Co wie ryba. Prywatne życie naszych podwodnych kuzynów - Jonathan Balcombe - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Co wie ryba. Prywatne życie naszych podwodnych kuzynów”


„Co wie ryba. Prywatne życie naszych podwodnych kuzynów” to opowieść, która obala mity o rybach i ukazuje je jako istoty wiodące ciekawe życie, pełne społecznych i towarzyskich relacji.

Czy ryby myślą? Czy potrafią rozpoznać człowieka, który przygląda im się znad powierzchni wody? Czy używają narzędzi? Jonathan Balcombe odpowiada na te i wiele innych pytań, obala przy tym różne mity na temat ryb. Zabiera nas w podróż po krainie mórz, rzek i jezior, zadając kłam naszym wyobrażeniom o rybach, które jakoby nie czują, nie myślą, a jedynie łypią oczami. Przedstawia je jako istoty czujące, świadome, towarzyskie, a niekiedy wręcz zdolne do snucia intryg – istoty pod wieloma względami podobne do nas.

Książka „Co wie ryba” przywołuje najnowsze odkrycia naukowe i pokazuje te zwierzęta jako niezwykle zróżnicowane, zabiegające o względy partnerów i nieraz nawiązujące relacje na całe życie. Ryby planują, współpracują, wyświadczają sobie nawzajem przysługi, ale czasem też się oszukują – i potrafią karać tych, którzy wyrządzili im krzywdę.

„Co wie ryba” to opis fascynujących faktów, zachęcający do poświęcenia większej uwagi zagrożonym ekosystemom wodnym naszej planety. Lektura tej książki zmienia postrzeganie wszystkich naszych kuzynów żyjących w wodzie – ze złotymi rybkami włącznie.

Jonathan Balcombe jest biologiem, doktorem etologii, nauki o zachowaniu zwierząt, autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilku książek. Ostatnia z nich, „Co wie ryba”, znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jako szef wydziału waszyngtońskiego Human Society University Jonathan Balcombe zajmował się zachowaniem zwierząt, a w Human Society Institute for Science and Policy kierował badaniami nad tym, jak zwierzęta odbierają świat. Jest także wziętym prelegentem, który wygłaszał wykłady na sześciu kontynentach (pingwiny z niecierpliwością oczekują jego wizyty na Antarktydzie).

Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Tytuł: Co wie ryba. Prywatne życie naszych podwodnych kuzynów
Tytuł oryginału: What a Fish Knows: The Inner Lives of Our Underwater Cousins
Autor: Jonathan Balcombe
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 25-07-2024
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Cena okładkowa: 54,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bajki postnuklearnej pustyni, Michał Głowacz, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bajki postnuklearnej pustyni”, Michał Głowacz

„Bajki postnuklearnej pustyni” to zbiór krótkich opowiadań, w których magia łączy się z radiacją, a bohaterowie rodem z gier komputerowych okazują się całkiem nam bliscy.
Kiedy baśniowe istoty znajdują się w tak nieprzychylnym dla siebie środowisku, jakim jest skażona pustynia, możesz się spodziewać, że logika ich postępowania najpierw Cię zaskoczy, potem rozbawi, a następnie każe zastanowić się, czy gdzieś już nie spotkałeś się z podobną sytuacją. Nawet jeśli nie dostrzegasz


Pięć Stawów. Dom bez adresu, Beata Sabała-Zielińska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dla fanów gór „Pięć Stawów. Dom bez adresu”, Beata Sabała-Zielińska

Stali bywalcy Pięciu Stawów nazywają schronisko „Piątką”, „Pięciostawy”. Rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem i nie zawsze ma się gwarancję, że się do niego .. dojdzie. W Dolinie Pięciu Stawów jest sześć stawów a najniżej położonym jest Wielki Staw, z którego wypływa Siklawa. Stojąc nad Wielkim Stawem, mamy przed sobą dziewięćset metrów doliny, największe w Tatrach tak płaskie miejsce.