Cisza

Krótka rzecz a cieszy – „Cisza” autorstwa Erlinga Kagge


Czym jest cisza? Gdzie ja odnaleźć? Dlaczego współcześnie jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd?

Książką, którą chciałam Wam dzisiaj polecić, jest „Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać”, Erlinga Kagge. Pięknie wydana pozycja, która cieszy nie tylko oko, ale też … duszę, rozum i serce. Jeśli liczycie na jakąś odkrywczą wiedzę, to się zawiedziecie. Przypomina za to, co jest cenne, a co gubimy w codzienności. Po książkę można sięgnąć, odrywając się od bieżącej lektury na dosłownie 10 minut i codziennie przeczytać 1 rozdział, analizując go i wyciągając dla siebie wnioski. Być może dzięki tej niepozornej książce, sami odnajdziecie w sobie ciszę.

„O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”.

OPIS: Erling Kagge jest myślicielem na miarę XXI wieku, znanym podróżnikiem, barwną i niezwykle interesującą postacią. Jako pierwszy człowiek na świecie doszedł samotnie na biegun południowy i jako pierwszy zdobył trzy bieguny: biegun południowy, północny i oraz najwyższy szczyt – Mount Everest. Studiował filozofię w Cambridge, a na studia te zapisał się dopiero po zdobyciu obu biegunów. Napisał kilka książek i założył w Norwegii własne wydawnictwo; pisze też artykuły. Jest ponadto prawnikiem i przedsiębiorcą, a także kolekcjonerem – zbiera dzieła sztuki, m.in. rosyjskie ikony. Ta książka to refleksje na temat ciszy. Są to rozważania w dużej mierze oparte na osobistych przeżyciach i doświadczeniach z wypraw (samotnych) w odległe zakątki świata. Autor zadaje trzy zasadnicze pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd? I udziela na nie 33 odpowiedzi w 33 krótkich rozdziałach. W każdym ze wspomnianych rozdziałów zawarta jest jakaś ciekawa myśl na temat ciszy w dzisiejszym świecie; autor zastanawia się, jakie znaczenie ma właściwie cisza w obecnej rzeczywistości, wypełnionej sztucznym hałasem, gdy (niemal) wszyscy zagłuszają się telewizją, radiem, tak zwaną muzyką, nieustannie zatopieni w Internecie i smartfonach. Przenikliwie pisze o ciszy na zewnątrz i wewnątrz nas, o jej znaczeniu, o tym, że tylko ona umożliwia autorefleksję, że bez niej tracimy wiele okazji do poznania siebie, nie dostrzegamy, co w życiu ważne; z kolei im bardziej wyciszeni mamy okazję się stać, tym więcej rzeczywiście słyszymy, odrzucając informatyczny zgiełk. Wielki atut książki, mającej charakter refleksyjny, stanowią niezwykłe spostrzeżenia dotyczące zwykłych spraw. Jest przejrzysta, prosta i zrozumiała dla każdego.


Tytuł: Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać
Tytuł oryginału: Stillhet i støyens tid. Gleden ved å stenge verden ute
Autor: Erling Kagge
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 10-05-2017
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 29,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Horyzont

Daleko za horyzont – „Horyzont” autorstwa Jakuba Małeckiego

Dzisiaj swoją premierę ma książka „Horyzont”, której autorem jest Jakub Małecki, z którego twórczością nie miałam do tej pory do czynienia. Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont. O próbach znalezienia prawdziwej wersji siebie.


Angela Santini-Odwet-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Finałowa część trylogii – „Odwet”, Angela Santini

„Nic tutaj nie jest pewne. Poza tym, że nadszedł czas na ODWET.” „Odwet” to trzeci, finałowy tom serii z Andreą Cherry. Po wielu przeciwnościach losu dziewczyna musi zmierzyć się z najtrudniejszym. Prawdą, o którą tak bardzo wraz z Nicholasem walczyli. Żadna sytuacja do tej pory nie wywoływała u niej takich emocji, z jakimi przyszło jej się teraz zmagać. „Nie można posiadać drugiego człowieka, bo jesteśmy wolni.”