Mistrzynie kamuflażu

Coś w tym jest – „Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki”


Picie w wykonaniu kobiet w książce pt. „Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki”.

Sięgając po książkę Magdy Omilianowicz „Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki.”, wiedziałam, że nie będzie to lekka i przyjemna lektura. Książka jest swoistego rodzaju, bardzo poruszającym reportażem o polskich alkoholiczkach. Wielu alkoholików i osób z najbliższego otoczenia nie zdają sobie sprawy, że alkoholizm jest przewlekłą chorobą, którą można leczyć, jeśli tylko chce się o siebie zawalczyć. Na łamach książki znajdziecie historie opowiedziane przez alkoholiczki, które są dopiero na początku swojej drogi do nie picia, ale też przez takie, które nie piją już od ponad 20 lat. Są tutaj również wypowiedzi dorosłych dzieci alkoholików oraz ich partnerów. Osoby te opowiedziały o tym, jak alkoholowy nałóg wygląda naprawdę, pokazując często obraz prywatnych, intymnych sfer. Rynek alkoholowy w Polsce jest wart 11 miliardów złotych, statystyczny Polak wypija w ciągu roku 11 litrów czystego spirytusu, a roczna sprzedaż tak zwanych małpek jest na poziomie miliarda. Jak dla mnie są to ilości niewyobrażalne. Naprawdę mamy aż tak rozpite społeczeństwo?

Do 25 roku życia Polki piją tyle, co mężczyźni, czyli średnio od 9 do ponad 12 litrów czystego alkoholu na głowę.

Ale w sumie według danych w Polsce mamy ponad milion uzależnionych kobiet a najgorzej wygląda to u młodych pań, gdyż do 25 roku życia Polki piją tyle, co mężczyźni, czyli średnio od 9 do ponad 12 litrów czystego alkoholu na głowę. Mogłaby się wydawać, że chociaż kobieta w ciąży jest mądrzejsza i odstawi na ten czas alkohol, ale nic bardziej mylnego, gdyż nadużywa, go prawie 1/3 ciężarnych. Do takich kobiet nie dociera informacja, że picie alkoholu w okresie ciąży ma wpływ na dziecko, które noszą w sobie, i tylko w samym 2015 roku urodziło się 9000 dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, powstałymi przez kontakt z alkoholem w okresie płodowym.

W samym 2015 roku urodziło się 9000 dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, powstałymi przez kontakt z alkoholem w okresie płodowym.

Hipoteza z piciem jest taka, że „nie wszystkie osoby, które doświadczają traumy, piją, ale wszystkie, które piją, doświadczyły traumy”. Nie da się ukryć, że dla społeczeństwa pijąca kobieta jest znacznie gorzej postrzegana niż pijący mężczyzna. Ponadto zwiększyło się przyzwolenie na picie kobiet, a zmniejszyło na picie mężczyzn. Czy różnią się od siebie dane fazy alkoholizmu: nadużycie? uzależnienie? picie szkodliwe? Jak „500+” wpłynęło na picie kobiet? Co oznacza, iż czym jest związany syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików?

Książka jak już wspomniałam na samym początku, wywarła na mnie ogromne wrażenie, nie chodzi mi tutaj o styl pisania, chociaż jest dobry, ale o ten cały świat alkoholowy, to jak się zapijamy jako społeczeństwo i jak rzadko jesteśmy w stanie coś wskórać, aby pomóc bliskiej uzależnionej osobie, która w piciu problemu nie widzi.Tytuł: Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki.
Autor: Magda Omilianowicz
Wydawnictwo: MOVA
Data wydania: 11-03-2020
Ilość stron: 212
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

100 wyzwań na 365 dni, czyli jak odkryć siebie na nowo, Sabine Hausmann, zaczytanyksiazkoholik.pl

„100 wyzwań na 365 dni, czyli jak odkryć siebie na nowo”,

Jak odkryć siebie na nowo? Ta książka to zbiór porad, wskazówek i praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc każdej nowoczesnej kobiecie uporządkować nie tylko swój wewnętrzny świat, ale i ten najbliższy, który ją otacza. Współczesnego człowieka często nurtują pytania: Jak pozbyć się szkodliwych nawyków? Jak wdrożyć w życie dobre przyzwyczajenia?


Afekt, Remigiusz Mróz, zaczytanyksiazkoholiki.pl

„Afekt”, Remigiusz Mróz

W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów