
„Monarchowie mórz. Niezwykła opowieść o pięciuset milionach lat ewolucji głowonogów”, Danna Staaf
Przed ssakami były dinozaury, a przed dinozaurami – głowonogi. „Monarchowie mórz. Niezwykła opowieść o pięciuset milionach lat ewolucji głowonogów”.
Głowonogi rządzą! Pierwsze w historii Ziemi prawdziwie istotne zwierzęta, są nadal wśród nas. Ich fascynujące drzewo genealogiczne obejmuje między innymi kałamarnice, ośmiornice czy łodziki. Były wynalazcami pływania i panowały w morzach przez miliony lat. Ale kiedy u ryb wyewoluowały szczęki, głowonogi musiały zacząć się bronić (albo zostać zjedzone). U niektórych pojawiły się kolce, inne porzuciły muszle, otwierając niezmierzone bogactwo innowacji: mistrzowskiego kamuflażu, napędu odrzutowego wspomaganego płetwami i wspaniałej inteligencji, której jeszcze nie potrafimy dokładnie zmierzyć. W „Monarchach mórz” biolog morska Danna Staaf opowiada o tym, jak te niezwykłe stworzenia rządziły w głębinach i dlaczego nadal pozostają przedmiotem naszego podziwu. Ta wciągająca książka ma szansę zrobić dla głowonogów to, co paleontolodzy w latach sześćdziesiątych zrobili dla dinozaurów – pokazać, jak bardzo są wyjątkowe i fascynujące.
Danna Staaf zdobyła doktorat w dziedzinie biologii bezkręgowców na Uniwersytecie Stanforda; od lat zajmuje się badaniem głowonogów. Jej artykuły poświęcone biologii morskiej publikowane były między innymi w „Science”, a wyniki badań – w „Journal of Experimental Biology”, a także w licznych podręcznikach.
Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Tytuł: Monarchowie mórz. Niezwykła opowieść o pięciuset milionach lat ewolucji głowonogów
Tytuł oryginału: Monarchs of the Sea: The Extraordinary 500-Million-Year History of Cephalopods
Autor: Danna Staaf
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 26-04-2022
Ilość stron: 272
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł
Tłumaczenie: Elżbieta Józefowicz
Dodaj komentarz
Czytaj także

„Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami”, Adrian Markowski
Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów. I to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor książki pewnie prowadzi czytelnika po drogach i bezdrożach, meandrach przeszłości i dnia dzisiejszego Bieszczadów. Niczego nie narzuca, lecz jedynie wskazuje szlaki do skarbów, które można tu odnaleźć

„Krwawe dożynki. 1943″, Mariusz Nowik
Największa masowa egzekucja w historii niemieckich obozów koncentracyjnych. Dwa dni, 3 i 4 listopada 1943 roku. Ponad 42 tysiące zamordowanych w jednorazowej akcji likwidacyjnej, zaplanowanej w najdrobniejszych szczegółach, w niemieckich dokumentach opisanej pod kryptonimem Aktion Erntefest (akcja „Dożynki”). Krwawe dożynki. Szpalery nagich więźniów: mężczyzn, kobiet i dzieci. Prowadzonych całymi rodzinami na