Empik

Grupa Empik wyznaczy nowy standard dostępności treści cyfrowych


Empik po raz kolejny stawia na innowacje, tym razem w obszarze zrównoważonego rozwoju, dostępności i przeciwdziałania nierównościom. Spółka rozpoczęła prace nad nowymi rozwiązaniami, które mają na celu znoszenie barier w dostępie do treści cyfrowych osób starszych, niedowidzących i niewidomych oraz osób w kryzysie psychicznym.

Dostępność i eliminowanie nierówności to jeden z filarów działalności Grupy Empik na rzecz zrównoważonego rozwoju. Teraz spółka stawia kolejny ważny krok w strategii ESG i uruchamia innowacyjny projekt, który wesprze osoby w kryzysie psychicznym, osoby starsze, niewidome i niedowidzące.

Składają się na niego dwa główne obszary prac: opracowanie algorytmów wyłapujących niepokojące treści zawarte w książkach (mogące stanowić potencjalne zagrożenie dla osób w kryzysie) i wdrożenie możliwości ich odfiltrowania w aplikacji Empik Go, jak również opracowanie nowego trybu dostępności aplikacji dla osób starszych, niewidomych i niedowidzących (realizowane we współpracy z Fundacją Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”).

To pierwszy taki projekt na rzecz dostępności kultury na polskim rynku: – W DNA Empiku od początku zakorzenione było umożliwianie szerokiego dostępu do kultury, a dziś, 75 lat później, nadal dbamy o to, by każdy, niezależnie od miejsca, czasu i indywidualnych barier, mógł z tej kultury czerpać, uwzględniając przy tym różnorodne potrzeby odbiorców. Jesteśmy dumni, że poprzez tę inicjatywę możemy wyznaczyć nowy standard dostępności treści cyfrowych na polskim rynku – mówi Anna Winnicka, Senior Director of Digital Content w Empiku. 

Projekt „Badanie możliwości i opracowanie mechanizmów obniżenia barier w dostępie do treści audio i produktów cyfrowych z uwzględnieniem trybu aplikacji do słuchania/czytania na smartfonach dostosowanego do potrzeb użytkowników z ograniczeniami, w szczególności osób starszych, niedowidzących i niewidomych oraz w kryzysie psychicznym” został także wybrany do dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To jedyny projekt zgłoszony w ramach ścieżki SMART na rzecz dostępności, któremu przyznano grant, a przy tym pierwsze dofinansowanie ze środków unijnych w historii Grupy Empik.

Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi 2 377 205,59 zł. Całkowity koszt realizacji projektu przekracza natomiast 5 mln zł. Wdrożenie udogodnień dla osób niewidomych, niedowidzących i starszych w aplikacji Empik Go planowane jest już pod koniec 2025 roku. Natomiast ostrzeżenia o niepożądanych treściach pojawią się w aplikacji w czwartym kwartale 2026 roku.

Źródło: Empik


Dodaj komentarz


Tagi:

Czytaj także

Rezydencja, Laura McHugh, zaczytanyksiazkoholiki.pl

Czy powieść jest rzeczywiście taka doskonała, jak na okładce zapewnia The Times? – „Rezydencja”, Laura McHugh

” … Osadzona na skrzyżowaniu wspomnień i historii stawia wnikliwe pytanie, czy to my nosimy przeszłość w sobie, czy też przeszłość nosi nas.” – Jodi Picoult, autorka bestsellerów


Podsumowanie czytelnicze – sierpień 2022-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Podsumowanie czytelnicze – sierpień 2022

Od wczoraj trwa meteorologiczna jesień… Sierpień za nami, a może to oznaczać tylko jedno … czas na podsumowanie zrecenzowanych przeze mnie w tym okresie książek. Gatunkowo wyglądało to jak zawsze różnorodnie: fantastyka, historyczna, popularnonaukowa, obyczajowa, horror, romans, kryminalna, sensacyjna, piękna. Dzisiaj dopiero uzmysłowiłam sobie, że 80% sierpniowych pozycji, to pozycje polskich autorów i autorek.