„Na gorącym uczynk" autorstwa Joanny Jurgały Jureczki

„Na gorącym uczynku” autorstwa Joanny Jurgały Jureczki


„Na gorącym uczynku” Joanny Jurgały Jureczki – znakomitej badaczki i autorki bestsellerów o rodzie Kossaków – to zbiór fascynujących felietonów o ikonach polskiej kultury, bohaterach i autorach lektur szkolnych.

Jurgała „przyłapuje” swoich bohaterów w sytuacjach kłopotliwych, ale dzięki temu zostają oni odkurzeni, krew w nich zaczyna krążyć, nabierają barw, budzą sympatię i wzruszenie. Galeria postaci, zestawiona zaskakująco. Tak o nich w szkole się nie mówiło, nie uczyło. Romansujący Mickiewicz, który dziwnym trafem nie może przedrzeć się do Powstania, o czym ponoć marzył, Sienkiewicz, który został zdiagnozowany przez komunistyczną cenzurę jako wstecznik i religiant, cudem uratowany przez Stalina; Julian Przyboś zarozumialec i koniunkturalista, zakochany w uczennicy (dziś miałby może z tego powodu poważne procesy), Asnyk, Iłłakowiczówna, wielka poetka, sekretarka i platoniczna kochanka marszałka Piłsudskiego; Julian Ochorowicz, słynny filozof, wynalazca, wywołujący i fotografujący duchy. Dla jednych geniusz, dla innych szarlatan, który miał ogromny wpływ na znanych pisarzy. Gdyby nie on, być może Reymont nie napisałby „Chłopów” zasługujących na „Nobla”. Dalej demoniczny
Przybyszewski, Wyspiański, Konopnicka kokietująca mężczyzn i kobiety „Matka Polka”, Szymborska, król Poniatowski – cała armia nadająca się do odkurzenia.

Książka Joanny Jurgały-Jureczki to odpowiedź na pytanie Boya – Żeleńskiego: kto lepiej służy sprawie pomnikowych postaci, czy ten, który im daje nowe życie i odnawia ich przymierze z czytelnikami, czy ten, kto bezmyślnie macha kadzielnicą przed starym, zakurzonym posążkiem?

Odpowiedź jest oczywista. Są nią teksty pełne finezji, zbudowane z nieznanych, wygrzebanych w archiwach, często wstydliwie zamiecionych pod dywan, faktów.

Źródło: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Tytuł: Na gorącym uczynku
Autor: Joanna Jurgała-Jureczka
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 15-03-2022
Ilość stron: 320
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Szpieg

„Szpieg” autorstwa Paula Coelho

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle, na Jawie była panią MacLeod, Niemcy nadali jej kryptonim H21… co się kryje pod jej postacią? Dawno nie czytałam żadnych książek Paula Coelho, ale cieszę się, że to właśnie „Szpieg” wpadł mi w ręce jako ostatnia książka przeczytana. Szczerze przyznam, że nigdy wcześniej nie słyszałam o Macie Hari, ale bardzo się cieszę, że dzięki autorowi miałam taką okazję.


Powieść łącząca historię Polski i Ukrainy - „Dwa szlaki" autorstwa Patrycji Obiegały

Powieść łącząca historię Polski i Ukrainy – „Dwa szlaki” autorstwa Patrycji Obiegały

Powieść „Dwa szlaki” należy do gatunku powieści historycznych przedstawiająca historię XVII-wiecznej Polski i Ukrainy. Jest ona debiutem, który wyszedł spod pióra Patrycji Obiegały. Jak już ostatnimi czasy wspominałam, bardzo spodobało mi się czytanie debiutów literackich. Od debiutanckich autorów oczekuję