Johannes Anyuru - Utoną we łzach swoich matek - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Dystopia w „Utoną we łzach swoich matek”, Johannes Anyuru


Johannes Anyuru to szwedzki pisarz pochodzenia etiopskiego. Jest autorem powieści, opowiadań oraz esejów. Jego twórczość często dotyka tematów związanych z migracją, rasizmem oraz kulturowymi różnicami. Jego debiutancka powieść „Utoną we łzach swoich matek” zyskała uznanie krytyków i przyniosła mu prestiżową nagrodę literacką August Prize. Anyuru jest także aktywnym publicystą, pisze eseje i artykuły dla różnych gazet i czasopism, a także udziela się jako mówca na różnych konferencjach. Jest zaangażowany w różne inicjatywy związane z prawami imigrantów i walczy o równość i tolerancję. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków i zdobyły popularność na całym świecie, a on sam jest uważany za ważną postać w szwedzkim środowisku literackim.

Pewnego zimowego wieczoru do księgarni w Göteborgu wchodzi troje młodych zwolenników ugrupowania terrorystycznego Daesh. Strzelaniną przerywają trwające tam spotkanie z kontrowersyjnym artystą, który swoimi dziełami naraził się wyznawcom islamu. Wszystkie przybyłe na spotkanie osoby zostają wzięte, jako zakładnicy a jedna z atakujących jest odpowiedzialna za kręcenie filmu z zajścia. W pewnym momencie odwraca się do jednego ze swoich towarzyszy i mówi szeptem: „Posłuchaj mnie. Nie powinno nas tutaj być. To nie tu mieliśmy trafić”.

Dwa lata później pisarz odwiedza dziewczynę, która była zaangażowana w atak w klinice psychiatrycznej. Dziewczyna przeczytała wszystkie jego książki i przekazuje mu plik swoich notatek, na których spisała swoją zaskakującą opowieść. Zdradza w niej, że pochodzi z przyszłości, w której Szwecja – w wyniku zamachu – stała się państwem totalitarnym. Dziewczyna nie pamięta, jak ma na imię czy skąd dokładnie pochodzi. Komplikuje to sprawę.

To wstrząsająca wizja przyszłości, która jest w rzeczywistości przenikliwą opowieścią o tym co tu i teraz. To książka o strachu i przemocy, o społecznych podziałach i fanatyzmie, bez czarno-białych uproszczeń.

Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka

„Utoną we łzach swoich matek” to poruszająca powieść, która skupia się na losach młodych imigrantów. Autor skutecznie przedstawia trudności, z jakimi borykają się bohaterowie, a także emocje i nadzieje, jakie im towarzyszą. Książka jest napisana z dużym zaangażowaniem i empatią, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie problemów imigracyjnych. Styl Anyuru jest prosty, ale zarazem poetycki, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie problemów imigracyjnych. Fabuła jest dynamiczna i wciągająca, a zakończenie pozostawia czytelnika z niedosytem. Polecam tę książkę każdemu, kto chce lepiej zrozumieć sytuację imigrantów oraz ludzi, którzy muszą opuścić swoje kraje, by szukać lepszego życia.

Tytuł: Utoną we łzach swoich matek
Tytuł oryginału: De kommer att drunkna i sina mödrars tårar
Autor: Johannes Anyuru
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 21-06-2018
Ilość stron: 328
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 38,00 zł
Tłumaczenie: Dominika Górecka


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dereszowska

Anna Dereszowska: Jako lektorka audiobooków mam bardzo dużo pracy.

Anna Dereszowska uważa, że doskonale sprawdza się jako lektorka audiobooków i dlatego chętnie przyjmuje kolejne zlecenia. Popularność takich nagrań rośnie, zdarza się więc, że jednocześnie pracuje nawet nad kilkoma książkami. Anna Dereszowska czerpie z tego dużą satysfakcję i przekonuje, że podczas tej pracy paradoksalnie odpoczywa.


Kobieta w masce

Pierwsze spotkanie z Dorianem Zawadzkim w książce „Kobieta w masce”

Mamy rok 40 Nowej Ery (2125 według kalendarza gregoriańskiego). Świat zmaga się ze skutkami globalnego ocieplenia. Na terenie Bazy Lotniczej Trzeciego Żeńskiego Korpusu Sił Powietrznych w Fort Salem zostają znalezione zwęglone zwłoki młodej kobiety – snajperki, niedawno przybyłej do korpusu.