Nocny obserwator - Jeffery Deaver -zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Coś z dreszczykiem – „Nocny obserwator”, Jeffery Deaver


Jeffery Deaver to znany amerykański pisarz, który specjalizuje się w powieściach kryminalnych i thrillerach. Deaver jest autorem wielu bestsellerowych powieści, które zdobyły uznanie krytyków i czytelników na całym świecie. Zwany jest również królem suspensu. Światową sławę przyniósł mu zekranizowany „Kolekcjoner Kości”.

Najbardziej znanym bohaterem stworzonym przez Deavera jest Lincoln Rhyme. Rhyme jest genialnym kryminalistą, który pracuje jako konsultant FBI, pomagając w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw kryminalnych. Został sparaliżowany w wyniku wypadku, w którym stracił ruchomość od szyi w dół i teraz porusza się wyłącznie za pomocą elektrycznego wózka inwalidzkiego. Rhyme jest bardzo inteligentny i analityczny, a jego niepełnosprawność nie stanowi dla niego przeszkody w prowadzeniu dochodzeń. Charakteryzuje go szczególna umiejętność myślenia poza schematami oraz dokładność i precyzja. Rhyme jest także bardzo wymagający i często trudny w obyciu, co sprawia, że nie wszyscy ludzie chcą z nim współpracować. „Nocny obserwator” to już piętnasty tom cyklu o Lincolnie Rhyme i Amelii Sachs.

Dla zainteresowanych nadmienię, co oznacza słowo suspens. Mianowicie oznacza chwyt stosowany przez autorów mający na celu utrzymanie napięcia, a następnie zaskoczenie odbiorcy niespodziewanym zwrotem akcji – chwyt, który często jest gwarantem sukcesu.

Przychodzi w nocy. Patrzy, jak śpisz. I czeka…

Głównym bohaterem powieści „Nocny obserwator” jest Lincoln Rhyme, emerytowany detektyw, który został przydzielony do akcji w celu rozwiązania zagadki. Podczas snu do mieszkania pewnej kobiety zakradł się obcy człowiek i poprzestawiał jej rzeczy osobiste. Dla nieznajomego nie stanowiły problemu zamki w drzwiach, które były podobno nie do sforsowania. Mimo wszystko w jakiś sposób dostał się do wnętrza mieszkania, nie niszcząc ich. Intruz napisała dwa słowa: rozliczenie oraz ślusarz. Nowy Jork spowija strach, gdyż pojawił się nowy przestępca, który nie cofnie się niczym, a nawet najbardziej skomplikowany zamek nie będzie stanowił dla niego problemu. Rhyme jest znany z umiejętności śledzenia i analizowania szczegółów, co jest kluczowe w tej historii pełnej tajemnic i niebezpieczeństw. Lista ofiar się wydłuża, a policja natrafia na błąd, który został popełniony w rozwiązaniu jednej z poprzednich spraw Rhyme’a. Lincoln zostaje zwolniony z prac nad sprawą. Przed mężczyzną pojawia się trudny wybór: porzucić dotychczasowe zajęcie czy zaryzykować więzienie i rozwikłać tajemnicę Ślusarza.

W trakcie swojego śledztwa Rhyme spotyka wiele interesujących postaci, które dodają dodatkowej głębi i wyrazistości do historii. Zgranie skonstruowane postacie i napięcie wzmacniane nieoczekiwanymi zwrotami akcji sprawiają, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od książki.

W swoich książkach Deaver często eksperymentuje z formą narracji, stosując nietypowe techniki literackie i zaskakujące zwroty akcji. Jego styl pisania charakteryzuje się szczegółowością i precyzją, a także umiejętnością tworzenia wciągających i napiętych fabuł. Jeffery Deaver jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych i wpływowych autorów powieści kryminalnych naszych czasów. Jest mistrzem w budowaniu napięcia i trzymania czytelnika w niepewności, a „Nocny obserwator” jest doskonałym przykładem jego umiejętności. Jego styl pisania jest sugestywny i pełen szczegółów, co pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie wszystko, co dzieje się w historii.

„Nocny obserwator” to doskonała książka dla fanów thrillerów i kryminałów, a Jeffery Deaver to pisarz, którego należy znać. Jego zdolność do budowania napięcia i tworzenia nieprzewidywalnych zwrotów akcji sprawia, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gatunku.

Tytuł: Nocny obserwator
Tytuł oryginału: The Midnight Loc
Autor: Jeffery Deaver
Seria: Lincoln Rhyme (tom 15)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 17-01-2023
Ilość stron: 440
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cena rynkowa: 49,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Krok za tobą - Lisa Gardner - zaczytanyksiazkoholik.pl

Niezrównany duet śledczy – „Krok za tobą”, Lisa Gardner

„Krok za tobą” autorstwa Lisy Gardner to zapierający dech w piersiach thriller psychologiczny, który wciąga czytelnika w świat mrocznych tajemnic, zaskakujących zwrotów akcji i głęboko zakorzenionych emocji. Gardner udowadnia, dlaczego jest jednym z czołowych autorów tego gatunku, kreując niesamowicie intrygującą i wciągającą powieść.


To miał być tylko sen - Małgorzata Kurek - zaczytanyksiazkoholik.pl

„To miał być tylko sen”, Małgorzata Kurek

Nikt, kto poznał Ernestynę, nie może o niej zapomnieć. Piękna, żywiołowa, żądna wrażeń, nie dba o dobre maniery i obyczaje – to tylko dodaje jej uroku. Jednak czasem myli jawę z urojeniem. Ernestyna lunatykuje. Nie pomagają jej nawet eliksiry zakupione na targu rozmaitości w Alei Cienia. Podczas jednego ze snów dopuszcza się zbrodni w realnym życiu, po czym trafia do szpitala psychiatrycznego. Ma zostać uleczona z somnambulizmu. Jednak to właśnie tu przeżywa swój największy koszmar. Czy uda się