Przez 581 dni byłem tylko numerem...

Przez 581 dni byłem tylko numerem…

Autor: Agata Pakuła


Opis książki:

Czy może istnieć bardziej autentyczna relacja z okrutnych doświadczeń minionego wieku, niż ta napisana przez więźnia politycznego niemieckich obozów koncentracyjnych? Tylko ci, którzy na własnej skórze doświadczyli okrucieństwa wojny, wiedzą, jak było naprawdę i w jak nieludzkich okolicznościach przyszło im być… ludźmi. „Przez 581 dni byłem tylko numerem”, to zbiór prawdziwych notatek dziadka autorki – Franciszka Knapczyka. Urodzony 25 lipca 1913 roku w Mszanie Dolnej – Słomka, zmarł 7 marca 1992 roku.

Od 2 października 1943 roku do 5 maja 1945 roku był więźniem politycznym niemieckich obozów koncentracyjnych Oświęcim – Brzezinka (Auschwitz – Birkenau) i Mauthausen – Gusen. Książka została napisana na podstawie Wspomnień z okresu II wojny światowej z lat 1939-1945. Franciszek Knapczyk spisał je osobiście na maszynie do pisania, bez pomocy osób trzecich, w czterech jednobrzmiących egzemplarzach. Każda strona została opatrzona parafą autora dla potwierdzenia autentyczności. Oryginał znajduje się w domu rodzinnym w Mszanie Dolnej.

Przez 581 dni byłem tylko numerem” dzieli się na dwie części: pierwsza to opis terroru hitlerowskiego w rodzinnej miejscowości Franciszka, a druga – obszerna relacja przeżyć bohatera z lat okupacji hitlerowskiej. Franciszek Knapczyk dokładnie relacjonuje to, czego doświadczył; z dziennikarską precyzją zaznacza daty, nazwiska, opisuje choroby, zwyczaje, posiłki, wszystko to, co składało się wówczas na tę okrutną, wojenną rzeczywistość. To relacja pełna gorzkiej prawdy – prawdy, która ma prawo ujrzeć światło dzienne i na zawsze zapisać się na kartach historii. 


Poznaj inne książki

365 dni

365 dni 365 dni

Blanka Lipińska

Niedostępny spadek

Niedostępny spadek Niedostępny spadek

Elizabeth Camden

Pony

Pony Pony

R. J. Palacio

Piotr(uś) w pakiecie

Piotr(uś) w pakiecie Piotr(uś) w pakiecie

Anna M. Brengos

Cornelia

Cornelia Cornelia

Florencia Etcheves

Gwiazda szeryfa

Gwiazda szeryfa Gwiazda szeryfa

Aleksandra Borowiec


Dodaj komentarz