Afgańska perła

Poruszająca – „Afgańska perła” autorstwa Nadii Hashimi


Poruszająca historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie. Opowieść o kobietach, sile woli i przeznaczeniu.

Bardzo lubię książki, które pokazują życie ludzi w innych zakątkach świata, np. ich kulturę. „Afgańska perła”, to powieść, którą napisała Nadia Hashimi. Tak jak czytamy na okładce, to historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie. Historia poruszająca i dająca do myślenia. Chyba większość osób słyszała o tym, jak traktowane są Afgańskie kobiety. Są poniżane, gwałcone oraz traktowanie w najgorszy możliwy sposób, ale żadne z tych słów nie przygotowało mnie na dawkę takiego szoku. Mimo że głównymi bohaterkami powieści jest Rahima – duch teraźniejszości i Szekiba – duch przeszłości, w międzyczasie poznajemy również inne dziewczyny, dotknięte ręką złego przeznaczenia. Rahima jest dziewczynką, która żyje w afgańskiej rodzinie. Ojciec od zawsze pragnął mieć syna, lecz Allah niestety nie dał mu tego szczęścia. W zamian obdarzył go pięcioma córkami. Nie było im łatwo. Wszystkimi sprawami organizacyjnymi musiała zajmować się matka, ponieważ ojciec był uzależniony od opium. Kobieta powzięła często spotykany krok w afgańskich domach, a mianowicie zrobiła z Rahimy bacza posz – dziewczynkę udającą chłopca, po to, aby rodzinie żyło się lepiej… Dziwne, ale nie nam to oceniać, to ich kultura … Nie mogło to jednak trwać długo, bo dziewczęta z dużych afgańskich rodzin muszą szybko wyjść za mąż, po to, aby jak najszybciej odciążyć rodziców. Tak też stało się u Rahimy, ona i jej dwie siostry zostały wydane za mąż w bardzo młodym wieku – Rahima miała dopiero trzynaście lat, kiedy wyszła za prawie pięć razy starszego od niej mężczyznę. Szok … Perypetie przeplatają się z życiem prapraprababki Rahimy – Szekiby. Przeżycia dwóch kobiet są bardzo podobne, czasem takie same. Zobaczcie sami, jak rozwinie się życie młodziutkiej żony. Dodam tylko, że nie została ona pierwszą żoną Abdula Chaliqa. Mężczyźni w Islamie mogą mieć aż cztery żony. Co do relacji między nimi, możemy się tylko domyślać, jak bardzo są one złe. Książka poruszy Twoje serce tak, jak poruszyła moje. Doceńmy też to, co mamy i jakie prawa posiadają w Europie kobiety. To niesamowite jak łatwo można nas zdominować i sprowadzić prawie do rangi przedmiotu.


Tytuł: Afgańska perła
Tytuł oryginału: The Pearl That Broke Its Shell
Autor: Nadia Hashimi
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 22-10-2015
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wszystko, czego nie zrobiliśmy razem - Klaudia Muniak - zaczytanyksiazkoholik.pl - blok

Wędrówka po Londynie w powieści „Wszystko, czego nie zrobiliśmy razem”, Klaudia Muniak

Zapraszam do zapoznania się z opowieścią o Róży, młodej dziewczynie, która w Londynie szuka swojego miejsca na ziemi. Londyn jest ogromnym i zróżnicowanym miastem, pełnym drapaczy chmur, zabytkowych zaułków, kawiarni dla miłośników social mediów i ludzi, którzy zawsze się gdzieś spieszą. Pełne


Siła. Kalendarz 2023-Paulo Coelho

„Kalendarz 2023. Siła”, Paulo Coelho

Podróż przez cały rok w towarzystwie sentencji Paula Coelho. Kalendarz na 2023 rok z cytatami z dzieł brazylijskiego pisarza w pięknej szacie graficznej autorstwa Cataliny Estrady. PAULO COELHO, uważany za alchemika słów, jest jednym z najbardziej wpływowych pisarzy współczesnych. Dla czytelników z ponad 168 krajów, niezależnie od ich wyznania i kultury, stał się prawdziwym autorytetem.