Cisza

Krótka rzecz a cieszy – „Cisza” autorstwa Erlinga Kagge


Czym jest cisza? Gdzie ja odnaleźć? Dlaczego współcześnie jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd?

Książką, którą chciałam Wam dzisiaj polecić, jest „Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać”, Erlinga Kagge. Pięknie wydana pozycja, która cieszy nie tylko oko, ale też … duszę, rozum i serce. Jeśli liczycie na jakąś odkrywczą wiedzę, to się zawiedziecie. Przypomina za to, co jest cenne, a co gubimy w codzienności. Po książkę można sięgnąć, odrywając się od bieżącej lektury na dosłownie 10 minut i codziennie przeczytać 1 rozdział, analizując go i wyciągając dla siebie wnioski. Być może dzięki tej niepozornej książce, sami odnajdziecie w sobie ciszę.

„O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”.

OPIS: Erling Kagge jest myślicielem na miarę XXI wieku, znanym podróżnikiem, barwną i niezwykle interesującą postacią. Jako pierwszy człowiek na świecie doszedł samotnie na biegun południowy i jako pierwszy zdobył trzy bieguny: biegun południowy, północny i oraz najwyższy szczyt – Mount Everest. Studiował filozofię w Cambridge, a na studia te zapisał się dopiero po zdobyciu obu biegunów. Napisał kilka książek i założył w Norwegii własne wydawnictwo; pisze też artykuły. Jest ponadto prawnikiem i przedsiębiorcą, a także kolekcjonerem – zbiera dzieła sztuki, m.in. rosyjskie ikony. Ta książka to refleksje na temat ciszy. Są to rozważania w dużej mierze oparte na osobistych przeżyciach i doświadczeniach z wypraw (samotnych) w odległe zakątki świata. Autor zadaje trzy zasadnicze pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd? I udziela na nie 33 odpowiedzi w 33 krótkich rozdziałach. W każdym ze wspomnianych rozdziałów zawarta jest jakaś ciekawa myśl na temat ciszy w dzisiejszym świecie; autor zastanawia się, jakie znaczenie ma właściwie cisza w obecnej rzeczywistości, wypełnionej sztucznym hałasem, gdy (niemal) wszyscy zagłuszają się telewizją, radiem, tak zwaną muzyką, nieustannie zatopieni w Internecie i smartfonach. Przenikliwie pisze o ciszy na zewnątrz i wewnątrz nas, o jej znaczeniu, o tym, że tylko ona umożliwia autorefleksję, że bez niej tracimy wiele okazji do poznania siebie, nie dostrzegamy, co w życiu ważne; z kolei im bardziej wyciszeni mamy okazję się stać, tym więcej rzeczywiście słyszymy, odrzucając informatyczny zgiełk. Wielki atut książki, mającej charakter refleksyjny, stanowią niezwykłe spostrzeżenia dotyczące zwykłych spraw. Jest przejrzysta, prosta i zrozumiała dla każdego.


Tytuł: Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać
Tytuł oryginału: Stillhet i støyens tid. Gleden ved å stenge verden ute
Autor: Erling Kagge
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 10-05-2017
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 29,90 złDodaj komentarz


Czytaj także

Zatruty ogród

Alex Marwood ze swoją najnowszą powieścią – „Zatruty ogród”

Poznajemy tutaj losy rodzeństwa: Romy, Ilo i Eden. Siostrzeńców naszej bohaterki Sarah. Dzieci zostały znalezione na farmie, gdzie dokonano masowego samobójstwa – 150 osób. Jak się okazało, była to sekta. Sarah nie mając pojęcia o wychowywaniu dzieci, postanawia wziąć ich pod swoją opiekę, aby nie mieć wyrzutów sumienia przed zmarłą siostrą.


Anna KArpińska, Bądź blisko, Kiedy nadejdziesz, zaczytanyksiazkoholik.pl

Głęboko poruszający cykl „Kolory szczęścia” autorstwa Anny Karpińskiej

„Czy warto poświęcić spokojne życie dla pełni szczęścia i realizacji największego marzenia? Historia dwóch zdeterminowanych kobiet, które ustabilizowane życie kładą na szali swoich pragnień.”