Czy jest nas za dużo

„Czy jest nas za dużo?” – książka dająca do myślenia


„Czy nie nadszedł już czas na samoograniczenie się?”

Dzisiaj chciałam Wam polecić książkę o tytule na czasie „Czy jest nas za dużo?”, Marka Lechowskiego.
Ziemia ma swoje ograniczenia i pytanie, czy jest jakaś liczba, granica, kiedy powinniśmy się zatrzymać? Wzrost liczby ludności sprawia, że coraz trudniej pogodzić nasze życie z życiem pozostałych mieszkańców planety. Naszym wzorcem są kraje Zachodu, zwłaszcza USA. Średnia wieku w XVII w. wynosiła 27 lat, nie oznacza to jednak, że nie było wówczas 40-latków. Taka niska średnia wieku wynikała z bardzo dużej umieralności dzieci. Stopień rozwoju mózgu oraz niektórych organów noworodka pokazuje, że rodzi się ono zdecydowanie za wcześnie, aby samodzielnie mogły utrzymać się przy życiu. Dlaczego nie mogłyby być dłużej w łonie matki? Autor daje nam bardzo satysfakcjonującą odpowiedź na ten temat.

W latach 60. XX wieku liczba ludności wynosiła 3 miliardy, na początku 2000 r. było nas już 6 miliardów i przemy do przodu, mijając liczbę 7,5 miliarda.

Roczny przyrost ludności to 81 milionów (ok. 56,4 milionów ludzi umiera, a rodzi się 137 milionów). Naukowcy zauważyli również pewną tendencję polegająca na tym, że wraz ze wzrostem poziomu edukacji i zamożności spada dzietność kobiet. 1 miliard społeczeństwa żyje na krawędzi głodu. Gatunki roślin i zwierząt znikają 100 razy szybciej niż przed pojawieniem się ludzkości. Najgorsze jest to, że już teraz nie istnieje bardzo dużo gatunków zwierząt i roślin a mnóstwo jest na wyginięciu, tylko po to, aby człowiek mógł zagarniać tereny pod uprawy.

Jeśli interesuje Was historia dotycząca kamiennych olbrzymich głów na Wyspie Wielkanocnej i samej Wyspy Wielkanocnej pisarz bardzo ciekawie przybliża nam tematykę tego miejsca. Liczba ludności w Polsce spada, nie da się tego ukryć, takie są statystyki. Rząd chcąc obrócić ten spadek we wzrost, wprowadził program „Rodzina 500 plus”. Społeczeństwo oczekuje dynamicznego rozwoju kraju, w którym żyje, ale bez młodych osób nie będzie taki dynamiczny. 2011 r. w naszym kraju przypadało 26 emerytów na 100 osób. Prognozuje się, że w 2035 r. ta liczba wzrośnie do 45 osób na 100. Jak wyglądamy na tle innych krajów? Ano nie ciekawie. Społeczeństwo Japonii jest jednym z najstarszych społeczeństw na świecie. Dług publiczny związany z wypłacaniem emerytur jest największy wśród krajów rozwiniętych.

Polska pokryta jest w 30% lasami, jest to poniżej średniej dla UE27, która wynosi 37%. Liderami w powierzchni pokrytej lasami jest Finlandia (73%) i Szwecja (68%)

Za ok. 250 milionów lat Ziemia widziana z kosmosu będzie wyglądała zupełnie inaczej, ruchy płyt tektonicznych spowodują przesunięcia oceanów i kontynentów. Prognozuje się, że dojdzie nawet do tego, że wszystkie kontynenty na pewien czas będą stanowiły jeden super wielki kontynent. Za ok. 50 milionów lat Ziemia zostanie uderzona przez planetoidę – prawdopodobieństwo wynosi jednak 1 do 100 000. Ale to i tak większe prawdopodobieństwo niż wygrana w totka. Co się wydarzyło w 1991 r. w Rwandzie i Burundi? Wystarczyło kilka tygodni, aby zginęło ok. 1 miliona ludzi.

Zgadzam się z p. Markiem, że powinniśmy podążać za instynktem samozachowawczym. Sprawić, aby połowa Ziemi była chroniona, aby przetrwały gatunki roślin, drzew i zwierząt pierwotnych. Aby połowa Ziemi była porośnięta naturalnością, aby w te miejsca nie ingerowała ręka człowieka. Patrząc jednak na to co się dzieje i w jakim tempie odbudowa trwałaby pewnie tysiące lat.

Książka bardzo edukacyjna i dająca do myślenia – jeśli chcecie zaczerpnąć trochę nowej wiedzy, polecam Wam ją z czystym sumieniem, tym bardziej że nie są to informacje wyssane z palca, tylko autor podpiera się różnymi naukowymi i statystycznymi źródłami.Tytuł: Czy jest nas za dużo?
Autor: Marek Lechowski
Wydawnictwo: Alternatywne
Data wydania: 18-03-2020
Ilość stron: 180
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 24,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

O krok za daleko

Harlan Coben nadchodzi z nową książką – „O krok za daleko”

Przychodzę do Was z książką Harlana Cobena „O krok za daleko”. Coś dla fanów thrillerów. Chwilę zajęło mi, zanim Coben wciągnął mnie na dobre. Może było to spowodowane tym, że czytając książkę, trochę mi się chorowało. Mamy tutaj sporo zwrotów akcji, intryg i do końca niejasnych sytuacji, kto, za czym stoi.


Skradziona kołysanka-Anna Stryjewska-zaczytanyksiazkoholik

Miała wszystko, straciła wszystko – „Skradziona kołysanka”, Anna Stryjewska

Bohaterką powieści jest Barbara. Jej żywiołem jest śpiew i scena. Kocha to robić, uszczęśliwiać ludzi, wówczas wstępuje w nią siła. W momencie, kiedy na świecie pojawia się upragniona córeczka, Barbara postanawia zwolnić. Dla córeczki komponuje kołysankę. Niestety, los sobie z Barbary i jej męża zakpił