MEZALIANS - Elżbieta Pytlarz - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Mezalians”, Elżbieta Pytlarz


Warszawa końca XIX wieku. Miesza się ze sobą dawne ziemiaństwo, inteligencja, damy półświatka, Rosjanie i żydowska finansjera. Jedni tracą majątki i rozpamiętują nieudane powstanie styczniowe, inni się dorabiają. Jedni mozolnie wspinają się po drabinie społecznej, inni z niej spadają.

Na tym tle rozgrywa się historia wymuszonego związku pomiędzy młodym przystojnym arystokratą Henrykiem Długopolskim, a uchodzącą za brzydką, ale bogatą córką bankiera żydowskiego pochodzenia – Emilią Złotkiewiczówną.

W świecie, gdzie o karierze człowieka bez majątku decyduje prawidłowy akcent rosyjski, wielu potomków znanych szlacheckich rodów trwoni ostatnie pieniądze na hazard i rozpustę. W świecie, gdzie młoda panna z dobrego domu nie ma praktycznie żadnych praw ani radości z życia – jedynym wyjściem dla niej jest zamążpójście.

W takim właśnie świecie bankier Leon Złotkiewicz postanawia wyszukać sobie i wychować następcę, który wraz z ręką jedynaczki Emilii przejmie kiedyś po nim bank.
Czy to mu się uda?

„Mezalians” jest pierwszą częścią sagi, która przedstawia sto lat barwnego życia rodziny Długopolskich.

Tłem romantycznego wątku powieści jest świat końca XIX stulecia. Wyjątkową wartością książki jest wierne odtworzenie ówczesnej epoki. Autorka bezbłędnie ukazuje zarówno wydarzenia kulturalne jak i społeczeństwo Warszawy, w którym po klęsce Powstania Styczniowego doszło do szybkich przemian obyczajowych i ekonomicznych. Istotnym ich elementem była rosnąca rola finansistów i przemysłowców pochodzenia żydowskiego oraz rozwój grupy urzędniczej. Znaczna część tej ostatniej wywodziła się przy tym z potomków rodzin szlacheckich, pozbawionych majątków w czasie represji popowstaniowych.
To właśnie konflikty i dylematy przekształcających się elit dawnej Warszawy pozwalają autorce ukazać ciekawe i barwne losy bohaterów. Wprawdzie fikcyjne, lecz bardzo bliskie ówczesnym mieszkańcom Warszawy.
– Dr Stanisław Szuro, historyk.

Elę Pytlarz fascynuje historia, także ta społeczna. Lubi zwiedzać, więc została przewodniczką po Krakowie i skończyła historię sztuki. Jest pilotką wycieczek zagranicznych, tłumaczką i działaczką samorządową, ponieważ i współczesność jest jej nieobojętna, a wiąże się nader często z historią. Podróżniczka, zafascynowana historią kultury, zwłaszcza XVIII i XIX w.  Spędziła pół roku we Francji, pracując u francuskiej rodziny arystokratycznej w prywatnym zamku niedaleko Sancerre.

Tytuł: Mezalians
Autor: Elżbieta Pytlarz
eria: Intrygi i namiętności, tom 1
Gatunek: literatura polska
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 10-01-2023
Ilość stron: 432
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bibliotekarka z Saint-Malo, Mario Escobar, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bibliotekarka z Saint-Malo”, Mario Escobar

Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic. Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn.


Pod kluczem

Totalne zaskoczenie – „Pod kluczem”, Ruth Ware

Nie dziwię się Remigiuszowi Mrozowi, że sam chciałby bronić Rowan. Historia jest przedstawiona w formie dialogu pomiędzy Rowan, która spędza czas w więzieniu Jej Królewskiej Mości w Charnworth a Panem Wrexham’em, prawnikiem. Rowan chciałaby, aby to właśnie on ją bronił. Nasza bohaterka ma dwadzieścia siedem lat i została oskarżona o zabicie dziecka Państwa Elincourtów.