Cieplarnia

To rozbudza fantazję – „Cieplarnia”, Brian W. Aldiss


Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – czy rzeczywiście jedna z najlepszych w całej fantastyce. „Cieplarnia”, Brian W. Aldiss.

Mam dla Was coś na ocieplenie w ten pochmurny jesienny dzień „Cieplarnia” Briana Aldissa to prawdzie science fiction, mimo że nie uraczysz tam kosmitów, statków, ani innych charakterystycznych dla SF motywów, jednak jest to jak najbardziej prawdziwe dobre science fiction w starym stylu. Autor udowodnił, iż był prawdziwym słownym czarodziejem obdarzonym niezwykłą, mało spotykaną wyobraźnią! Językiem oszczędnym, ale niesamowicie kreatywnym, namalował świat, który jest tak barwny i żywy, że aż trudno oderwać się od czytania! Początek jak dla mnie toporny. Kilkakrotnie chciałam przerwać czytanie, wszystko szło niezwykle opornie. Ale mimo wszystko czytałam dalej … Zostałam niemile zaskoczona ogromem dziwnych nazw, których nie chciało mi się zapamiętywać, opisy były długie – nie umiałam wyobrazić sobie tego wszystkiego. Cały czas tylko latanie, walczenie itp. Już układałam sobie w głowie opinię, już wybierałam inną pozycję – ale coś mnie tknęło no i pochłonęło.

Czy związek z myślącym grzybem pozwoli przetrwać ludzkości?

Książka jest przerażająca od pewnego momentu, kreuje naprawdę zimny, pusty świat. Cała ta dzikość ludzi skłania do refleksji, ponieważ jedna z teorii zakłada, że ludzie cofną się kiedyś na drzewa. Większość zwierząt wyginęła, ludzie cofnęli się w rozwoju i wyewoluowali, tworząc kilka gatunków, przystosowanych do życia w konkretnych środowiskach. Autor pokazuje, że każda istota ma zdolność przystosowania się do warunków, w której przyszło jej egzystować. Wszystko to na skutek wzmożonej aktywności Słońca. Na arenę wkracza jednak „rozum” – pod postacią tak nieoczekiwaną, że początkowo wzbudzającą we mnie śmiech – grzyba. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli przetrwać ludzkości? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zachęcam serdecznie do lektury.



Tytuł: Cieplarnia
Tytuł oryginału: Hothouse
Autor: Brian W. Aldiss
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 22-10-2019
Data 1. wyd. pol.: 01-01-1983
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Remigiusz Mróz, Precedens, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dwunasty tom serii z mecenas Joanną Chyłką – „Precedens” autorstwa Remigiusza Mroza

Serię z Joanną Chyłką albo się kocha albo nienawidzi. Mijają dwa miesiące od zakończenia chemii. Otrzymują telefon od znanej aktorki, w którym informuje ich, że za moment wykona przestępstwo doskonałe i uniknie kary.


Nie wszystko zostaje w rodzinie-Hannah Rothschild-zaczytanyksiazkoholik.pl.jpg

„Nie wszystko zostaje w rodzinie”, Hannah Rothschild

Szlachectwo zobowiązuje, ale pieniądze nie śmierdzą… Tak zabawnej książki o arystokratach jeszcze nie czytaliście! Zamek Trelawney, dawniej najwspanialsza siedziba rodowa na południu Kornwalii, powoli zamienia się w ruinę. Od ośmiuset lat pozostaje w rękach tej samej rodziny, która po utracie dawnego bogactwa rozpaczliwie broni się przed oddaniem go w obce ręce. Gdy wśród klepiących biedę arystokratów pojawia się dziewczyna przedstawiająca się jako nieznana dotąd krewna,