Blog książkowy - Mroczne zakamarki umysłu- „Niespokojny umysł”, Kay Redfield Jamison - zaczytanyksiazkoholik.pl

Mroczne zakamarki umysłu – „Niespokojny umysł”, Kay Redfield Jamison


„Niespokojny umysł” to głęboka, osobista podróż przez ludzką psychikę, prowadzona przez renomowaną psycholożkę, terapeutkę i wybitną badaczkę w zakresie chorób afektywnych Kay Redfield Jamison, która sama zmaga się z psychozą maniakalno-depresyjną. Książka ta stanowi zarówno medytację nad naturą choroby psychicznej, jak i ekscytującą analizę związku między kreatywnością a manią. Autorka dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami z tą chorobą, oferując zarówno intymne wglądy, jak i spojrzenie z perspektywy zawodowej.

Byłam w ostatniej klasie szkoły średniej, gdy wystąpił u mnie pierwszy epizod choroby maniakalno-depresyjnej; kiedy zaczął się atak, dość szybko straciłam głowę.

Jamison nie unika trudnych tematów. Opisuje swoje własne doświadczenia z manią i depresją z głęboką szczerością i otwartością, co pozwala czytelnikowi odczuć intensywność tych stanów emocjonalnych. Jej zdolność do wyrażenia tych trudnych uczuć w sposób zarówno piękny, jak i prawdziwy, czyni tę książkę wyjątkową.

… W takich okolicznościach denerwująco łatwe okazało się utrzymywanie mojej rodziny i przyjaciół w psychologicznym dystansie: „By uspokoić otoczenie, napisał Hugo Wolf, niekiedy udawałem osobę szczęśliwą i w dobrym nastroju…a wyglądało to tak, jakbym czuł się we własnej skórze Bóg wie jak dobrze. Jednak ma dusza pozostawała w śmiertelnym śnie, a serce krwawiło z tysiąca ran”.

Jednak „Niespokojny umysł” to nie tylko opowieść o osobistej walce z chorobą psychiczną. Jamison bada również związek między chorobą afektywną dwubiegunową a kreatywnością, rzucając światło na rolę, jaką może odgrywać ta diagnoza w życiu twórczym. Jej analizy są mądre i przemyślane, prowokując do głębszych refleksji nad naturą ludzkiego umysłu.

Choroba, która kilka razy niemal mnie zabiła, zabija dziesiątki tysięcy ludzi każdego roku: większość z nich to osoby młode, większość umiera niepotrzebnie, a często są to najbardziej twórcze i utalentowane jednostki.

Napisana z empatią i nadzieją, książka ta ma potencjał dotarcia do szerokiego grona czytelników. Dla tych, którzy sami zmagają się z chorobami psychicznymi, może stanowić źródło pocieszenia i zrozumienia. Dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć naturę ludzkiego umysłu i kreatywności, jest to fascynująca lektura. „Niespokojny umysł” to książka, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu, zachęcając do refleksji nad życiem, miłością i nadzieją.

Miałam szczęście, że nie zginęłam z powodu mojej choroby, miałam szczęście, ponieważ otrzymałam najlepszą z możliwych opiekę medyczną oraz dlatego, że zawsze byli ze mną przyjaciele, znajomi i rodzina.

Tytuł: Niespokojny umysł
Tytuł oryginału: An unquiet mind
Autor: Kay Redfield Jamison
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 20-12-2023
Data wydania: 1995
Data 1. wyd. pol.: 2018
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Filip Rybakowski
Cena okładkowa: 64,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie kwietnia

Podsumowanie czytelnicze – kwiecień 2020

Jak na początek nowego miesiąca przystało czas na podsumowanie minionego. Tym razem kwietnia. Poniżej zamieszczam spis zrecenzowanych książek. Mam nadzieję, że któreś z kwietniowych pozycji wzbudziły Wasze zainteresowanie.


Rozmowa z Marcelem Woźniakiem

Zapraszam Was dzisiaj na rozmowę z Marcelem Woźniakiem. Znajdziecie w niej odpowiedzi m.in. na to dlaczego padł wybór na Gabrielę Gargaś, nad czym pracuje na UMK w Toruniu czy to, co daje mu największą satysfakcję.