik zwracał się do niej po imieniu.