Stan czytalenictwa

42% – nieduży wzrost poziomu czytelnictwa


W dniu 21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.

Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Źródło: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4243-42%25—nieduzy-wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce.html?fbclid=IwAR1jhfJCB2PY_FwpyZH0ahEDj3-ra-wXAIJ6c-p3pDj_T7TjLyhza3dV84k


Dodaj komentarz


Czytaj także

Tomasz Sablik, "Winda", zaczytanyksiazkoholikPL

Tomasz Sablik, „Winda”

Robert Rot jest zwyczajny i szczęśliwy. Winda napawa go jednak strachem, choć nie umie go wyjaśnić. Nie potrafi sprecyzować atawistycznego, podświadomego lęku, paraliżującego go za każdym razem, gdy winda, pusta i nawołująca, zatrzymuje się na jego piętrze


Rozmowa z Mariuszem Kaniewskim

Zapraszam Was do przeczytania niezwykle interesującej rozmowy z Mariusz Kaniewski Profil Autorski, autorem książki „Kolumb A.D. 2100”. Dowiecie się z niej m.in. jakimi wartościami w życiu kieruje się p. Mariusz, jaki wpływ wywarły na Niego takie pozycje jak: „Avatar” czy „Imię Róży” oraz w jaki sposób godzi ze sobą życie rodzinne, zawodowe i pasję, którą jest pisanie.