Bardziej kochać siebie, Aleksandra Sztorc, zaczytanyskiazkoholik.pl3

Aleksandra Sztorc w książce pt. „Bardziej kochać siebie” porusza trudne tematy


„Ukryty kawałek piekła w głowie to pogorzelisko nieistniejących wydarzeń. Przecież nic się nie stało, a pali się wszystko, serce, płuca, żołądek, jelita, paraliżuje …”

Bohaterką powieści jest Zuzanna, młoda dziewczyna, która nie ma łatwego życia. Pracuje w Gazecie Wrocławskiej „Monitor” jako osoba praktycznie od wszystkiego, bo daje się wykorzystywać. Kiedy tylko pojawiła się na świecie, los z niej zadrwił i zafundował życie pod górkę. Rodzice Zuzy są alkoholikami, starszy brat od pewnego czasu również zagląda do kieliszka. Aby jakoś dawać sobie radę, Zuzanna chodzi o psychoterapeuty. Zdiagnozowano u niej syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholików – DDA.

Sięgam ręką pod materac, na wysokości głowy. Wyciągam czerwony cyrkiel i bez chwili zawahania wbijam go sobie w udo. Raz za razem rozsiewam maki na bladej skórze, osiągając przy tym niewymowne ukojenie…

Ojciec Zuzy jak sama mówi to pionier nieróbstwa. Matka, niby jest, ale jakoś jej nie ma. Sesje u psychoterapeuty mają pomóc Zuzie uporać się z życiem. Zacząć żyć całą sobą, co nie jest takie proste, gdyż traumatyczne dzieciństwo daje o sobie znać przy każdej relacji, jaką tylko dziewczynie udaje się nawiązać. Nie ma ochoty żyć, życie ją przygniata. Dorastanie w rodzinie alkoholowej odcisnęło piętno na psychice Zuzy, ale mimo wszystko walczy z całych sił o siebie. Alkoholizm rodziców to tylko jeden z jej problemów. Czy uda jej się zawalczyć o siebie? Czy da się wyrosnąć z DDA? Kto będzie chciał jej pomóc, a kto okaże się przeszkodą na drodze do nowej siebie?

Jestem coraz lepsza w byciu pacjentką. Rola, którą gram, nie jest trudna, nie kiedy tyle już osiągnęłam… Tu nie można płakać. Za płacz ląduje się w miejscu, gdzie było się na początku.

W listopadzie miałam możliwość przeczytania książki na temat DDA. Nie jest to łatwy temat. Temat, który często jest zamiatany pod dywan, bo jest niewygodny. Nie chcę Wam za wiele zdradzać w kontekście Zuzy, musicie sami przeczytać, z jakimi zmorami musi się zmagać, jak o siebie walczy i czy rzeczywiście walczy, tak jak powinna. Jedno mogę Wam obiecać, lektura zrobi na Was ogromne wrażenie. Jest to powieść pełna bólu, cierpienia, niezrozumienia, walki o lepsze jutro, wiary, że będzie lepiej. Aleksandra Sztorc trafnie dobrała tytuł powieści „Bardziej kochać siebie”. Jest to ważne przesłanie nie tylko dla Zuzy, ale dla każdego z nas. Warto się nad tym zastanowić przez chwilkę. Na koniec chciałam pochwalić okładkę. Kolejna okładka, na której widnieje obraz. Tym razem jest to obraz autorstwa Katarzyny Bruniewskiej-Gierczak. Ilustracje jej autorstwa zdobią okładki wielu polskich książek – są przepiękne. Zatraćcie się w lekturze i postarajcie się rozumieć bohaterkę, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej.



Tytuł: Bardziej kochać siebie
Autor: Aleksandra Sztorc
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Self-publishing
Data wydania: 21-01-2021
Ilość stron: 280
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 34,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Marta Byczkowska Nowak, Którędy na wolność, zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Którędy na wolność? Historia pierwszej dziewczyny, która uciekła z Auschwitz”

Książka jest lekturą trudną, nie ze względu na język, ale na opisaną historię, okrucieństwo, łzy, stratę, strach, nieznane… mamy tutaj również przyjaźń, miłość, dobroć. Cechy, które pozwalają przetrwać wszystko, co złe


Ze snu, Maya M. Lancewicz, zaczytanyksiazkoholik.pl

Maya M. Lancewicz ze swoją debiutancką powieścią – „Ze snu…”

Bohaterką powieści jest niewidoma Lavinia Monetti. Dziewczyna co noc czuje dotyk nieznajomego, jego ręce wędrują po jej ciele, doprowadzając ją do szału. Mężczyzna nie odzywa się, czuje jedynie jego oddech i dotyk. I tutaj pojawia się pytanie? Czy ów mężczyzna istnieje, czy to tylko wytwór jej wyobraźni?