Wściekła Pogoda

„Wściekła pogoda” – ta książka daje do myślenia


Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane? „Wściekła pogoda”.

Święta Święta coraz bliżej. Za tydzień mamy już Wigilię. Jak ten czas szybko ucieka … Czas leci, a czytanych książek przybywa. Dzisiaj mam dla Was książkę, o której wspominałam w sobotę, a mianowicie „Wściekła pogoda” autorstwa Friederike Otto. Kto przyczynił się do zmiany ogólnych warunków pogodowych? Oczywiście, że my, Ludzie. Czy to huragan, czy lekki letni deszczyk – zachodzi obecnie w innych warunkach środowiskowych niż jeszcze 250 lat temu. Gazy cieplarniane są dla nas bardzo ważne. Bez gazów cieplarnianych promieniowanie emitowane przez naszą planetę byłoby w większości bez przeszkód oddawane w kosmos. Życie tu byłoby dość nieprzyjemne i byłoby zimno. Problem pojawia się w momencie, kiedy spalamy mnóstwo paliw kopalnianych, uwalniając tym samym w powietrze coraz więcej gazów cieplarnianych zdolnych absorbować promienienie. I to gazów takich jak dwutlenek węgla, które w przeciwieństwie do pary wodnej nie opuszczają atmosfery pod postacią deszczu, lecz pozostają tam przez setki lat …

W lipcu 2010 roku zachodnią Rosję odwiedziły straszne upały. W Moskwie sięgające 40 stopni, poza miastem płonęły lasy i torfowiska

Jedni mówili, że to wina zmian klimatu, inni, że były to upały całkiem naturalne. Media podawały sprzeczne informacje. Od 1979 r. wokół Ziemi krążą satelity rejestrujące pogodę na całej jej powierzchni i dopiero od tego roku jesteśmy w stanie gromadzić dane na całym świecie. Zmiany klimatyczne pozostawiają również dramatyczny ślad w postaci braku fal mrozów. Z powodu zmian klimatu nasze zimy stają się coraz łagodniejsze, a co za tym idzie? W jaki sposób stworzyliśmy naszą pogodę? Co nazywają klimatolodzy efektem dynamicznym? Co dają nam rekonstrukcje zdarzeń, np. powodzi, huraganów. Kiedy i jakie rekordy pogodowe zostały pobite?

W jaki sposób z badań przeprowadzanych przez 100 lat możemy się dowiedzieć, jakiego zdarzenia pogodowego możemy się spodziewać za 9000 lat?

Co może nas spotkać w związku z ignorowaniem zmian klimatycznych? Nie wszyscy jesteśmy winni … istnieją domy pasywne, ale mieszczą się one dla większości nas poza naszymi budżetami, a i tak transport czy produkcja materiałów, z których są one wykonywane, wytwarzają gazy cieplarniane. Może na pracy jeździć rowerem … ale nie każdy mieszka tak blisko swojego miejsca pracy, aby móc tak czynić. W jaki sposób na nas spoczywa obowiązek dbania o pogodę?

Książkę polecam Wam z czystym sumieniem. Pomoże ona w zrozumieniu współczesnego świata i jak można temu zapobiegać. Pewnie większość z nas myśli, że, co to da, jeśli ja zmienię swoje postępowanie, skoro tyle osób nic z tym nie zrobi … ale może miliony osób myślą w ten sam sposób co my…



Tytuł: Wściekła pogoda
Tytuł oryginału: Wütendes Wetter: Auf der Suche nach den Schuldigen für Hitzewellen, Hochwasser und Stürme
Autor: Friederike Otto
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 02-09-2019
Ilość stron: 270
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 36,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Koniec dzieciństwa

Koniecznie od deski do deski – „Koniec Dzieciństwa”, Arthur C. Clarke

W ostatnim czasie wpadła w moje ręce fantastyczna pozycja – dosłownie. Mam na myśli książkę autorstwa Arthura C. Clarke’a pt. „Koniec Dzieciństwa”. Po literaturę gatunku SCI-FI nie sięgam zbyt często, ale w tym przypadku zachęciła mnie udana ekranizacja, składająca się z trzech pełnometrażowych odcinków.


Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Brucea Lee, Shannon Lee, zaczytanyksiazkoholik.pl

Książka, która zapada w pamięć – „Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Bruce’a Lee”, Shannon Lee

„W książce tej córka Bruce’a Lee przybliża myśli i nauki swojego ojca. Ukazuje, że sztuki walki są doskonałą metaforą rozwoju osobistego, i wyjaśnia, jak można je praktykować w codziennym życiu. Każdy rozdział to lekcja nauk Bruce’a Lee oparta na jego wyjątkowej filozofii „bądź jak woda”.”