Stan czytalenictwa

42% – nieduży wzrost poziomu czytelnictwa


W dniu 21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.

Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Źródło: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4243-42%25—nieduzy-wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce.html?fbclid=IwAR1jhfJCB2PY_FwpyZH0ahEDj3-ra-wXAIJ6c-p3pDj_T7TjLyhza3dV84k


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dom stu szeptów, Graham Masterton, zaczytanyksiazkoholik.pl

Po dwóch latach ponownie sięgnęłam po horror – „Dom stu szeptów” autorstwa Grahama Mastertona

Allhallows Hall jest rozległą rezydencją w stylu Tudorów, położoną na ponurych i mglistych wrzosowiskach w Dartmoor. Niewielu miałoby odwagę, by tu osiąść. A jednak były naczelnik więzienia, Herbert Russell, zdecydował się na to bez wahania. Teraz, kiedy już nie żyje, posiadłość dziedziczą jego dzieci.


Blog książkowy - Pojedynek - Elżbieta Pytlarz - zaczytanyksiazkoholik.pl

Wiedeń i Warszawa pod koniec XIX wieku – „Pojedynek”

„Pojedynek” to drugi po „Mezaliansie” tom sagi z cyklu „Intrygi i namiętności”. Powieść przenosi czytelnika w czasy końca XIX wieku, do Wiednia i Warszawy. Książka skupia się na małżeństwie Henryka i Emilii Długopolskich, którzy wyruszają w podróż poślubną do Wiednia. Jednak od samego początku możemy dostrzec napięcia i niezgodę między nowożeńcami, jakby