Blog książkowy - Uśpione namiętności - Anna H. Niemczynow - zaczytanyksiazkoholik.pl

W sam raz po ciężkim dniu – „Uśpione namiętności”, Anna H. Niemczynow


„Uśpione namiętności” to pełna emocji powieść autorstwa Anny H. Niemczynow, która opowiada historię Izabelle Walter, świeżo upieczonej wdowy, która w wyniku niespodziewanej straty męża staje przed koniecznością samodzielnego życia po latach zależności. Opowieść ta jest równocześnie poruszająca i pełna humoru, ukazując życie kobiety, która w dojrzałym wieku odkrywa w sobie siłę do przedefiniowania swojej roli w rodzinie, społeczeństwie i tego, czego od niej całe życie oczekiwano.

Pochłonięta rodziną, opieką nad dziećmi i wspieraniem ukochanego w jego karierze zawodowej zapomniała o swoich marzeniach.

Główny wątek powieści skupia się na nietypowym pomyśle dzieci Izabelle, które postanawiają podzielić się opieką nad matką przez ten sam czas, a majątek, który pozostawił ojciec, same już rozdysponowali pomiędzy siebie. Dodatkowo raz w roku wyślą matkę na wakacje, które sfinansowane będą przez nich czworo. Pomysł ten, choć na początku wydaje się doskonały, szybko staje się źródłem nieoczekiwanych sytuacji i zawiłości, gdyż Izabelle po raz pierwszy w życiu postanawia zacząć robić to, co przez całe życie odkładała na bok z uwagi na męża i dzieci. Po śmierci męża nie usłyszała od swoich dzieci, że będą ją wspierali, padały tylko pytania o testament.

Tak oto nikt nie przemęczy się zbytnio opieką, a owca będzie syta i wilk też cały – powiedziała wesoło Marianna, poparłszy męża oklaskami.

Co z tego wyniknie? Czy Izabelle ostatecznie postawi na swoim, czy podporządkuje się swoim dzieciom, jak to robiła całe dotychczasowe życie?

Anna H. Niemczynow zręcznie ukazuje dynamikę rodzinnych relacji, eksplorując konflikty, z którymi zmagają się bohaterowie, gdy nagle muszą dostosować swoje życie do nowej rzeczywistości. Autorka doskonale balansuje między lekkością stylu a głęboką analizą psychologiczną postaci. Izabelle, będąca dotąd gospodynią domową i żyjąca w cieniu swojego męża, staje w obliczu zmian, które wymagają od niej nie tylko dostosowania się do nowej roli, ale także odnalezienia własnego głosu.

Są dwa rodzaje bólu. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi, a cierpienie duchowe wybiera.

Niemczynow posługuje się wnikliwym spojrzeniem na relacje między rodzeństwem a matką, ukazując zarówno ich silne strony, jak i zranienia z przeszłości, które cały czas w nich tkwią. Jednak to moment, w którym Izabelle odważa się wyrazić swoje zdanie, stanowi punkt zwrotny w narracji. Po stronie Izabelle staje jedynie jej wnuczka. Autorka zgrabnie prowadziła mnie przez emocjonalne wahania bohaterki, pozwalając jednocześnie odkrywać głęboko skrywane tajemnice rodziny.

„Uśpione namiętności” były moją pierwszą przygodą z twórczością Anny H. Niemczynow i nie ostatnią. „Uśpione namiętności” to powieść, która porusza, bawi i zmusza do refleksji nad znaczeniem wolności osobistej oraz odnalezienia siebie w nowych okolicznościach, które bardzo często powodują, iż ktoś zaczyna nam dyktować co mamy robić. W powieści nie brakuje również duchowych sentencji, które mają być dla nas poniekąd drogowskazem. Anna H. Niemczynow oddaje subtelne niuanse ludzkich relacji, tworząc historię, która pozostaje w pamięci i pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje i nigdy się nie poddawać.

Tytuł: Uśpione namiętności
Autor: Anna H. Niemczynow
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Luna
Data wydania: 10-2022
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 42,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Żywy Las. Między czasem i przestrzenią, Iwona Szul, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Żywy Las II. Między czasem i przestrzenią”, Iwona Szul

Leon budzi się w szpitalu i dowiaduje się, że był w śpiączce, a wszystko, co mu się przydarzyło w Żywym Lesie, było tylko snem. Próbuje wrócić do normalnego życia, jednak niespodziewanie okazuje się, że Jaźnie nie tylko jak najbardziej istnieją, ale też o nim nie zapomniały. Wysyłają tajemniczą dziewczynę, która ma sprowadzić go z powrotem do ich świata.


Anna Kusiak, zaczytanyksiazkoholik.pl

Co łączy Annę Kusiak autorkę „Cienia Judasza” z Beskidem Niskim i jego cmentarzami z I wojny światowej?

Z rozmowy dowiecie się m.in. dlaczego debiutancka powieść to właśnie kryminał, ile czasu minęło od pomysłu do wydania książki, czy chociażby to, co łączy pisarkę z główną bohaterką Klaudią.