Chata

Nigdy nie jesteś zupełnie sam. – „Chata”, WM. Paul Young


Bardzo gorąco polecam książkę autora Wm Paul Young – Chata”. Jest to książka, która spowodowała u mnie łzy, nie da się jej przeczytać, nie roniąc ani jednej. Jakiś czas temu otrzymałam ją od bliskiej mi osoby i przy każdej okazji, jaką mam polecam ją przyjaciołom i rodzinie. Mimo iż porusza głęboki aspekt wiary, miłości i religii nie ma co się zniechęcać z tego powodu. Czytając ją, zastanawiałam się w co, tak naprawę w swoim życiu wierzę. Mimo iż powstał na jej podstawie film, w którym kawał dobrej roboty zrobiła Octavia Spencer oraz Sam Worthington, to zanim go obejrzysz, przeczytaj najpierw książkę. Jak to w filmach bywa, sporo książkowych (ważnych, wyjaśniających niektóre sceny) momentów jest w nich pomijanych a szkoda. Czy film, czy książka warto zaopatrzyć się w zapas chusteczek.

Kilka zdań o tej pozycji:
„Nie każde wakacje mogą oznaczać sielankę i beztroski odpoczynek. Podczas rodzinnego wyjazdu najmłodsza córka MacKanziego, Allena Phillipsa Missy, została porwana. Zaczynają się wielkie poszukiwania, które prowadzą do opuszczonej chaty na pustkowiu Oregonu. To tam właśnie znajdują się ślady wskazujące na to, że została ona brutalnie zamordowana. Taki los jest niebywałym ciosem dla każdej rodziny i traumą, z którą trzeba się zmierzyć. Mack nie potrafi. Mężczyzna pogrąża się w smutku przez całe cztery lata i nie potrafi na nowo odnaleźć swojego miejsca w życiu.
Nieoczekiwanie dostaje tajemniczy list, sugerujący, że jest ON od samego Boga. Dostaje zaproszenie na weekend do chaty, w której zginęła jego córka. Początkowo mężczyzna sceptycznie podchodzi do tematu i woli nie rozdrapywać starych ran – w końcu wielki smutek i poczucie winy nigdy go nie opuszczają. Ostatecznie jednak wyrusza do rzeczonej chaty, a to, co w niej spotka, zmieni jego pogląd na cały świat. Uczestniczy w rozmowie z samym Bogiem (a później również z Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym – całą Trójcą Świętą), który ukazuje się mu pod postacią żydowskiego robotnika i odbywa z nim pewnego rodzaju sesję terapeutyczną. Dla bohatera jest to moment sprawdzenia i ponownego przeżycia największej tragedii, jaka go spotkała.
„Chata” Williama Paula Younga jest powieścią głęboko zapadającą w pamięć i poruszającą istotne życiowe kwestie wiary i miłości. Pozwala na zatrzymanie się w światowym pędzie, który nas otacza i zastanowienie się, co jest tak naprawdę naszymi najważniejszymi wartościami. Opowiada o istotnej relacji z Bogiem i tym, co można zdziałać prawdziwą wiarą. W książce ma ona leczniczy charakter i jest odpowiedzią na wszystkie pytania głównego bohatera, który pogrążając się w żałobie zapomniał o jej wielkiej mocy. Nie jest to jednak pozycja tylko dla wierzących i pragnących nawrócenia. Przede wszystkim “Chata” uczy zastanowienia się nad swoim postępowaniem i głębokiej autorefleksji. Trudno o niej zapomnieć.”Tytuł: Chata
Tytuł oryginału: The Shack
Autor: WM. Paul Young
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 03-02-2017
Data 1. wyd. pol.: 23-04-2011
Ilość stron: 304
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 36,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Agnieszka Hyży

Agnieszka Hyży za pomocą interaktywnych e-booków chce walczyć z fake newsami

Platforma będzie poruszać wiele tematów – także te kontrowersyjne, o których inne media boją się mówić.


Alfabet

Dla miłośników podróżowania – „Alfabet”, Marek Kamiński

„Alfabet”, napisana została przez znanego podróżnika Marka Kamińskiego. Bardzo ładnie wydana, choć krótka biografia z dużą ilością zdjęć od czasów dziecięcych do ekstremalnych wypraw. Książka, którą możemy pochłonąć w jeden dzień. Polecam co jakiś czas przeczytać taką książkę, aby poukładać sobie na nowo wartości, którymi kierujemy się w życiu.