zaczytanyksiazkoholik.pl

9 sierpnia pasjonaci książek obchodzą swoje święto „Dzień Miłośników Książki”


Światowy Dzień Miłośników Książki – (Book Lovers Day) obchodzony jest 9 sierpnia i chociaż nie udało się ustalić pomysłodawcy tego święta, ani nie ma źródeł jego pochodzenia, nie stanowi to jednak przeszkody w jego celebrowaniu. Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy lubią czytać. Zachęca on nie tylko do refleksji związanych z historią druku i książek, ale także stanowi okazję dla bibliofili do powiększenia swoich zbiorów, jak również do wzajemnego obdarowywania się książkami.

Badania wykazały, że czytanie może być nie tylko zabawne, ale również przynosić wiele korzyści dla zdrowia. Czytanie pomaga zmniejszyć stres, stymuluje umysł, poprawia pamięć i pomaga lepiej spać – kilkanaście/kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i wyciszyć się. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wyrabia cierpliwość. Naukowcy odkryli również, że ci, którzy czytają, są bardziej empatyczni i mają więcej zrozumienia dla innych.

Oto kilka ciekawostek związanych z książkami:

Najstarsza książka świata – Złota Księga Etrusków. Najstarszą zachowaną książkę świata można podziwiać w bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii. Jest to Złota Księga Etrusków, której powstanie datuje się na około VI wiek p.n.e. Została znaleziona w dolinie rzeki Struma, w południowo-wschodniej Bułgarii. Składa się z sześciu połączonych ze sobą płytek wykonanych z 24-karatowego złota. Księga napisana jest językiem Etrusków, którego jak do tej pory nikt nie zdołał odczytać. W książce pojawiają się też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy.

Najstarsza książka napisana w języku polskim – Rozmyślanie przemyskie

Jedną z najstarszych zachowanych książek napisanych w języku polskim jest rękopis Rozmyślanie przemyskie. Jego datę powstania szacuje się na przełom XV i XVI wieku. Książka liczy 400 kart i opowiada o życiu Marii i Chrystusa. Cała średniowieczna opowieść oparta jest nie tylko o Ewangelię, ale także o legendy i apokryfy. Rękopis znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Najstarsza książka napisana przez Polaka – Kronika polska

Kronika polska (Historia Polonica) – to pierwsza i jednocześnie najstarsza książka napisana, choć po łacinie, to przez Polaka, Wincentego Kadłubka. Powstała na przełomie XII i XIII wieku.

Najmniejsza książka świata – Shiki no Kusabana

Najmniejszą książkę na świecie obejrzeć można w Muzeum Książek w Tokio. Jest to Shiki no Kusabana, co w dowolnym tłumaczeniu na język polski oznacza kwiaty i pory roku. Miniksiążka zawiera mikroskopijne, czarno-białe ilustracje oraz nazwy japońskich kwiatów. Książka liczy zaledwie 22 strony, a szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra. Strony mają zaledwie 0,75 milimetra.

Największa książka świata – Ilustrowana historia Sarawaku

Największą książkę na świecie wydrukowano w Malezji, na wyspie Borneo w stanie Sarawak. Przepiękny album nosi tytuł Ilustrowana historia Sarawaku. Księga liczy 3 metry wysokości i 2,2 m szerokości. Praca nad jej projektem trwała dwa lata, drukowanie zajęło 45 dni, a ponad miesiąc – oprawianie albumu, który zawiera 50 stron.

Źródło: https://dobrewiadomosci.net.pl/33632-jak-co-roku-9-sierpnia-pasjonaci-ksiazek-obchodza-swoje-swieto-dzien-milosnikow-ksiazek/
Zdjęcie: Envato ElementsDodaj komentarz


Czytaj także

Zdjęcie książek, recenzje, zaczytanyksiazkoholik.pl

Podsumowanie czytelnicze – grudzień 2021

Jak rokrocznie Wam zaznaczam, każdy czyta w innym tempie, inny rodzaj literatury. Jedni bardziej wymagającą, inni lżejszą. Nie ważne ile książek w ciągu roku przeczytaliśmy, ważne, że w ogóle po nie sięgamy. „Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.” – Cyceron


Zapomniana piosenka, Agata Bizuk, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Zapomniana piosenka”, Agata Bizuk

Dominik wychował się w domu dziecka. Dziś ma już 20 lat i jest samodzielny, ale nadal próbuje odnaleźć swoją mamę. Nie ma pewności, czy zmarła, czy go porzuciła. Pan Ksawery szykuje się do Wigilii, którą znów ma spędzić w pojedynkę. Jego jedyny syn, zajęty swoimi sprawami, nie zamierza pojawić się przy świątecznym stole. Losy dwóch samotnych mężczyzn przetną się niespodziewanie, a połączy ich przypadek… albo przeznaczenie.