Blog książkowy - Czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki -Odnowiona miłość - Alicja Elżbieta Halatówna - zaczytanyksiazkoholik.pl

Czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki? – „Odnowiona miłość”, Alicja Elżbieta Halatówna


„Odnowiona miłość” Alicji Elżbiety Halatówny to opowieść o życiowych wyborach, miłości i ponownym odkrywaniu siebie.

Główną bohaterką jest Julka, która wchodzi w etap swojego życia, który zdawałoby się, że jest ustabilizowany: spacery w ukochanym psem, emerytura, podczas której robi to, co kocha, czyli jest przewodnikiem wycieczek, spotkania z przyjaciółkami, podczas których śmiech nie zna granic. Jednakże, pytanie z okładki książki, czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki?, rzuca cień na pozorną harmonię. W życiu Julii pojawia się Romek, miłość z przeszłości, co prowokuje refleksję nad wyborami, które musi podjąć.

Pewnego dnia Julka postanawia wybrać się na urlop do dawnych przyjaciół, do kuzynostwa, którego nie widziała od czterdziestu siedmiu lat. Wspominają dawne lata i dobrze się bawią, jednak kobiecie nie daje spokoju Romek, który nie potrafi się określić, z jednej strony chce tworzyć przyszłość z Julką, z drugiej, coś mu na to nie pozwala. Chciałaby być dla niego najważniejsza, ale w swoim mniemaniu nie jest, i to ją boli.

Ponad pół roku żyłam jak w amoku, nie rozstając się z telefonem tylko dlatego, że Romek w każdej chwili mógł się odezwać. Czekałam na to i nie chciałam, ażeby chociaż jedna krótka sekunda mi uciekła. Ale czy tak samo było u niego? Dzwonił, kiedy chciał, i odbierał, kiedy chciał. Co prawda zawsze poprawiał mnie, jeżeli w ten sposób mówiłam, że to nie tak, że nie kiedy chce, lecz kiedy może. Czy jednak zrobił cokolwiek, by to zmienić?

Alicja Elżbieta Halatówna zręcznie balansuje między opisem codzienności Julki a rozwojem relacji z Romkiem, którą to relację widzimy najczęściej przez pryzmat rozmów telefonicznych. Julka jako bohaterka jest realistyczna i przystępna. Jej wybory i dylematy są zrozumiałe, co sprawia, że łatwo można zidentyfikować się z jej przeżyciami. Dynamika związku z Romkiem, który ma żonę, nadaje opowieści dodatkowego napięcia, nie mniej sam Romek, jak dla mnie był postacią działającą mi na nerwy, jego niezdecydowanie i nieumiejętność w podjęciu, jak sam uważa, tak ważnej sprawy nie jest zbyt optymistyczne. Krąży wokół Julki, składa obietnice, wiecznie coś obiecuje, a kobieta już sama nie wie, w co wierzyć.

Cóż, gdyby zrobił mi to ktoś inny, mogłabym powiedzieć kilka niecenzuralnych słów, a samej siebie, jak mawiała moja babcia, nawet w dupę nie mogę kopnąć.

Język użyty przez Autorkę jest płynny, lekki, co sprawia, że lektura jest łatwa i szybko się ją czyta. Alicja Elżbieta Halatówna potrafi kreować emocje bohaterów w sposób subtelny, ale jednocześnie intensywny, co sprawia, że jesteśmy zaangażowani emocjonalnie w losy postaci, stąd też moje emocje w związku z postępowaniem Romka.

„Odnowiona miłość” to powieść, która nie tylko porusza tematy miłości, ale również analizuje życiowe wybory, związane z przełamywaniem rutyny i szukaniem szczęścia. Alicja Elżbieta Halatówna stworzyła książkę, która skłania do refleksji nad kondycją ludzkich związków, dając nam, czytelnikom zarówno chwilę rozrywki, jak i powód do zastanowienia się nad własnym życiem i wyborami, jakie podejmujemy.

Tytuł: Odnowiona miłość
Autor: Alicja Elżbieta Halatówna
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 12-12-2023
Ilość stron: 279
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 46,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Remigiusz Mróz -Joanna Chyłka-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Chyłka musi oskarżać – „Egzekucja” i „Skazanie” , Remigiusz Mróz

„Jak daleko posunie się Chyłka, by odzyskać to, co straciła?” W posłowie „Egzekucji” Remigiusz Mróz zaznacza nam, że ten tom poświęcił bardziej na kwestie osobiste naszych bohaterów niż zawodowe. Była to miła odmiana po bieganiu z Kordianem i Chyłką po salach sądowych. Joanna w tym tomie musi wybronić Szczerbińskiego, który jest oskarżany o zastrzelenie


„Wyrwana z piekła talibów" autorstwa Marcina Margielewskiego

„Wyrwana z piekła talibów” autorstwa Marcina Margielewskiego

Nilofar Ayoubi jest pierwszą z bohaterek książek Marcina Margielewskiego, która zgodziła się pokazać swoją twarz na okładce i wystąpić pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Mimo prób zamachów na jej życie chce stawić czoło ludziom terroryzującym jej kraj. Wstrząsające świadectwo kobiety, której udało się uciec z piekła rozpętanego przez islamskich fundamentalistów.