zaczytanyksiazkoholik.pl

9 sierpnia pasjonaci książek obchodzą swoje święto „Dzień Miłośników Książki”


Światowy Dzień Miłośników Książki – (Book Lovers Day) obchodzony jest 9 sierpnia i chociaż nie udało się ustalić pomysłodawcy tego święta, ani nie ma źródeł jego pochodzenia, nie stanowi to jednak przeszkody w jego celebrowaniu. Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy lubią czytać. Zachęca on nie tylko do refleksji związanych z historią druku i książek, ale także stanowi okazję dla bibliofili do powiększenia swoich zbiorów, jak również do wzajemnego obdarowywania się książkami.

Badania wykazały, że czytanie może być nie tylko zabawne, ale również przynosić wiele korzyści dla zdrowia. Czytanie pomaga zmniejszyć stres, stymuluje umysł, poprawia pamięć i pomaga lepiej spać – kilkanaście/kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i wyciszyć się. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wyrabia cierpliwość. Naukowcy odkryli również, że ci, którzy czytają, są bardziej empatyczni i mają więcej zrozumienia dla innych.

Oto kilka ciekawostek związanych z książkami:

Najstarsza książka świata – Złota Księga Etrusków. Najstarszą zachowaną książkę świata można podziwiać w bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii. Jest to Złota Księga Etrusków, której powstanie datuje się na około VI wiek p.n.e. Została znaleziona w dolinie rzeki Struma, w południowo-wschodniej Bułgarii. Składa się z sześciu połączonych ze sobą płytek wykonanych z 24-karatowego złota. Księga napisana jest językiem Etrusków, którego jak do tej pory nikt nie zdołał odczytać. W książce pojawiają się też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy.

Najstarsza książka napisana w języku polskim – Rozmyślanie przemyskie

Jedną z najstarszych zachowanych książek napisanych w języku polskim jest rękopis Rozmyślanie przemyskie. Jego datę powstania szacuje się na przełom XV i XVI wieku. Książka liczy 400 kart i opowiada o życiu Marii i Chrystusa. Cała średniowieczna opowieść oparta jest nie tylko o Ewangelię, ale także o legendy i apokryfy. Rękopis znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Najstarsza książka napisana przez Polaka – Kronika polska

Kronika polska (Historia Polonica) – to pierwsza i jednocześnie najstarsza książka napisana, choć po łacinie, to przez Polaka, Wincentego Kadłubka. Powstała na przełomie XII i XIII wieku.

Najmniejsza książka świata – Shiki no Kusabana

Najmniejszą książkę na świecie obejrzeć można w Muzeum Książek w Tokio. Jest to Shiki no Kusabana, co w dowolnym tłumaczeniu na język polski oznacza kwiaty i pory roku. Miniksiążka zawiera mikroskopijne, czarno-białe ilustracje oraz nazwy japońskich kwiatów. Książka liczy zaledwie 22 strony, a szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra. Strony mają zaledwie 0,75 milimetra.

Największa książka świata – Ilustrowana historia Sarawaku

Największą książkę na świecie wydrukowano w Malezji, na wyspie Borneo w stanie Sarawak. Przepiękny album nosi tytuł Ilustrowana historia Sarawaku. Księga liczy 3 metry wysokości i 2,2 m szerokości. Praca nad jej projektem trwała dwa lata, drukowanie zajęło 45 dni, a ponad miesiąc – oprawianie albumu, który zawiera 50 stron.

Źródło: https://dobrewiadomosci.net.pl/33632-jak-co-roku-9-sierpnia-pasjonaci-ksiazek-obchodza-swoje-swieto-dzien-milosnikow-ksiazek/
Zdjęcie: Envato Elements


Dodaj komentarz


Czytaj także

Córka mordercy, Jenny Blackhurst, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Córka mordercy”, Jenny Blackhurst

Kathryn miała pięć lat, kiedy jej ukochany tata zabił jej rówieśniczkę i najlepszą przyjaciółkę, Elsie. Teraz jest trzydziestoletnią kobietą i nadal sobie z tym nie poradziła. Regularnie odwiedza ojca, który odsiaduje wyrok, i bezskutecznie próbuje się od niego dowiedzieć, gdzie ukrył ciało swojej ofiary. A dziennikarze dbają o to, by nie zapomniała o tamtym strasznym zdarzeniu. Regularnie pojawiają się przed jej domem


Kod emocji. Jak uwolnić zablokowane emocje i cieszyć się zdrowiem, szczęściem oraz miłością

„Kod emocji. Jak uwolnić zablokowane emocje i cieszyć się zdrowiem, szczęściem oraz miłością”, Bradley Nelson

Nelson opracował metodę uwalniania zablokowanych emocji. Jej rezultaty są nadzwyczajne: ustępujący ból w plecach, kolanach i biodrach, bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi, lepsza sytuacja finansowa, a nawet odnalezienie partnera życiowego.