Afgańska perła

Poruszająca – „Afgańska perła” autorstwa Nadii Hashimi


Poruszająca historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie. Opowieść o kobietach, sile woli i przeznaczeniu.

Bardzo lubię książki, które pokazują życie ludzi w innych zakątkach świata, np. ich kulturę. „Afgańska perła”, to powieść, którą napisała Nadia Hashimi. Tak jak czytamy na okładce, to historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie. Historia poruszająca i dająca do myślenia. Chyba większość osób słyszała o tym, jak traktowane są Afgańskie kobiety. Są poniżane, gwałcone oraz traktowanie w najgorszy możliwy sposób, ale żadne z tych słów nie przygotowało mnie na dawkę takiego szoku. Mimo że głównymi bohaterkami powieści jest Rahima – duch teraźniejszości i Szekiba – duch przeszłości, w międzyczasie poznajemy również inne dziewczyny, dotknięte ręką złego przeznaczenia. Rahima jest dziewczynką, która żyje w afgańskiej rodzinie. Ojciec od zawsze pragnął mieć syna, lecz Allah niestety nie dał mu tego szczęścia. W zamian obdarzył go pięcioma córkami. Nie było im łatwo. Wszystkimi sprawami organizacyjnymi musiała zajmować się matka, ponieważ ojciec był uzależniony od opium. Kobieta powzięła często spotykany krok w afgańskich domach, a mianowicie zrobiła z Rahimy bacza posz – dziewczynkę udającą chłopca, po to, aby rodzinie żyło się lepiej… Dziwne, ale nie nam to oceniać, to ich kultura … Nie mogło to jednak trwać długo, bo dziewczęta z dużych afgańskich rodzin muszą szybko wyjść za mąż, po to, aby jak najszybciej odciążyć rodziców. Tak też stało się u Rahimy, ona i jej dwie siostry zostały wydane za mąż w bardzo młodym wieku – Rahima miała dopiero trzynaście lat, kiedy wyszła za prawie pięć razy starszego od niej mężczyznę. Szok … Perypetie przeplatają się z życiem prapraprababki Rahimy – Szekiby. Przeżycia dwóch kobiet są bardzo podobne, czasem takie same. Zobaczcie sami, jak rozwinie się życie młodziutkiej żony. Dodam tylko, że nie została ona pierwszą żoną Abdula Chaliqa. Mężczyźni w Islamie mogą mieć aż cztery żony. Co do relacji między nimi, możemy się tylko domyślać, jak bardzo są one złe. Książka poruszy Twoje serce tak, jak poruszyła moje. Doceńmy też to, co mamy i jakie prawa posiadają w Europie kobiety. To niesamowite jak łatwo można nas zdominować i sprowadzić prawie do rangi przedmiotu.


Tytuł: Afgańska perła
Tytuł oryginału: The Pearl That Broke Its Shell
Autor: Nadia Hashimi
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 22-10-2015
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa, Daniel Jones

„Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa”, Daniel Jones

Zbiór najbardziej poruszających opowieści o miłości, którymi podzielili się czytelnicy „The New York Timesa”. Miesza się w nich nowojorskość z uniwersalnością, happy endy z „real endami”. Wszystkie łączy głęboka szczerość. To idealna lektura dla każdego, kto kochał i był kochany, stracił, cierpiał,


Blog książkowy - Nie tylko historia miłosna - Przed grudniem - Joana Marcús - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie tylko historia miłosna – „Przed grudniem”, Joana Marcús

To powieść, która zyskała ogromną popularność na platformie Wattpad, a po wydaniu w formie książki stała się bestsellerem w Hiszpanii. Czy u nas w Polsce również zyska taką popularność? Autorka, Joana Marcús wciąga czytelnika w historię miłości i namiętności, gdzie każdy dzień prowadzi nas bliżej nieuchronnego grudnia, który stanowi punkt kulminacyjny narracji.