Przez 581 dni byłem tylko numerem...

Przez 581 dni byłem tylko numerem…

Autor: Agata Pakuła


Opis książki:

Czy może istnieć bardziej autentyczna relacja z okrutnych doświadczeń minionego wieku, niż ta napisana przez więźnia politycznego niemieckich obozów koncentracyjnych? Tylko ci, którzy na własnej skórze doświadczyli okrucieństwa wojny, wiedzą, jak było naprawdę i w jak nieludzkich okolicznościach przyszło im być… ludźmi. „Przez 581 dni byłem tylko numerem”, to zbiór prawdziwych notatek dziadka autorki – Franciszka Knapczyka. Urodzony 25 lipca 1913 roku w Mszanie Dolnej – Słomka, zmarł 7 marca 1992 roku.

Od 2 października 1943 roku do 5 maja 1945 roku był więźniem politycznym niemieckich obozów koncentracyjnych Oświęcim – Brzezinka (Auschwitz – Birkenau) i Mauthausen – Gusen. Książka została napisana na podstawie Wspomnień z okresu II wojny światowej z lat 1939-1945. Franciszek Knapczyk spisał je osobiście na maszynie do pisania, bez pomocy osób trzecich, w czterech jednobrzmiących egzemplarzach. Każda strona została opatrzona parafą autora dla potwierdzenia autentyczności. Oryginał znajduje się w domu rodzinnym w Mszanie Dolnej.

Przez 581 dni byłem tylko numerem” dzieli się na dwie części: pierwsza to opis terroru hitlerowskiego w rodzinnej miejscowości Franciszka, a druga – obszerna relacja przeżyć bohatera z lat okupacji hitlerowskiej. Franciszek Knapczyk dokładnie relacjonuje to, czego doświadczył; z dziennikarską precyzją zaznacza daty, nazwiska, opisuje choroby, zwyczaje, posiłki, wszystko to, co składało się wówczas na tę okrutną, wojenną rzeczywistość. To relacja pełna gorzkiej prawdy – prawdy, która ma prawo ujrzeć światło dzienne i na zawsze zapisać się na kartach historii. 


Poznaj inne książki

Bez odpowiedzi

Bez odpowiedzi Bez odpowiedzi

Tymon Zapraski

Anna i lekarz

Anna i lekarz Anna i lekarz

Elka Noland

Przemijające echa

Przemijające echa Przemijające echa

Erin Hunter

Chłopiec, kret, lis i koń

Chłopiec, kret, lis i koń Chłopiec, kret, lis i koń

Charlie Mackesy

Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela

Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela

Wee Soo Young

Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów

Alfons Heck


Dodaj komentarz