Blog książkowy - Co znaczy lęk - Lękowi. Osobiste historie zaburzeń - Arkadiusz Lorenc - zaczytanyksiazkoholik.pl

Co znaczy lęk? – „Lękowi. Osobiste historie zaburzeń”, Arkadiusz Lorenc


„Lękowi. Osobiste historie zaburzeń” to niezwykle ważna i potrzebna książka, która otwarcie zajmuje się tematem zaburzeń lękowych. Autor sam doświadczający tego problemu wzbogaca swoje spostrzeżenia o osobiste doświadczenia oraz opowieści innych osób dotkniętych tymi trudnościami.

Arkadiusz Lorenc zaznacza, że Jego książka nie ma stanowić poradnika, gdyż nie jest specjalistą, aby takowy napisać. Książka „Lękowi. Osobiste historie zaburzeń” powstała, aby zwrócić uwagę na zaburzenia lękowe, które w samej Polsce dotykają kilka milionów osób. Opowieści w niej zawarte to opowieści o tym, jak lęk pod postacią przeróżnych objawów utrudniania codzienności lub całkowicie uniemożliwia funkcjonowanie. O tym, jak wygląda życie rodziny i otoczenia osób, które zmagają się z zaburzeniami.

Jak zauważa Autor, zaburzenia lękowe są często bagatelizowane lub niedoceniane. Arkadiusz Lorenc postanowił to zmienić, dzieląc się swoją historią i zapraszając nas czytelników do refleksji nad własnymi doświadczeniami. Autor zwraca uwagę na to, że zaburzenia lękowe to problem całego państwa jako systemu, a nie osób.

Depresja choć raz w życiu dotknęła około czterech procent Polaków.

Jednym z największych atutów tej książki jest jej autentyczność. Autor nie unika trudnych tematów ani nie idealizuje procesu zdrowienia. Pokazuje, że walka z lękiem to długi i często żmudny proces, ale jednocześnie daje nadzieję poprzez przykłady osób, które znalazły wsparcie i odniosły sukces w radzeniu sobie z tym problemem. Jest wiele czynników, które mogą spowodować zaburzenia lękowe, np. brak odpowiedniej ilości snu, przebodźcowanie, lockdown czy pandemia. Niestety najbardziej ucierpiała najmłodsza grupa, np. uczniowie szkół podstawowych. Nikt nie podejrzewałaby, że izolacja, w której coraz częściej zdarza nam się żyć, może być szkodliwa dla naszego zdrowia równie mocno co palenie papierosów. W psychologii panuje przekonanie, że skłonność do lęku można odziedziczyć, natomiast na jej rozwój ma wpływ sporo czynników środowiskowych.

Nawet jeśli powiemy tylko „boję się”, to nasz rozmówca nie zapyta: „jak mogę ci pomóc?”, tylko: „czego się boisz?”. Tymczasem nie wszystkie lękowe osoby boją się czegoś konkretnego.

Przejmujące opowieści zawarte w książce stają się lustrem dla nas czytelników, gdzie możemy dostrzec w nich swoje własne doświadczenia i poszukać inspiracji do działania. To także ważny głos w dyskusji na temat zdrowia psychicznego, który wciąż jest w społeczeństwie często bagatelizowany lub stygmatyzowany. Dowiemy się również, jak wygląda dostępność do specjalistów, czyli psychiatrów i psychoterapeutów na NFZ, jak wyglądają ataki lękowe…

Freud mówił, że zdrowie psychiczne to kochać, pracować i bawić się, czyli budować więzi oparte na wzajemnym szacunku, realizować się i mieć przestrzeń na swoje pasje.

„Lękowi. Osobiste historie zaburzeń” to nie tylko książka dla osób bezpośrednio dotkniętych zaburzeniami lękowymi, ale także dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć tę problematykę i poszerzyć swoją empatię. To lektura, która może przynieść wsparcie, zrozumienie i nadzieję dla tych, którzy zmagają się z lękiem, oraz zachęcić do otwartego rozmawiania na temat zdrowia psychicznego.

Tytuł: Lękowi. Osobiste historie zaburzeń
Autor: Arkadiusz Lorenc
Gatunek: reportaż
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 03-2024
Ilość stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 48,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

„Niezapomniany walc", Wioletta Piasecka

„Niezapomniany walc”, Wioletta Piasecka

Małżeństwo Wojtka i Kaliny działa jak szwajcarski zegarek. On oddaje się pracy i swoim pasjom, ona bierze udział w zawodach na najbardziej wzorową matkę, żonę i synową. I tylko czasem ogarnia ją tęsknota za czułą miłością. Pewnego dnia odkrywa, że mąż prowadzi podwójne życie. W rozpaczy Kalina rzuca wszystko i ucieka z „domowego raju”. Na wyspie słońca i miłości nad brzegiem Morza Egejskiego przypomina sobie, kim jest i czego potrzebuje do szczęścia.


Włoska miłość, Weronika Tomala, zaczytanyksiazkoholik.pl

Zakazany owoc w powieści „Il professore. Włoska miłość” autorstwa Weroniki Tomali

Bohaterką powieści jest Magda, studentka piątego roku sztuki. Dziewczyna jest sama na świecie. Nie ma już nikogo bliskiego. Wykładowcą sztuki włoskiej jest profesor Matteo Bartollini. Przystojny Włoch kradnie serca młodym studentkom, imponuje im nie tylko wyglądem, ale również wiedzą. Jest to jednak