Sejm wybrał patronów roku 2021
27 listopada br. Polski Sejm ogłosił patronów 2021 roku. Są to wyjątkowo zasłużone postaci polskiej literatury: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz oraz Krzysztof Kamil Baczyński. Wybór właśnie tych pisarzy związany jest z ich datami urodzin: w przyszłym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Baczyńskiego, Lema i Różewicza oraz dwusetną rocznicę urodzin Norwida.
W uchwale przyjętej w piątek 27 listopada izba niższa polskiego parlamentu zdecydowała się uhonorować w specjalny sposób czterech wybitnych literatów oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.
Patroni roku 2021: Lem, Norwid…
Sejm ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.
W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu.
– głosi tekst uchwały
Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem.
Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida.
– czytamy
… Baczyński i Różewicz
Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów – to kolejny patron 2021 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu.
– podkreślono w tekście dokumentu
Patronem 2021 r. został również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza.
Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską.
– napisano w dokumencie
Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie
– oświadczono
Źródło tekstu: https://www.sejm.gov.pl/
Grafika: Zaczytany Książkoholik
Krzysztof Kamil Baczyński fot. https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/mamo-ja-leze-drugi-od-brzegu,228,3926
Stanisła Lem fot. https://lekturaobowiazkowa.pl/ksiazki/stanislaw-lem-czego-zaczac-czytac/
Cyprian Kamil Norwid fot. wikipedia/domena publiczna
Tadeusz Różewicz fot.https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1511704,1,tadeusz-rozewicz-1921-2014.read
Dodaj komentarz
Czytaj także
Myślałam, że się rozczaruję, niesłusznie – „Złodziej pocałunków”, L.J. Shen
„Złodziej pocałunków” to romantyczna powieść, która opowiada historię Francesci Rossi, córki szefa chicagowskiej mafii, która zostaje wydana za mąż za Wolfe’a Keatona, amerykańskiego senatora i przyszłego prezydenta USA, w celu zacieśnienia więzi między ich rodzinami i zabezpieczenia interesów biznesowych. A tak naprawdę porwana, gdyż senator miał haki na jej ojca.
Zabójstwo, porwanie czy ucieczka? – „Sąsiad” autorstwa Lisy Gardner
„Kobieta, która niespodziewanie znika. Dziecko, które widziało zbyt wiele.” Jason, Sandra oraz ich córeczka na pozór wiodą zwyczajne życie. On pracuje jako dziennikarz, ona jest nauczycielką w szkole. Mąż po powrocie do domu odkrywa, że zaginęła jego żona.