Stan czytalenictwa

42% – nieduży wzrost poziomu czytelnictwa


W dniu 21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.

Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Źródło: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4243-42%25—nieduzy-wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce.html?fbclid=IwAR1jhfJCB2PY_FwpyZH0ahEDj3-ra-wXAIJ6c-p3pDj_T7TjLyhza3dV84k


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic-Adam Cichy-zaczytanyksiazkoholik.pl

Czytajcie i bawcie się – „Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic”, Adam Cichy

Cymek jak na chłopca przystało lubi psoty i ciągle szuka przygód. Nie interesuje go siedzenie przed komputerem, co w obecnych czasach jest na porządku dziennym. Ancymonek kocha figle, a że za każdym razem wychodzi cało, nie go nie powstrzymuje, aby realizować swoje szalone dziecięce pomysły.


Adam Majewski - wywiad - rozmowa - zaczytanyksiazkoholik.pl

Eseistyczna podróż Adama Majewskiego przez Amerykę

Adam Majewski, autor „Ameryka. Esej poetycki”, w rozmowie otwiera drzwi do swojego twórczego świata, gdzie podróże, sport oraz troska o naturę stają się źródłem inspiracji. Wyjątkowy głos w literaturze, który poddaje w wątpliwość powszechnie przyjęte schematy myślenia, a jednocześnie zachęca do refleksji nad rzeczywistością, która nas otacza.