Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Brucea Lee, Shannon Lee, zaczytanyksiazkoholik.pl

Książka, która zapada w pamięć – „Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Bruce’a Lee”, Shannon Lee


„W książce tej córka Bruce’a Lee przybliża myśli i nauki swojego ojca. Ukazuje, że sztuki walki są doskonałą metaforą rozwoju osobistego, i wyjaśnia, jak można je praktykować w codziennym życiu. Każdy rozdział to lekcja nauk Bruce’a Lee oparta na jego wyjątkowej filozofii „bądź jak woda”.”

Shannon Lee od najmłodszych lat wraz z bratem była uczona, aby nie mówić innym, że Bruce Lee jest ich ojcem. Miało ich to przestrzec przez patrzeniem na nich w inny sposób. Ich matce zależało, aby ludzie poznawali ich takimi, jakimi są. Z biegiem lat Shannon nie udawało się tego już tak ukrywać, jak kiedyś. Zarządzała dziedzictwem ojca a pytanie, które jej najczęściej zadawali to: „Jak zapamiętałaś ojca?” Bruce zmarł, kiedy jego córka miała zaledwie cztery latka. Niewiele pamięta z mądrości, które wówczas próbował jej przekazać. Bruce Lee w oczach córki był niezwykłym człowiekiem – inteligentnym, kreatywnym, wykształconym, uzdolnionym i oddany temu, czym się zajmował.

Niektórzy mi nie uwierzą, ale poświęciłem całe godziny na doskonalenie się we wszystkim, co robiłem.

Dla mnie Bruce Lee zawsze był „facetem od karate”. Czytając książkę, zobaczyłam go od całkowicie nieznanej mi strony. Z jednej strony był uzdolniony, a z drugiej nie radził sobie z tak prostą czynnością, jak wymiana żarówki czy ugotowanie jajka. Uchodzi on za jednego z najbardziej znanych i mądrych filozofów XX wieku.


Prawdziwe życie jest procesem, a nie stanem. To kierunek, nie cel.

Bruce Lee zmarł młodo, gdyż w wieku trzydziestu dwóch lat. Do dnia śmierci ćwiczył codziennie, bez wyjątku. Sztuki walki były miłością z wyboru. Sztywny umysł lub sztywna postawa może powstrzymywać nas od uczenia się i rozwoju, a co za tym idzie? Doprowadzi do stresu i niezadowolenia.


Człowiek nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki, ponieważ nie jest to ta sama rzeka i nie jest to ten sam człowiek.

Co według Bruce’a oznacza jego własna filozofia „bądź jak woda”? Jeśli chcecie poznać bliżej tego, jak się okazało niezwykłego człowieka i zobaczenia go od innej strony niż tylko sztuki walki to z całym sercem zachęcam Was do lektury tejże książki. Zapewniam Was, że nie pożałujecie.Tytuł: Bądź jak woda, przyjacielu
Tytuł oryginału: BE WATER, MY FRIEND: The Extraordinary Teachings of Bruce Lee
Autor: Shannon Lee
Gatunek: poradnik
Wydawnictwo: DW Rebis
Data wydania: 10-08-2021
Ilość stron: 288
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 44,90 zł
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska, Joanna Grabiak-Pasiok


Dodaj komentarz


Czytaj także

Alicja Sinicka, służąca, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Służąca”, Alicja Sinicka

Miała być pomocą domową. Stała się służącą samego diabła. Julia chciałaby otworzyć firmę sprzątającą. Trafia do domu Państwa Borewskich, w którym
ma za zadanie dbać o porządek. Maria jest zadbaną kobietą po czterdziestce, a Mikołaj atrakcyjnym adwokatem zafascynowanym okresem średniowiecza. Ich syn Kacper zajmuje się pisaniem.


"Gdy jesteś obok", Marta Radomska

„Gdy jesteś obok”, Marta Radomska

Dawid jest idealnym narzeczonym: przystojny, inteligentny i troskliwy. Nina czuje się z nim szczęśliwa, jednak jej serce wciąż bije szybciej na myśl o Adrianie, lekarzu, który ją intryguje. Aby uciec od wątpliwości, jakie pojawiają się podczas planowania wspólnego życia z Dawidem, kobieta postanawia skupić się na znalezieniu nowej pracy. Jednak gdy dowiaduje się o romansie młodszej siostry z żonatym mężczyzną, niepewność Niny wobec własnych uczuć pogłębia się.