Johannes Anyuru - Utoną we łzach swoich matek - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Dystopia w „Utoną we łzach swoich matek”, Johannes Anyuru


Johannes Anyuru to szwedzki pisarz pochodzenia etiopskiego. Jest autorem powieści, opowiadań oraz esejów. Jego twórczość często dotyka tematów związanych z migracją, rasizmem oraz kulturowymi różnicami. Jego debiutancka powieść „Utoną we łzach swoich matek” zyskała uznanie krytyków i przyniosła mu prestiżową nagrodę literacką August Prize. Anyuru jest także aktywnym publicystą, pisze eseje i artykuły dla różnych gazet i czasopism, a także udziela się jako mówca na różnych konferencjach. Jest zaangażowany w różne inicjatywy związane z prawami imigrantów i walczy o równość i tolerancję. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków i zdobyły popularność na całym świecie, a on sam jest uważany za ważną postać w szwedzkim środowisku literackim.

Pewnego zimowego wieczoru do księgarni w Göteborgu wchodzi troje młodych zwolenników ugrupowania terrorystycznego Daesh. Strzelaniną przerywają trwające tam spotkanie z kontrowersyjnym artystą, który swoimi dziełami naraził się wyznawcom islamu. Wszystkie przybyłe na spotkanie osoby zostają wzięte, jako zakładnicy a jedna z atakujących jest odpowiedzialna za kręcenie filmu z zajścia. W pewnym momencie odwraca się do jednego ze swoich towarzyszy i mówi szeptem: „Posłuchaj mnie. Nie powinno nas tutaj być. To nie tu mieliśmy trafić”.

Dwa lata później pisarz odwiedza dziewczynę, która była zaangażowana w atak w klinice psychiatrycznej. Dziewczyna przeczytała wszystkie jego książki i przekazuje mu plik swoich notatek, na których spisała swoją zaskakującą opowieść. Zdradza w niej, że pochodzi z przyszłości, w której Szwecja – w wyniku zamachu – stała się państwem totalitarnym. Dziewczyna nie pamięta, jak ma na imię czy skąd dokładnie pochodzi. Komplikuje to sprawę.

To wstrząsająca wizja przyszłości, która jest w rzeczywistości przenikliwą opowieścią o tym co tu i teraz. To książka o strachu i przemocy, o społecznych podziałach i fanatyzmie, bez czarno-białych uproszczeń.

Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka

„Utoną we łzach swoich matek” to poruszająca powieść, która skupia się na losach młodych imigrantów. Autor skutecznie przedstawia trudności, z jakimi borykają się bohaterowie, a także emocje i nadzieje, jakie im towarzyszą. Książka jest napisana z dużym zaangażowaniem i empatią, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie problemów imigracyjnych. Styl Anyuru jest prosty, ale zarazem poetycki, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie problemów imigracyjnych. Fabuła jest dynamiczna i wciągająca, a zakończenie pozostawia czytelnika z niedosytem. Polecam tę książkę każdemu, kto chce lepiej zrozumieć sytuację imigrantów oraz ludzi, którzy muszą opuścić swoje kraje, by szukać lepszego życia.

Tytuł: Utoną we łzach swoich matek
Tytuł oryginału: De kommer att drunkna i sina mödrars tårar
Autor: Johannes Anyuru
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 21-06-2018
Ilość stron: 328
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 38,00 zł
Tłumaczenie: Dominika Górecka


Dodaj komentarz


Czytaj także

Miłość czyni dobrym, Katarzyna Bonda, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Miłość czyni dobrym”, Katarzyna Bonda

Zło, którego się dopuszczają, niewiele różni się od krwawych zbrodni. Wywołuje cierpienie, bezpowrotnie łamie ludzkie życie. Jednak w oszustach jest też coś, co nas intryguje, przyciąga jak magnes. To właśnie bezwzględnego, ale i doskonałego w swoim fachu oszusta – Daniela Skalskiego – zdecydowała się opisać Katarzyna Bonda w swojej najnowszej powieści „Miłość czyni dobrym”.


Złodziejka-Sarah Waters-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Złodziejka”, Sarah Waters

Czy wśród brudu i potworności wiktoriańskiego Londynu jest jeszcze miejsce na prawdziwie namiętne uczucie? Wiktoriańska Anglia, rok 1862. Sue Trinder to córka złodziejki i morderczyni. Mieszka w Londynie, w domu oszusta i pasera, w którym codziennie załatwia się brudne interesy. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje nietypową propozycję – jeśli pomoże tajemniczemu mężczyźnie w uwiedzeniu bogatej sieroty Maud Lilly, otrzyma połowę jej pieniędzy.