Remigiusz Mróz -Joanna Chyłka-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Chyłka musi oskarżać – „Egzekucja” i „Skazanie” , Remigiusz Mróz


Jak daleko posunie się Chyłka, by odzyskać to, co straciła?

W posłowie „Egzekucji” Remigiusz Mróz zaznacza nam, że ten tom poświęcił bardziej na kwestie osobiste naszych bohaterów niż zawodowe. Była to miła odmiana po bieganiu z Kordianem i Chyłką po salach sądowych. Joanna w tym tomie musi wybronić Szczerbińskiego, który jest oskarżany o zastrzelenie człowieka, tym samym jego kariera w policji może ulec zniszczeniu. Chyłka robi również co w jej mocy, aby odnaleźć Kordiana. Pozbawiona praw do wykonywania zawodu, prowadzi biuro porad prawnych oraz stara się, by sąd dyscyplinarny przywrócił ją do zawodu. Niestety trafia do niej informacja, że Zordon nie żyje. Chyłka traci wszelkie nadzieje na lepsze jutro.

… – Ale w razie czego pamiętaj, żeby na moim pogrzebie podejść do trumny, podnieść z niej kwiaty, potem krzyknąć „to, kto następny?” i rzucić je przez ramię w tłum.

Ten tom jest dość mocno skupiony również na rozważaniach, kim tak naprawdę jesteśmy, do czego zdolny jest człowiek, który twierdzi, że utracił pamięć.

Należy wierzyć świadkom, a nie ich zeznaniom.

Od razu po przeczytaniu „Egzekucji” sięgnęłam po „Skazanie”. Co do tego tomu … nie chcę Wam za dużo opowiadać, gdyż byłoby to równoznaczne ze spoilerowaniem „Egzekucji”, a nie o to chodzi. W tomie piętnastym Chyłka będzie musiała się zmierzyć z własną matką, wrócić do tego, co było, kiedy była dzieckiem, z porzuceniem, skazaniem na towarzystwo kolegów od kieliszka ojca i gwałtu, do którego dopuścił się jeden z nich. Chyłka jest stanowcza i żyje tym, co było. Czy uda jej się mimo wszystko porozumieć z matką, z osobą, która tak sama, jak ona, ma cięty język?

W dalszym ciągu uważam, że serię z Chyłką albo się kocha, albo nienawidzi. Lubię Chyłkę, czytanie jej sprawia mi ogromną przyjemność. Słownictwo, jakim się posługuje, jak na prawnika pozostawia wiele do życzenia, ale ma to w sobie sporo … uroku. Przytyki, które, przynajmniej u mnie, wywołują dość często niepohamowany śmiech. Jedynymi trudnościami językowymi użytymi przez autora są pojęcia prawnicze, ale tego się trzeba spodziewać po serii z prawnikami. Powieści tego typu traktuję jako chwila przerwy, pomiędzy lekturami bardziej wymagającymi, wymagającymi myślenia czy skupienia. Ważne, aby książka sprawiała przyjemność z czytania, a czytelnik potrafił wybuchać niekontrolowanym śmiechem – tak jest w przypadku tych powieści. Ja polecam, ale tak naprawdę decyzja należy do Was, czy chwycicie po serię z mecenas Joanną Chyłką.

Tytuł: Egzekucja
Autor: Remigiusz Mróz
Seria z mecenas Joanną Chyłką (tom 14)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021
Ilość stron: 460
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 42,90 zł

Tytuł: Skazanie
Autor: Remigiusz Mróz
Seria z mecenas Joanną Chyłką (tom 15)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2022
Ilość stron: 488
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 42,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie grudnia

Podsumowanie czytelnicze – grudzień 2019

Chwilę zastanawiałam się nad tym, czy nie zamieścić posta dotyczącego tego, kto ile przeczytał w 2019 roku książek. I wiecie co? Uznałam, że nie ma sensu, gdyż to nie wyścigi i nie można porównywać ilości jednej osoby to ilości książek przeczytanych przez drugą osobę.


Być synową i nie zwariować - Katarzyna Miller - Anna Bimer - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Być synową i nie zwariować”, Katarzyna Miller, Anna Bimer

Jak się nie zgubić w trójkącie bermudzkim teściowa-syn-synowa? Można śmiało powiedzieć, że układ teściowa-syn-synowa to potencjalny trójkąt bermudzki. „Być synową i nie zwariować” jest przewodnikiem dla kobiet, które chcą wiedzieć, jak się w nim nie zgubić. W bestsellerowej książce „Być córką i nie zwariować” psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller oraz