Anna Kusiak, Cień judasza, zaczytanyksiazkoholik.pl

Coś z dreszczykiem – „Cień Judasza” autorstwa Anny Kusiak


„Prawda. Ile poświęcisz, by ją poznać?”. Alek Rogoziński o debiucie Anny Kusiak mówi:


Zbrodnia, samobójstwo, poszukiwanie prawdy … Rozgrywająca się w dwóch planach czasowych, wciągająca, unikająca schematów kryminalna powieść Anny Kusiak trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Czy zgadzam się z opinią Rogozińskiego?

Klaudia i Aneta. Osiemnastoletnie niemal identyczne kuzynki. Po wiejskim festynie Gminy Brzozków do domu wraca tylko Klaudia. Po kilku dniach na ciało Anety natrafili w lesie grzybiarze. Co się wydarzyło podczas feralnej festynowej nocy? Klaudia po dziesięciu latach ma zamiar dotrzeć do prawdy i znaleźć mordercę swojej kuzynki. Gdyby nie śmierć matki i powrót do rodzinnej miejscowości być może nawet nie brałaby takiej ewentualności pod uwagę.

Wraz z porządkowaniem domu Klaudia otrzymuje pogróżki, jest zastraszana. Każdy odradza jej wracania do sprawy śmierci Anety. Rodzice zamordowanej nastolatki chcą spokoju, a Klaudia nie daje im tego, odkopując dawne sprawy. Na domiar złego dziewczyna natrafia na informację, że morderstwo jej kuzynki zostało zakwalifikowane jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Ta wiadomość nie daje jej spokoju. Nie słuchając próśb bliskich, nie dając się zastraszyć nawet groźbami śmierci, rozpoczyna własne dochodzenie. Do czego ją to doprowadzi? Kim okaże się zabójca jej kuzynki? Kto będzie tytułowym Judaszem, „wyrodzonym zepsutym ziarnem”, które trzeba było oddzielić od dobrego plonu?

W 100% zgadzam się z opinią Alka Rogozińskiego. Powieść wciąga niesamowicie, trudno się oderwać choćby na chwilę. Fabuła jest dopracowana, przemyślana. Język, którym posłużyła się pisarka, sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Świetnie oddany klimat małej miejscowości, gdzie tajemnica goni tajemnicę. Nigdy do końca nie znasz nawet najbliższej, mogłaby się wydawać osoby. Powieść toczy się w dwóch czasach. W 2005 roku, kiedy to doszło do morderstwa Anety. Poznajemy wówczas uczestników nieszczęśliwego festynu, tego, jak się zachowywali, co robili oraz czasu obecnego, kiedy to Klaudia wróciła w swoje rodzinne strony i porządkując dom, postanawia dowiedzieć się prawdy o tym, co się wydarzyło dziesięć lat temu. Młoda kobieta bardzo chce poznać prawdę, nawet jeśli będzie musiała poświęcić bardzo dużo. Zależy jej na tym, aby osoba, która skrzywdziła jej kuzynkę, odpowiedziała za to. Na domiar złego, kiedy minie dziesięć lat, sprawa się przedawni i nie będzie już możliwości ukarania mordercy. Wierzy w to, że nie było to nieumyślne spowodowanie śmierci. Jeśli szukacie świetnie napisanego kryminału to „Cień Judasza” powinien zaspokoić Wasze oczekiwania. Życzyłabym sobie, aby każda debiutancka powieść, która wpada w moje dłonie, była na takim poziomie, na którym jest ta. Polecam z całego serca.Tytuł: Cień judasza
Autor: Anna Kusiak
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 16-03-2021
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

"Ekstradycja"

„Ekstradycja”, Remigiusz Mróz – Lubię to!

Nadszedł czas na niestety ostatni tom (11) z Joanną Chyłką. Kordian wariuje, po tym, jak Chyłka zbiegła na Białoruś zaraz po tajemniczym morderstwie Piotra Langera. Jej krok z góry zaważył na tym, że została podejrzaną. Zordon musi jakoś funkcjonować dalej.


Podsumowanie czytelnicze

Podsumowanie czytelnicze – luty 2020

Jak na początek miesiąca przystało czas na podsumowanie minionego.