Patroni 2021, literatura, zaczytanyksiazkoholik.pl

Sejm wybrał patronów roku 2021


27 listopada br. Polski Sejm ogłosił patronów 2021 roku. Są to wyjątkowo zasłużone postaci polskiej literatury: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz oraz Krzysztof Kamil Baczyński. Wybór właśnie tych pisarzy związany jest z ich datami urodzin: w przyszłym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Baczyńskiego, Lema i Różewicza oraz dwusetną rocznicę urodzin Norwida.

W uchwale przyjętej w piątek 27 listopada izba niższa polskiego parlamentu zdecydowała się uhonorować w specjalny sposób czterech wybitnych literatów oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

Patroni roku 2021: Lem, Norwid…

Sejm ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.

W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu.

– głosi tekst uchwały

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem.

Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida.

– czytamy

… Baczyński i Różewicz

Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów – to kolejny patron 2021 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu.

– podkreślono w tekście dokumentu

Patronem 2021 r. został również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza.

Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską.

– napisano w dokumencie

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie

– oświadczono

Źródło tekstu: https://www.sejm.gov.pl/
Grafika: Zaczytany Książkoholik
Krzysztof Kamil Baczyński fot. https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/mamo-ja-leze-drugi-od-brzegu,228,3926
Stanisła Lem fot. https://lekturaobowiazkowa.pl/ksiazki/stanislaw-lem-czego-zaczac-czytac/
Cyprian Kamil Norwid fot. wikipedia/domena publiczna
Tadeusz Różewicz fot.https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1511704,1,tadeusz-rozewicz-1921-2014.read


Dodaj komentarz


Czytaj także

Fatma. Moja arabska teściowa. Nadia Hamid, zaczytanyksiazkoholik.pl

Nadia Hamid ze swoją najnowszą pozycją „Fatma. Moja arabska teściowa”

„Czasem to kobieta jest największym wrogiem kobiety. Nadia Hamid autorka bestsellerów „Gorzka pomarańcza” i „Jarzmo przeszłości” powraca z kolejną powieścią o kulisach życia muzułamańskich kobiet.


Spotkania. Kalendarz 2021, Paulo Coelho, zaczytanyksiazkoholik.pl

Planuję 2021 rok – „Spotkania. Kalendarz 2021”, Paulo Coelho

Podróż przez cały rok w towarzystwie sentencji Paula Coelho. Kalendarz na 2021 rok z cytatami z dzieł brazylijskiego pisarza w pięknej szacie graficznej autorstwa Cataliny Estrady.